X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ozdrowieńcy będą otrzymywać tylko jedną dawkę szczepionki? Michał Dworczyk wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 21:15
- Nie ma na razie decyzji o tym, by ozdrowieńców z COVID-19 szczepić tylko jedną dawką szczepionki - powiedział szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk. Rząd czeka na dodatkową opinię Rady Wakcynologicznej przy ministrze zdrowia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik premiera ds. szczepień Michał Dworczyk był pytany w piątek w TVN24, czy podjęto już decyzję o tym, że ozdrowieńcy będą szczepieni jedną dawką szczepionki.

Czytaj więcej
forum szpital covid-19 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia: cały czas mamy trend wzrostowy

Michał Dworczyk zaznaczył, że na czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej zmian w Narodowym Programie Szczepień mówił o "sześciu rekomendacjach Rady Medycznej przy premierze Mateuszu Morawieckim".

Jak wskazał, po pierwsze chodziło o poszerzenie grupy 1B - osób przewlekle chorych, które zaczną być szczepione 15 marca. - Do tej grupy dołączono osoby, które są już zdiagnozowane jako pacjenci onkologiczni, ale jeszcze nie rozpoczęli leczenia. Zostały dołączone również osoby przygotowujące się, zakwalifikowane do przeszczepów - powiedział polityk.

Zaznaczył, że kolejną rekomendacją Rady Medycznej, o której mówił w czwartek, było wydłużenie okresów między podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki - do 12 tygodni w przypadku szczepionki AstraZeneki, a także do 42 dni w przypadku szczepionek Pfizera i Moderny. Kolejną rekomendacją Rady Medycznej - zaznaczył Michał Dworczyk - było odroczenie szczepienia ozdrowieńców o sześć miesięcy od momentu zachorowania.

Zasady dla ozdrowieńców

Ostatnią rekomendacją - jak mówił szef KPRM - była kwestia szczepienia ozdrowieńców jedną dawką szczepionki.

- W trakcie przygotowywanie stosownych dokumentów, które są podstawą prawną do wprowadzenia tych zmian w życie, w tej jednej kwestii, czyli szczepienia ozdrowieńców jedną dawką, wpłynęła dodatkowa opinia Rady Waksynologicznej przy ministrze zdrowia, która wskazała, że w części krajów są prowadzone nad tym jeszcze badania (...) i rekomendacja, żeby jeszcze przeanalizować ten problem - stwierdził Michał Dworczyk.

Czytaj także:
1200_szczepienie_shutterstock.png
Szczepienia dla osób w wieku 69 lat. Szef KPRM podał szczegóły

W związku z tym, pięć z sześciu rekomendacji Rady Medycznej przy premierze "zostało wprowadzonych i przełożonych na język stosownych przepisów". - Natomiast jako że sprawa dotyczy przyszłości, uznaliśmy, że kwestię jednej dawki (dla ozdrowieńców) warto jeszcze przeanalizować, czekając na dodatkowe wyniki badań - oświadczył pełnomocnik premiera ds. szczepień.

Dopytywany powtórzył, że decyzja co do szczepienia ozdrowieńców jedną dawką jeszcze nie zapadła. - W tej chwili w związku z tą dodatkową opinią Rady Wakcynologicznej analizujemy i czekamy na dodatkowe wyniki badań, które na pewno będą się pojawiały - powiedział.

Czytaj także:

Nowe zasady wchodzą w życie

Pozostałe pięć rekomendacji Rady Medycznej będą obowiązywały od przyszłego tygodnia. - Te rekomendacje wchodzą w życie, zostały przełożone już na język stosownych dokumentów - mówił Michał Dworczyk.

Powtórzył, że chodzi o kwalifikacja do grupy 1B - przewlekle chorych dwóch kategorii osób - pacjentów onkologicznych, którzy otrzymali diagnozę, ale nie rozpoczęli jeszcze leczenia oraz pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepów.

Wystawione skierowania

Szef KPRM zaznaczył, że "wszyscy, którzy do tej pory mają wystawione skierowania - seniorzy 70+, osoby z grupy 0 czy i inni, którzy mieli wystawione skierowania - zostaną zaszczepieni na startych zasadach".

Czytaj więcej
szczepionka_pap_1200 (2).jpg
Już niedługo ruszają zapisy na szczepienia dla osób przewlekle chorych. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Dopytywany, czy w związku z tym osoby zapisane na szczepienia nie muszą się martwić, że dotkną ich zmiany, podkreślił, że "absolutnie nie".

- Nic się tutaj nie zmienia i to nie tylko w przypadku osób, które już przyjęły pierwszą dawką, mają swój termin umówiony, ale nawet tych, które nie mają terminu umówionego, ale mają już wystawione skierowanie - oświadczył szef kancelarii premiera. Podkreślił, że nowe zasady będą obowiązywały osoby, które będą się dopiero zapisywać na sczepienia.

jbt

Czytaj także

"Robimy wszystko, co w naszej mocy". Rzecznik KE o dostawach AstraZeneki do Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 14:23
Komisja Europejska pytana o problemy z dostawami szczepionki AstraZeneca do Polski poinformowała, że prowadzi rozmowy z tą firmą farmaceutyczną i robi co może, aby zagwarantować dostawy preparatu do krajów członkowskich UE. - Jesteśmy w stałym kontakcie z firmą - powiedział rzecznik KE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemal 16 tys. zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 10:52
W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 15 829 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 263 osoby. 
rozwiń zwiń