X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To jest nasze wielkie zwycięstwo". Lempart chwali PO za decyzję ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 21:39
Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart pozytywnie odniosła się do stanowiska PO w sprawie aborcji. - Platforma Obywatelska usłyszała głos suwerena - oceniła aktywistka.
Marta Lempart
Marta LempartFoto: Aleksiej Witwicki/Forum

Zarząd PO w zeszłym tygodniu przyjął nowe stanowisko partii w sprawie aborcji. Platforma opowiedziała się za "zagwarantowaniem każdej Polce znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji osobistej prawa do podjęcia przez nią, po konsultacji z psychologiem i lekarzem, indywidualnej decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży do 12. tygodnia w bezpiecznych medycznie warunkach".

fogiel-1200.jpg
"Aborcja na żądanie jest niezgodna z konstytucją". Fogiel o "nowej umowie społecznej" PO

W uchwale zarządu jest także mowa o konieczności zagwarantowania przez państwo powszechnego dostępu do edukacji seksualnej, bezwarunkowej, bezpłatnej antykoncepcji, w tym antykoncepcji awaryjnej, badań prenatalnych finansowanych przez państwo, bezpłatnego leczenia niepłodności metodą "in vitro" oraz systemowego wsparcia finansowego i medycznego w przypadku urodzenia dziecka z niepełnosprawnością.

Pozytywnie do stanowiska PO odniosła się liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart. Zastrzegła jednak, że jej bliższy jest model kanadyjski (w Kanadzie nie ma ustawy regulującej zasady i ewentualne kary za przerywanie ciąży).

"Głos suwerena"

- Największa partia opozycyjna w Polsce zajęła stanowisko za legalną aborcją, ja się z tego cieszę. Mogę być niezadowolona z tego jakie to jest stanowisko, ale to, że Platforma Obywatelska opowiedziała się za legalizacją, to jest zwycięstwo wszystkich ludzi, którzy protestowali na ulicy - oceniła działaczka.

- To mi przypomina taką sytuację z argentyńskiego parlamentu, kiedy jedna z deputowanych mówiła: "jeżeli chcecie usłyszeć głos swojego suwerena, otwórzcie okno, on jest tam na zewnątrz", bo tam trwała wielka demonstracja. Platforma Obywatelska usłyszała głos suwerena - zaznaczyła Lempart.

Czytaj także: 

Skrytykowała przy tym postawę lidera Polski 2050 Szymona Hołowni, który, według niej, pozostał zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji. - Jeszcze niedawno mówił w kampanii na wiosnę, że nie zmienił zdania, że dalej uważa tak samo. Pan Hołownia mówił, że celem każdego człowieka powinno być dążenie do tego, żeby prawo państwowe było zgodne z prawem bożym. Jest w tym konsekwentny i nie wycofał się nigdy z bycia osobiście, prywatnie, jak on to mówi, zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji - powiedziała Lempart.

Hołownia opowiedział się kilka dni temu w rozmowie z Programem 3 Polskiego Radia za referendum w sprawie aborcji. Jak mówił, jeszcze w tej kadencji Sejmu należy przywrócić obowiązujący od 1993 roku tzw. kompromis aborcyjny. Następnym krokiem byłoby zorganizowanie panelu obywatelskiego, który przygotuje pytania referendalne. Samo referendum, według Hołowni, miałoby zostać przeprowadzone w nowej kadencji Sejmu, po wyborach w 2023 r.

Lempart pytana o plany na najbliższą przyszłość, poinformowała, że 8 marca Strajk Kobiet organizuje ogólnopolską akcję pod hasłem "Dzień Kobiet bez kompromisu". Oprócz tego OSK planuje rozmowy ze "wszystkimi, którym dolega rząd PiS", tak by w czerwcu zebrać ich we wspólnej, wolnościowej inicjatywie.

itom

Czytaj także

Konserwatyści z PO chcą przechodzić do PiS? Fogiel: nigdy nie mówimy nigdy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:27
- Jest u nas miejsce dla każdego, kto chce realizować nasz program, a wielka jest radość w Królestwie Niebieskim z każdego nawróconego - mówił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel o ewentualnym akcesie konserwatystów z PO do Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: nie ma zaleceń dla szpitali ws. aborcji w sytuacji wad letalnych płodu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 09:48
- Resort zdrowia nie wydawał zaleceń dla szpitali odnośnie tego, czy można przeprowadzić aborcję w sytuacji wad letalnych płodu, ministerstwo nie przymierza się do ich wydania - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń