X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Paweł Mucha: sprawa Tomasza Greniucha nie może stanowić podstawy do likwidacji IPN

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 09:35
- Zła kandydatura na szefa wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej nie może być podstawą do tego, żeby mówić o likwidacji IPN - stwierdził doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Mucha na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Odniósł się w ten sposób do słów Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO).
Siedziba IPN w Warszawie
Siedziba IPN w WarszawieFoto: shutterstock.com/OleksSH
fogiel_radosław_ok.jpg
"Decyzja IPN wytrąca opozycji broń z ręki". Fogiel o dymisji dr. Tomasza Greniucha

Prezes IPN Jarosław Szarek poinformował, że dr Tomasz Greniuch - powołany 9 lutego na stanowisko p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu - złożył rezygnację, która została przyjęta. Nominacja Greniucha wzbudziła kontrowersje, media przypominały, że był on w przeszłości działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia.

Czytaj także:

Mucha w Programie 1 Polskiego Radia stwierdził, że rezygnacja Greniucha z zajmowanego stanowiska "to była dobra decyzja". Jak dodał, nie ulega wątpliwości, że do tego powołania nie powinno w ogóle dojść.

Posłuchaj
02:36 PR1_Mucha_IPN.mp3 Paweł Mucha: złożenie rezygnacji przez pana Tomasza Greniucha to była dobra decyzja (Sygnały dnia/Jedynka)

Skomentował też wcześniejszą wypowiedź w mediach wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO), która w Polsat News stwierdziła, że IPN w takiej formie nie ma racji bytu. Według niej ta instytucja przestała spełniać funkcję, do której została powołana. Zdaniem Kidawy-Błońskiej obecnie IPN to instytucja czysto polityczna próbująca napisać inną, nową historię.

"To jest Instytut Pamięci Narodowej, on tę pamięć kultywuje"

- Zła kandydatura na szefa IPN we Wrocławiu i sprawa, która zbudowała wokół tego rozgłos, nie może być podstawą do tego, żeby mówić o likwidacji IPN, którego działalność przez wiele lat jest ogromnie korzystna i pozytywna z perspektywy funkcjonowania państwa polskiego. To jest Instytut Pamięci Narodowej, tak jak sama nazwa wskazuje, który tę pamięć narodową kultywuje - powiedział doradca prezydenta.

Zdaniem Muchy Kidawa-Błońska swoją wypowiedzią wpisuje się w retorykę PO likwidacji licznych instytucji państwowych - w tym kontekście wskazał na pomysł Platformy przewidujący likwidację stanowiska wojewody, CBA czy - jak mówił - mediów publicznych.

- Uznaję, że kwestia związana z likwidacją IPN, czy zanegowaniem w ogóle prowadzenia przez Polskę w tym zakresie badań, z perspektywy państwowej jest nieracjonalna, żeby nie użyć ostrzejszych słów - dodał Mucha.

pb

Czytaj także

Były działacz ONR szefem oddziału IPN. Fogiel: wybór co najmniej kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 21:44
Uważam to za decyzję co najmniej kontrowersyjną. Tego typu przeszłość jest wybitnie niefortunna - skomentował powołanie na stanowisko p. o. dyrektora wrocławskiego IPN byłego działacza ONR Tomasza Greniucha wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sprawę trzeba jak najszybciej zamknąć". Sasin zdecydowanie o nowym szefie oddziału IPN

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 23:26
W ubiegłym tygodniu Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że stanowisko p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu objął dr Tomasz Greniuch. Decyzja ta wzbudziła szereg kontrowersji, media przypomniały przeszłość historyka w ONR. Do sprawy w sposób zdecydowany odniósł się wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
rozwiń zwiń