X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pandemia COVID-19 rozsiała się po Polsce w okresie letnim". Najnowszy raport PZH

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 11:40
We wtorek w Warszawie odbyła się prezentacja raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH). Publikacja w szeroki sposób porusza różne aspekty zdrowia Polaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

- Przed wakacjami epidemia COVID-19 była skoncentrowana jeśli chodzi o rozkład geograficzny, ale w okresie letnim rozsiała się po całym kraju - mówiła we wtorek w czasie prezentacji raportu NIZP-PZH prof. Magdalena Rosińska.

shutterstock_1622496262 (1).jpg
Jak długo trwa utrata węchu i smaku po infekcji koronawirusem? Najnowsze badania

Część raportu dotyczy również epidemii COVID-19. Prof. Magdalena Rosińska z NIZP-PZH zwróciła uwagę w czasie prezentacji raportu, że epidemia przed wakacjami była skoncentrowana jeśli chodzi o rozkład geograficzny, ale w okresie letnim rozsiała się po całym kraju. - W sezon jesienny weszliśmy w takiej sytuacji, gdzie zakażenia w zasadzie zdarzały się w całym kraju, bardzo szeroko geograficznie, nieskoncentrowane, i nie wiedzieliśmy dokładnie, gdzie się szerzą - mówiła.

"Przeciwdziałania epidemiczne nieadekwatne"

W raporcie zauważono m.in., że niski wskaźnik liczby testów na 100 tysięcy mieszkańców, jak również wysoki wskaźnik hospitalizacji z powodu COVID-19 wskazują, że zapadalność rejestrowana może być znacznie niższa od rzeczywistej, a zatem - jak wskazują autorzy raportu - działania przeciwepidemiczne w naszym kraju oparte na szybkim wykrywaniu zachorowań i kwarantannowaniu osób ze styczności mogą być bardzo ograniczone i nieadekwatne do rzeczywistej sytuacji epidemiologicznej COVID-19.

"W znaczącym odsetku DPS wystąpiły zachorowania na COVID-19, zarówno wśród personelu jak i wśród pensjonariuszy. Wbrew przypuszczeniom u większości ozdrowieńców w momencie przeprowadzania badania przeciwciała były już niewykrywalne. Okres, w którym wystąpiły te zachorowania nie jest znany, ale jest możliwość, że miały one miejsce kilka miesięcy przed badaniem i poziom przeciwciał spadł poniżej wykrywalnego poziomu, co może świadczyć o ponownej wrażliwości na zakażenie" - wskazują autorzy raportu.

Zauważono, że na wiosnę 2020 r. epidemię COVID-19 udało się zahamować poprzez wdrożenie dużych restrykcji kontaktów społecznych. Wówczas zakażenia następowały w miejscach pracy i w służbie zdrowia. Latem zaczęły odgrywać rolę zakażenia w wyniku spotkań towarzyskich i wyjazdów wakacyjnych, "co znacznie ograniczało możliwość zastosowania działań przeciwepidemicznych dobrze ukierunkowanych i wdrożonych we właściwym momencie tym samym powodując bardziej niekontrolowany rozwój epidemii."

Kobiety żyją dłużej

Jeden z redaktorów tomu prof. Bogdan Wojtyniak poruszył zagadnienie długości życia i umieralności. Podkreślił, że widoczna jest ciągle dłuższa długość życia kobiet w porównaniu do mężczyzn. - Taka różnica wynosi 7 lat - wskazał. Dodał, że w ostatnich latach długość życia przestała wzrastać. - W przypadku kobiet nastąpiła istotne zahamowanie tego trendu wzrostowego, w przypadku mężczyzn - ten trend uległ istotnemu spowolnieniu - powiedział ekspert. Zaznaczył, że ostatnie dostępne dane są dla roku 2019 r. Według szacunków eksperta w 2020 r., w związku z pandemią koronawirusa, ten spadek długości trwania życia w przypadku mężczyzn może wynieść 1,5 roku, a kobiet - nieco ponad rok.

Jak czytamy we wstępie raporty o stanie zdrowia ludności Polski, publikowane przez NIZP-PZH od lat umożliwiają wytyczanie strategicznych kierunków polityki zdrowotnej zwłaszcza, że szeroki zakres tematyki raportu obejmuje niemal cały obszar zdrowia publicznego.

Czytaj także: 

"Cenne są szczególnie porównania międzynarodowe pozwalające na ocenę dystansu w zakresie poszczególnych mierników zdrowia i czynników ryzyka chorób, który dzieli nas od średniej unijnej i najbardziej rozwiniętych krajów wspólnoty. Pozwala to na określenie realistycznych, wymiernych celów w planowanych strategiach nakierowanych na poprawę zdrowia ludności Polski" - wskazał we wprowadzeniu dyrektor PZH Grzegorz Juszczyk.

Raport znajduje się na stronie PZH: https://www.pzh.gov.pl/sytuacja-zdrowotna-ludnosci-polski-i-jej-uwarunkowania-raport-za-2020-rok/


  kmp

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  Wiceminister zdrowia: Unia powinna naciskać na koncerny farmaceutyczne ws. szczepionek

  Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 10:50
  Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska stwierdził, że "UE powinna bardziej naciskać na koncerny farmaceutyczne, aby wywiązywały się z dostaw szczepionek". - Nam to komplikuje proces szczepień, ale staramy się, aby grupa szczególnego ryzyka ten harmonogram, miała niezaburzony - dodał.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Szef KPRM: w każdym województwie będzie mobilny punkt szczepień

  Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 19:30
  - Punkty te powinny być gotowe za półtora miesiąca - poinformował w Krakowie szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
  rozwiń zwiń