X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Walka z wyłudzeniami VAT. Wójcik wskazał "kłamstwa opozycji", przypomniał, jak było za PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 16:10
Opozycja, która krzyczy, że nie walczy się z wyłudzeniami VAT, kłamie i manipuluje. To jest bezczelne kłamstwo. (...) Jesteśmy w stanie przedłożyć dane, które je obnażają - mówił w Żywcu minister w KPRM Michał Wójcik.
Michał Wójcik na konferencji prasowej w Żywcu
Michał Wójcik na konferencji prasowej w ŻywcuFoto: PAP/Hanna Bardo
pap mateusz morawiecki 1200.jpg
"Próba zdyskredytowania polityki fiskalnej Zjednoczonej Prawicy". Premier reaguje na materiał TVN24

Michał Wójcik powiedział, że w 2019 r. do budżetu wpłynęło 181 mld zł z podatku VAT. - W roku 2015 były to 123 mld zł. To gigantyczna różnica. Te kilkadziesiąt miliardów złotych mogliśmy przeznaczyć na różne programy społeczne. To, co dziś mówią przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, to jest skrajna bezczelność. Próbują zmanipulować sukcesy prokuratury i pokazać, że w ich czasach walczyli. Nie walczyli! - mówił.

Czytaj również:

Zaostrzenie prawa

Wójcik przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy zaostrzył prawo karne. - Regulacja, która mówiła, że najwyższą karą, jaka może grozić przestępcy ze zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT, jest pięć lat pozbawienia wolności, była w Kodeksie Karnym Skarbowym. Kara nadzwyczajnie obostrzona to 10 lat pozbawienia wolności. Zazwyczaj tą karą była jednak grzywna. Tak było w czasach PO i PSL. (...) My to zmieniliśmy. Nie Kodeks Karny Skarbowy, ale Kodeks Karny. Kara górna to 25 lat pozbawienia wolności - zaznaczył minister.

Michał Wójcik krytykował zarzuty pod adresem prokuratury. - Dlaczego jest dwa razy więcej postępowań dotyczących wyłudzeń VAT-owskich na co najmniej 1 mln zł? Dlaczego w 2019 r. w aresztach przebywało ponad 400 osób? A ile przebywało w 2015 r.? To było ok. 160 osób. Jak można stawiać mocne zarzuty przeciwko prokuraturze, która bezwzględnie walczy z tego rodzaju przestępczością? - pytał.

wojcik forum 1200 .jpg
Wójcik: to my wprowadziliśmy regulacje, dzięki którym przestępca może spędzić 25 lat w więzieniu za wyłudzenia vatowskie

Podkreślił, że zarzuty usłyszało 2,3 tys. osób podejrzanych o wyłudzenia. W 2015 r. było to 1,3 tys. osób. - Aktów oskarżenia skierowano 1,3 tys. W 2015 r. - ok. 350. Zabezpieczono grube miliardy, by w momencie skazania za wyłudzenie VAT te pieniądze mogły zostać przekazane na rzecz Skarbu Państwa - mówił.

"Istota niezrozumienia"

Minister na pytanie, ile osób zostało skazanych na postawie ostrzejszych przepisów i jak duża kwota trafiła do Skarbu Państwa, odparł, że tkwi tu istota niezrozumienia. - Prokuratura zabezpiecza określone środki. Wiele miliardów zostało zabezpieczonych. Ale moment przejęcia ich na rzecz Skarbu Państwa to moment skazania osoby, prawomocnego orzeczenia. (...) To kwestia sądu. Te postępowania są długotrwałe. (...) Prokuratura nie skazuje, tylko sąd to robi - mówił.

Michał Wójcik wyraził zarazem opinię, że zmniejszenie się luki VAT-owskiej na przestrzeni ostatnich lat dowodzi, że "przestępcy przestraszyli się i przenieśli swoją działalność poza granice". - Kara 25 lat pozbawienia wolności jest jedną z najsurowszych kar (...) - wyjaśnił.

Reportaż TVN24

W sobotę na antenie TVN24 w cyklu "Superwizjer" wyemitowano program "Kłamstwo vatowskie" o tzw. przestępcach podatkowych i zakładaniu spółek mających wyłudzać VAT. W materiale postawiono tezę, że w postępowaniach karnych dotyczących mafii VAT-owskich prokuratura oskarżała niewinnych ludzi, a wielkie kwoty wyłudzeń często istniały tylko na papierze.

Prokuratura Krajowa Forum 1200.jpg
"Całkowicie nieprawdziwy obraz". Prokuratura Krajowa o materiale TVN24 na temat podatków

Zdaniem Prokuratury Krajowej materiał przedstawia nieprawdziwy obraz dotyczący postępowań karnych przeciwko członkom mafii VAT-owskich. Jak zaznaczono, o przełomowych działaniach prokuratury od 2016 r. świadczą liczby. "W 2017 r. zarejestrowano 915 postępowań dotyczących wyłudzeń podatku od towarów i usług, w których wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa lub narażenia na uszczuplenie przekroczyła 1 mln zł, w 2018 r. - 1043, zaś w 2019 r. - 1187. W latach 2014-2015 prowadzono odpowiednio: 623 i 667 takie sprawy" - wskazała PK.

W poniedziałek posłowie KO Zbigniew Konwiński i Arkadiusz Myrcha poinformowali, że domagają się zwołania posiedzenia komisji finansów publicznych, która zbadałaby tezę, że większe dochody z podatku VAT wynikają z rozgromienia "mafii VAT-owskich".

jmo