X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ponad 1,4 mld złotych dla uczelni wyższych. Przemysław Czarnek podsumował wydatki swojego resortu

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 16:40
Miliard złotych na podwyżki dla pracowników szkół wyższych i 440 milionów na inwestycje dla uczelni publicznych - tak minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podsumował wydatki resortu na rozwój nauki. Przemysław Czarnek złożył też życzenia naukowcom z okazji Dnia Nauki Polskiej.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Cieszę się bardzo, że polska nauka się rozwija. Cieszę się, że możemy dalej patrzeć w przyszłość bardzo pozytywnie - powiedział minister. - A nastraja nas do tego pozytywnego patrzenia w przyszłość również to, co działo się w ostatnich miesiącach w polskiej nauce, co było przedmiotem działań Ministerstwa Edukacji i Nauki, co było przedmiotem pozytywnych odpowiedzi na wnioski polskich badaczy - dodał Przemysław Czarnek.

koronawirus laboratorium 1200 free
Dzień Nauki Polskiej. Młodzi zdobywają świat

Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło m.in. 172 miliony złotych na kształcenie przyszłych kadr medycznych, 7 milionów złotych dla Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na projekt Prognostycznego Modelowania Epidemii COVID-19 i 16 milionów złotych na budowę instrumentu Glows. Opracują go polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w ramach współpracy z NASA.

W związku z pandemią uczelnie otrzymały też 65 milionów złotych na rozwijanie nauki zdalnej. 

Posłuchaj
00:15 czarnek -22.mp3 - Zdecydowaliśmy również, że te środki na nauczanie zdalne zostaną powierzone rektorom uczelni i to rektorzy będą wiedzieć najlepiej, jak je spożytkować na rozwinięcie kompetencji cyfrowych i poprawę nauczania zdalnego - powiedział Przemysław Czarnek. (IAR)

badania laboratoryjne laboratorium free shutter 1200.jpg
Dzień Nauki Polskiej. Kilkaset wydarzeń w ramach projektu "SPINaj naukę"

Podziękowania i życzenia

Szef resortu edukacji i nauki napisał też list z okazji Dnia Nauki Polskiej. Wskazał w nim, że to naukowcy i ich odkrycia pełnią obecnie kluczową rolę w walce z wirusem. "Z okazji obchodzonego dziś Dnia Nauki Polskiej przekazuję Państwu wyrazy najwyższego uznania. Dziękuję za dotychczasowe osiągnięcia badawcze, zaangażowanie w pracę dydaktyczną i organizacyjną, za pasję oraz za odwagę w podejmowaniu nowych inicjatyw" - napisał minister edukacji i nauki w specjalnym liście do przedstawicieli świata nauki i szkolnictwa wyższego.

Czytaj także: 

Wskazał, że miniony rok obfitował w trudne momenty i postawił przed nami niecodzienne wyzwania, którym musieliśmy sprostać. "Wszyscy znaleźliśmy się w niespotykanej dotąd sytuacji, która wymagała od nas zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń, sposobu życia, organizacji pracy i myślenia o przyszłości. Ten rok, jak żaden inny, dobitnie przypomniał nam też, jak wiele zawdzięczamy nauce i w jak dużym stopniu jesteśmy od niej zależni" - zauważył.

"W tych trudnych, pandemicznych czasach z wielką nadzieją śledzimy doniesienia o kolejnych sukcesach naukowców w walce z koronawirusem. Oczy całego świata są skierowane w stronę laboratoriów, w których trwają badania nad odkryciem skutecznego leku na COVID-19. Zdajemy sobie sprawę, że nauka jest w stanie uchronić nas przed negatywnymi skutkami pandemii, jedynie ona oferuje nam skuteczną broń przeciw wirusowi" - czytamy w liście.

iss stacja kosmiczna kosmos free nasa gov 1200.jpg
Europejska Agencja Kosmiczna szuka śmiałków gotowych lecieć w kosmos. Stawia szereg wysokich wymagań

"Dlatego też z dumą patrzę na kolejne sukcesy polskich badaczy, którzy w tak trudnym dla całego świata czasie konsekwentnie realizują swoją odpowiedzialną misję, spełniając pokładane w nich nadzieje. Serdecznie Państwu za to dziękuję" - napisał minister.

"Nasz świat zmienia się na lepsze"

Przypomniał, że Dzień Nauki Polskiej, przypadający w dniu urodzin Mikołaja Kopernika, to święto upamiętniające sukcesy polskiej nauki. "To także, a może przede wszystkim, Państwa święto ‒ święto znakomitego grona osób twórczych i wykazujących się nieprzeciętnymi zdolnościami, autorów pionierskich teorii i dzieł naukowych, wybitnych w swoich dyscyplinach badaczy i odkrywców. Święto osób, które wyznaczają nowe kierunki rozwoju, inspirują i dają nadzieję" - wskazał szef MEiN.

Posłuchaj
00:25 czrnek - setka 3 .mp3 Dzień Nauki Polskiej jest podkreśleniem wagi ogromu pracy, jaką wykonali polscy naukowcy od czasów Kopernika, a nawet wcześniej (IAR)

Życzył wielu sukcesów, nowych inspiracji i nieustającej wiary w moc nauki. "To dzięki Państwa pracy – często niezwykle żmudnej i drobiazgowej – nasz świat zmienia się na lepsze" - dodał. 


mbl

Czytaj także

Wiceszef MEN o zmianie punktacji za publikacje: żadne czasopismo nie straciło punktów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 08:10
- W przyszłym roku w styczniu będzie przeprowadzana ewaluacja, będzie dotyczyła z perspektywy ministerstwa, czy polskiego porządku prawnego, nie pojedynczych pracowników, ale poszczególnych uczelni - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perseverance wylądował na Marsie. Biden: dowód na potęgę nauki, gratulacje dla NASA

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 02:10
Prezydent Stanów Zjednoczonych z uznaniem przyjął, jak zaznaczył "historyczne", lądowanie amerykańskiego łazika Perseverance na Marsie. To dowód na "potęgę nauki" i "amerykańską pomysłowość" - podkreślił prezydent USA Joe Biden.
rozwiń zwiń