X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:31
W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach trójkąta lubelskiego. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział dziennikarzom, że do spotkania doszło pomimo trwającej pandemii, gdyż wszystkim stronom zależy na "przyspieszeniu" współpracy w ramach trzech państw.
Zdj il
Zdj ilFoto: twitter.com/BBN

W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach trójkąta lubelskiego. Jest to forum współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, którego powołanie ogłoszono w lipcu 2020 r. podczas spotkania szefów MSZ tych trzech państw. Przewidywane wówczas były regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.

Czytaj także:
mid-20728177 (1).jpg
Jacek Czaputowicz: celem Trójkąta Lubelskiego m.in. współpraca energetyczna

Rozmówcami Solocha w czwartek byli Darius Kuliešius, główny doradca prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego i Ołeksij Danyłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. 

NATO i sytuacja na Białorusi

Mówiąc o kontekście w jakim doszło do czwartkowego spotkania prezydenckich doradców Soloch zwrócił uwagę, że w najbliższych miesiącach będzie miało miejsce "parę rzeczy dotyczących bezpieczeństwa". Jak dodał, chodzi o przewidywany na koniec pierwszego półrocza szczyt NATO, "ale też o rozwój sytuacji na Białorusi".

- Myślimy też o tym, żeby euroatlantyckie aspiracje Ukrainy nie były przyhamowywane. Oba kraje: Polska i Litwa chcą te aspiracje wspierać i ten format spotkań w ramach trójkąta lubelskiego jest dobrym narzędziem służącym realizacji celów, które stawia sobie Ukraina - podkreślił Soloch.

Dodał, że podczas spotkania omówiono kwestie wspólnych działań z NATO i UE w kontekście bezpieczeństwa w regionie i sąsiedztwa z Białorusią.

Jako "symbol" współpracy na rzecz bezpieczeństwa trzech państw trójkąta lubelskiego przytoczył brygadę polsko-litewsko-ukraińską. - Rozmawialiśmy o przeznaczeniu tej brygady i możliwościach jej wykorzystania - mówił szef BBN.

Czytaj także:
czaputowicz 1200 pap.jpg
Bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. Jacek Czaputowicz spotkał się z szefem MSZ Ukrainy

Według niego są inne tematy, które są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa trzech państw. W tym kontekście wymienił "zagrożenia hybrydowe", wymianę informacji związanych z bezpieczeństwem, a także budową gazociągu Nord Stream 2. Zapowiedział, że na poziomie doradców prezydenckich organizowane będą seminaria dotyczące kwestii bezpieczeństwa i jego zagrożeń.

Posłuchaj
00:24 10941898_2.mp3 Szef BBN o spotkaniu z doradcami prezydenckimi w formacie Trójkąta Lubelskiego (IAR)

Spotkanie z prezydentem

Szef BBN poinformował też, że z doradcami prezydentów Litwy i Ukrainy spotkał się prezydent Andrzej Duda, który "wyraził wolę i gotowość do spotkania w ramach trójkąta lubelskiego na poziomie głów państw". Zapytany w jakim terminie mogłoby dojść do takiego spotkania Soloch ocenił, że "wszystko zależy od rozwoju pandemii", nie wykluczył jednak, że do takiego spotkania mogłoby dojść jeszcze w tym roku.

Soloch przypomniał też, że prezydent poza trójkątem lubelskim patronuje też inicjatywie Trójmorza (skupia 12 państw UE) i inicjatywie B9 (tzw. Bukaresztańska Dziewiąta - 9 państw NATO z Europy Środkowej i Wschodniej).

- Przez tego typu inicjatywy prezydent chce utrwalić wśród naszych partnerów i sojuszników wagę, jaki ten region - Europa Środkowo-Wschodnia ma znaczenie dla bezpieczeństwa i rozwoju całego kontynentu europejskiego, ale też dla stabilizacji w globalnym wymiarze - podkreślił szef BBN.

Czytaj także:
Epnw4kVWwAId5PX (1).jpg
Spotkanie szefa BBN i ambasadora RFN. Tematem rozmów: przyszłość NATO i relacje z USA

Czytaj także:

Pierwsze rozmowy

Wizyta prezydenckich doradców była pierwszym takim spotkaniem. Wcześniej podobne rozmowy - z wykorzystaniem łączenia wideo - przeprowadzili szefowie resortów spraw zagranicznych.

Inicjatywa Trójkąta Lubelskiego pojawiła się w 2019 roku, w trakcie obchodów 450 rocznicy unii lubelskiej, podczas spotkania prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie.

jbt

Czytaj także

Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy - Trójkąt Lubelski

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 11:28
- Podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej - Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy między Polską, Litwą i Ukrainą - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami resortów dyplomacji Litwy i Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef BBN: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych kluczowym elementem bezpieczeństwa państwa

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 17:05
- Chodzi przede wszystkim o przebudowywanie systemu ochrony ludności cywilnej. Temu służy ta agencja - powiedział szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu. Szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że to, co najistotniejsze w ustawie "to zmiany, które pozwalają na zwiększenie efektywności działania Agencji Rezerw Materiałowych".
rozwiń zwiń