X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister finansów: luka VAT w Polsce spada, więcej pieniędzy trafia do budżetu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 17:20
- Luka VAT w Polsce w ostatnich latach spada, w efekcie więcej pieniędzy trafia do budżetu - oświadczył minister finansów Tadeusz Kościński. Przytoczył badania wskazujące, że o ile w 2014 r. luka VAT była na poziomie 32 proc., to w 2019 r. spadła do 10 proc.
Minister finansów Tadeusz Kościński
Minister finansów Tadeusz KościńskiFoto: Twitter/MF

Posłuchaj

00:22 10921880_1-mf.mp3 Minister finansów Tadeusz Kościński o uszczelnianiu podatku VAT (IAR) 

- Spadek ten przekłada się na ok. 38 mld zł wpływów do budżetu w zeszłym roku - podkreślił Kościński na konferencji prasowej. - To są te pieniądze, które co roku mamy i możemy wykorzystywać na programy społeczne - stwierdził minister.

Michał Wójcik PAP-1200.jpg
Wójcik mówił o "kłamstwach opozycji" ws. walki z wyłudzeniami VAT. Przypomniał, jak było za PO-PSL

Jak dodał, w 2020 r. mieliśmy do czynienia z pandemią i recesją w Polsce na poziomie 2,8 proc. - Przychody z VAT też powinny być niższe, ale są wyższe - podkreślił.

Kościński dodał, że z nieoficjalnych jeszcze danych za styczeń 2021 r. wynika, że wpływy z VAT były o 6 proc. wyższe niż w styczniu 2020 r.

Minister finansów podkreślił, że zmniejszenie luki VAT było możliwe m.in. dzięki prowadzeniu działań uszczelniających system podatkowy. - Wdrożyliśmy system STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej), który monitoruje płatności i podejrzane faktury. Dzięki temu możemy bardzo szybko zablokować odpowiednie konta - powiedział minister finansów.

- Wdrożyliśmy system JPK (Jednolity Plik Kontrolny), który umożliwia nam krzyżowe sprawdzanie faktur, czy są one prawidłowo wystawione, czy nie ma lewych faktur. Wdrożyliśmy też split-payment, czyli podzielone płatności. To też bardzo ograniczyło możliwość tworzenia tak zwanych karuzel VAT-owskich. Wdrażamy też coraz więcej kas fiskalnych, coraz więcej sektorów ma obowiązek wprowadzania ich w formie online. Mam nadzieję, że w tym roku, w trzecim kwartale uruchomimy e-faktury, co również bardzo ułatwi nam życie - mówił.

Czytaj również:

Według danych Komisji Europejskiej, luka VAT w Polsce zmniejszyła się z poziomu 24,7 procent w 2015 roku do 9,7 procent w roku 2019. Minister finansów podkreślił, że mimo pandemii, wpływy z podatku VAT w ubiegłym roku wyniosły prawie 185 miliardów złotych. To o ponad 76 miliardów złotych więcej niż dekadę temu i prawie o 4 miliardy złotych więcej niż w roku 2019. 

itom

Czytaj także

Wójcik: to my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 14:14
- Za czasów PO sprawcy byli karani zazwyczaj grzywną, czym byli raczej rozbawieni - ocenił minister w KPRM Michał Wójcik. Skomentował on w ten sposób plany zwołania Komisji Finansów Publicznych po publikacji TVN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Całkowicie nieprawdziwy obraz". Prokuratura Krajowa o materiale TVN24 na temat podatków

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 17:44
Materiał TVN 24 "Kłamstwa vatowskie" przedstawia całkowicie nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii vatowskich - przekazała w niedzielę Prokuratura Krajowa.
rozwiń zwiń