X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gliński o prof. Limonie: jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 13:31
"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pisarza, tłumacza, wybitnego humanisty. Jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury" - napisał w środę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Prof. Jerzy Limon podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Prof. Jerzy Limon podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.Foto: PAP archiwum/Piotr Nowak

"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pisarza, tłumacza, wybitnego humanisty. Jego odejście to wielka strata dla polskiej kultury. Rodzinie i Bliskim Profesora składam wyrazy głębokiego współczucia" - napisał na Twitterze minister kultury.

jerzy limon pap 1200.jpg
Nie żyje prof. Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego

"Wspaniały człowiek o ogromnej kulturze"

Profesora Limona wspomina także aktor Jerzy Radziwiłowicz. "Prof. Jerzy Limon to cudowny, wspaniały człowiek o ogromnej kulturze, ogromnej wiedzy i wrodzonej delikatności i również, jak się okazało, o ogromnym uporze i sile, żeby zbudować teatr na miejscu, gdzie kiedyś grywali aktorzy szekspirowscy".

Dodał, że Gdański Teatr Szekspirowski to ogromne dzieło życia prof. Limona. "To jest niezwykły ślad, który po sobie pozostawił. Mało kto z takim uporem przez tak wiele lat, kilka dekad walczył, aby to powstało, tylko dlatego, że Gdańsk to było jedyne miejsce w Polsce, gdzie niegdyś grywali aktorzy angielscy" - dodał. "Jego miłość do tego tematu, do języka i teatru angielskiego oraz samego Szekspira napędzała wszystko".

jerzy limon 1200 PAP.jpg
Nie żyje prof. Jerzy Limon. "Teatrowi Szekspirowskiemu w Gdańsku oddał całe serce"

Pisarz, tłumacz, twórca

W wieku 70 lat w jednym z gdańskich szpitali zmarł w środę nad ranem profesor Jerzy Limon, anglista, pisarz, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Przyczyną śmierci naukowca był koronawirus.

W wywiadzie udzielonym przez kilku laty Programie 2 Polskiego Radia, Jerzy Limon dzieli się doświadczeniem powstania teatru szekspirowskiego. Jak mówił, w czasie studiów w Anglii zauważył ogromną lukę wiedzy o kulturze polskiej.

Posłuchaj
00:28 10939145_2.mp3 Prof. Jerzy Limon: uświadomiłem sobie, że "żelazna kurtyna" działa w dwie strony i ktoś decyduje za nas, co mamy pamiętać, a czego nie.

 
Urodził się 24 maja 1950 r. w Malborku. Od 1989 r. był prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel przywrócenie pamięci o obecności w Gdańsku teatru elżbietańskiego, do końca XVIII wieku. Kierował Gdańskim Teatrem Szekspirowskim od jego powstania w 2014 r.

W 2006 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2006) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). We wrześniu 2014 r. w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera (wręczony przez ambasadora brytyjskiego 29 stycznia 2015 r. w Gdańsku).

twitter/as

Czytaj także

"Zaangażowana w inicjatywy społeczne". Piotr Gliński o Katarzynie Łaniewskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 15:30
"Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ »Solidarność« w Teatrze Ateneum, po 2010 roku zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej" - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński o zmarłej Katarzynie Łaniewskiej.
rozwiń zwiń