X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kiedy szczepione będą kolejne grupy? Poznaj harmonogram na najbliższe tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 17:53
Minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił harmonogram szczepień na najbliższe tygodnie. Kluczowe daty to 7, 15 i 22 marca.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Michał Dworczyk poinformował, że do 7 marca ma się zakończyć szczepienie nauczycieli. Zaznaczył, że jest to data orientacyjna, ponieważ zależy od tego, na kiedy szkoły umówią się z placówkami medycznymi na szczepienia.

szczepienia 1200 shutterstock.jpg
Kiedy skończą się szczepienia grupy 0? Szef KPRM podał prawdopodobny termin

Harmonogram szczepień w najbliższych dniach

Posłuchaj
00:53 Szczepienia harmonogram IAR.mp3 Rząd przedstawił harmonogram szczepień. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

Po zaszczepieniu nauczycieli rozpoczną się szczepienia kolejnych grup zawodowych. Harmonogram ich szczepień kształtuje się następująco.

  • 7 marca - uzupełniające szczepienia kadry medycznej, czyli grupy "zero". Te szczepienia będą realizowane preparatem firmy AstraZeneca.
  • 15 marca - szczepienia grupy 1b, czyli osób przewlekle chorych. Te szczepienia będą realizowane preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna.
  • 22 marca - szczepienia grupy 1c, czyli służb mundurowych oraz pacjentów pomiędzy 60. a 65. rokiem życia. Te szczepienia będą realizowane preparatem firmy AstraZeneca.
  • II kwartał roku 2021 - zapisy na szczepienia koronawirusowe dla seniorów w wieku 70+, którym nie udało się zaszczepić w I kwartale. Te szczepienia będą realizowane preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

Czytaj więcej:

Plany dotyczące nowego harmonogramu

Michał Dworczyk, podając każdą z dat nowego harmonogramu, odnosił się do poszczególnych grup, które mają być szczepione. - Jeśli chodzi o lekarzy, to mamy bardzo dobre wyniki - 94 proc. lekarzy już się zaszczepiło - mówił minister. Dodał, że pozostaje grupa lekarzy i przedstawicieli personelu medycznego, którzy nie otrzymali jeszcze szczepienia z powodu opóźnień i zmniejszenia dostaw szczepionki.

1200_Dworczyk_Forum.png
Szef KPRM: mamy ponad 2,5 mln wykonanych szczepień przeciw COVID-19

Odnośnie do grupy 1b, czyli osób przewlekle chorych, minister Dworczyk ocenił, że zaszczepienie całej tej grupy, czyli około 70 tysięcy osób potrwa około tygodnia. Zastrzegł, że nie wiadomo, ile osób z niej będzie chciało się poddać szczepieniu. Jeśli zaś chodzi o szczepienia grupy 1c, czyli mundurowych i pacjentów w wieku 60-65 lat, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień poinformował, że zapisy rozpoczną się już na początku marca, ponieważ "będą to już szczepienia populacyjne".

Opóźnienia w szczepieniach seniorów

W sprawie seniorów w wieku powyżej 70. roku życia, minister podkreślił, że zapisy na kolejne terminy dla tej grupy rozpoczną się po uzyskaniu od producentów wiążących informacji co do dostaw w tym okresie. - Na razie tych informacji nie mamy. Interweniujemy zarówno przez Komisję Europejską, jak i u producentów - mówił. Przypomniał, że ta grupa była szczepiona już od 22 stycznia, jednak z powodu niedoborów szczepionek, a także dużego zainteresowania, dla wielu z nich zabrakło miejsc - zwłaszcza w dużych miastach.

Szef kancelarii premiera dodał, że obecnie w systemie zarejestrowanych jest ponad 600 tysięcy seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy wyrazili gotowość zaszczepienia się. Jak mówił minister Michał Dworczyk, będą oni automatycznie zapisani na pierwsze kwietniowe terminy. Pozostałe osoby z tej grupy wiekowej będą musiały zapisać się w tradycyjny sposób, np. przez infolinię lub profil zaufany.

Do tej pory zaszczepiono ponad 2,5 miliona osób, w tym ponad 800 tysięcy osób obiema dawkami szczepionki.

jmo

Czytaj także

Szef KPRM: w każdym województwie będzie mobilny punkt szczepień

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 19:30
- Punkty te powinny być gotowe za półtora miesiąca - poinformował w Krakowie szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Lidia Stopyra: ignorancja wobec zasad reżimu sanitarnego przyczyną wzrostu zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 06:40
- Otwarcie galerii handlowych, szkół dla najmłodszych klas, ale przede wszystkim ignorancja wobec zasad reżimu sanitarnego przyczyniły się do wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 - powiedziała dr Lidia Stopyra. Lekarz podkreśliła, że najistotniejsza w zatrzymaniu transmisji wirusa jest nasza odpowiedzialność i samodyscyplina.
rozwiń zwiń