X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Michał Wójcik: w Polsce powinno powstać więcej hospicjów perinatalnych

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:14
Minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik stwierdził, że "w Polsce powinno powstać więcej hospicjów perinatalnych". Zapowiedział też nowelizację ustawy o funkcjonowaniu takich placówek.
Michał Wójcik podczas konferencji prasowej w siedzibie Hospicjum dla Dzieci w Łodzi
Michał Wójcik podczas konferencji prasowej w siedzibie Hospicjum dla Dzieci w ŁodziFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Michał Wójcik podczas konferencji prasowej w Kielcach przypomniał, że w poniedziałek otwarte zostały ośrodki wsparcia dziennego, zamknięte z powodu pandemii. W całym kraju jest ich ponad 1500.

- Te ośrodki muszą być otwarte, bo tam przebywają dzieci z różnymi dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi. Chodzi o to, żeby pomóc tym ludziom, którzy opiekują się tymi dziećmi, żeby ich odciążyć od codziennej opieki - powiedział minister, który w piątek odwiedzi takie ośrodki działające na terenie regionu świętokrzyskiego.

Czytaj więcej
Marlena Maląg free tt MRiPS-1200.jpg
Minister rodziny: hospicja perinatalne to bardzo ważne miejsca, powinny być na terenie całego kraju

"Nowelizacja tych przepisów"

Podkreślił on również, że te spotkania są potrzebne, aby uniknąć sytuacji, o której pisał w czwartek jeden z portali. - Chodzi o kwestię molestowania dzieci w jednym z punktów przedszkolnych. Nie wykluczamy, że podejmiemy inicjatywę legislacyjną w tym zakresie odpowiedzialności w myśl artykułu 231 za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień - zaznaczył Wójcik.

Dodał, że Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych. - Nowelizacja tych przepisów została przedstawiona naszym partnerom koalicyjnym i bardzo mi zależy na tym, aby ten projekt był procedowany. Ustawa ta jest długo wyczekiwana. Mówi o wsparciu rodziców dzieci, u których stwierdzono wady śmiertelne. Chcę podkreślić prawo kobiety, będzie gwarantowane, aby skorzystała z pomocy takiego hospicjum, gdzie są lekarze, psychologowie - podkreślił minister.

Michał Wójcik dodał, że przygotowywana nowelizacja ma na celu pomoc rodzicom aż do momentu urodzenia dziecka.

- Chociaż w zdecydowanej większości dochodzi do zgonów wewnątrzmacicznych, to jeśli już dochodzi do urodzenia dziecka, jeśli żyje ono nawet kilka minut, kilka godzin, chodzi o to, aby państwo wspierało tych ludzi. Bo to jest dla nich wielka trauma, kiedy dowiadują się, że dziecko ma wadę śmiertelną - podkreślił minister.

"Hospicjów powinno powstać więcej"

Projekt - jak wskazał Michał Wójcik - zakłada także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną. - Nie wolno pozwolić na to, aby leżały one obok matek, które wiedzą, że urodzą dziecko zdrowe. To dodatkowe obciążenie psychiczne dla tych kobiet - zaznaczył minister, informując jednocześnie że takich hospicjów jest w Polsce 19.

Czytaj więcej
hospicjum opieka free pixabay 1200.jpg
Działalność Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w trudnym czasie pandemii

- W kilku regionach nie ma jednak dostępu do hospicjów perinatalnych. Uważam, że tych hospicjów powinno powstać więcej - powiedział Wójcik, który mówił także o hospicjach stacjonarnych i domowych.

- Obiecałem, że spróbujemy przygotować takie regulacje dotyczące tych hospicjów. Dotyczy to także ośrodków, gdzie są dzieci z zespołem Aspergera, zespołem Downa. Musimy znaleźć w sobie tyle empatii, tyle człowieczeństwa, aby zrozumieć takich ludzi i ich wspomóc - podsumował minister.

jp

Czytaj także

Ustawa o hospicjach perinatalnych. Solidarna Polska przygotowała projekt

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2020 18:38
Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy o hospicjach perinatalnych. Zostanie on zaproponowany na posiedzeniu Rady Koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy, do którego dojdzie w najbliższych dniach. Celem projektu jest zwiększenie kompleksowej pomocy kobietom, u których dzieci wykryto wady letalne.
rozwiń zwiń