X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Na wschodzie Polski marznący deszcz powodujący gołoledź. IMGW ostrzega: możliwe oblodzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 13:40
Mieszkańcy dziewięciu województw we wschodniej części kraju mogą spodziewać się oblodzenia dróg i chodników. Od Pomorza po Małopolskę występują opady marznącego deszczu powodujące gołoledź - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Śliska jezdnia po marznących opadach deszczu
Śliska jezdnia po marznących opadach deszczuFoto: Benjamin Kralj/ Shutterstock

lodołamacz 1200 pap.jpg
Odwilż w Polsce. Stan alarmowy na Wiśle w Kępie Polskiej, lodołamacze na Zbiorniku Włocławskim

IMGW wydał alerty pierwszego stopnia dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W tej części kraju prognozuje słabe opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź.

Cieplejsze powietrze

Synoptyk z IMGW podkreślił, że w piątek mamy jeszcze do czynienia z frontem atmosferycznym, którym będzie "napływać cieplejsze powietrze, które będzie wybierać to chłodne długo utrzymujące się powietrze na wschodzie". - Ostatniej nocy mieliśmy tam jeszcze duży spadek temperatury - podkreślił.

- Stopniowo ten front będzie wybierał to chłodne powietrze. Ale na froncie będą występować też zjawiska, przeważnie słabe opady. Nie mniej niebezpieczne są z uwagi, że będą to też opady marznące. Początkowo będzie to słaby śnieg, przechodzący w opady mieszane deszczu ze śniegiem, ale też opady marznące - tłumaczył.

- Aktualnie te opady obserwowane są w Trójmieście, Toruniu. Ten pas ciągnie się dalej do centrum. Tam też możliwe są opady marznące. Przeważnie słabe, ale powodujące efekt gołoledzi - podał.

rzeka lód 1200.jpg
Sytuacja na Wiśle. Prezes Wód Polskich: przed nami kilka tygodni ciężkiej pracy

Różnica temperatur

Wskazał, że aktualnie mamy do czynienia z dużą różnicą temperatury pomiędzy wschodem i zachodem. - Ta różnica się utrzyma w weekend pomimo, że na wschód dopłynie to cieplejsze powietrze, ale to zachód będzie wyraźniej cieplejszy. Aktualnie nawet 8 stopni na zachodzie, a w Suwałkach -7 stopni, a więc różnica 15 stopniowa" - zaznaczył.

Przekazał, że sobota i niedziela będą już na ogół suche. - Jeszcze w sobotę na granicach wschodnich będą możliwe słabe opady mżawki, czy też deszczu ze śniegiem. Ale to już bardziej symboliczne. Na pozostałym obszarze sucho - poinformował.

- Będzie duża różnica pomiędzy temperaturą pomiędzy zachodem i wschodem. Na wchodzie będzie troszkę powyżej zera, miejscami do trzech stopni. Natomiast na zachodzie miejscami temperatura będzie dwucyfrowa na plusie - ok. 10-11 stopni - powiedział.

Płock Wisła PAP 1200.jpg
Płock w obliczu powodzi

Mglista noc

Według synoptyka w całym kraju będzie sucho, ale miejscami chmur będzie więcej. - Najbliższa noc będzie mglista. Mgły mogą się utrzymywać w sobotę w ciągu dnia, zwłaszcza na wschodzie kraju - wyjawił.

Dodał, że w niedzielę również będzie sucho z temperaturą dodatnią. - Na wschodzie będzie około 1-3 stopni na plusie, natomiast najcieplej będzie na zachodzie do prawie 15 stopni - podał.

- W niedzielę powinno być więcej rozpogodzeń, zwłaszcza na zachodzie. Jednak to nie znaczy, że nie będzie mglisto. Mgły będą się utrzymywać w dzień, głównie na wschodzie kraju - dodał. Podkreślił także że noce w weekend będą już cieplejsze. - Będą niewielkie przymrozki, ale nie takie jakie były ostatniej nocy - powiedział.

W weekend będzie wiał przeważnie słaby wiatr, miejscami umiarkowany.

pkur

Czytaj także

Ostrzeżenia przed silnym mrozem. Na Podlasiu nawet 22 stopnie na minusie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:59
- W czwartek wieczorem i nocą należy spodziewać się dużego kontrastu termicznego pomiędzy wschodem a zachodem kraju. W południowo-zachodniej Polsce wystąpią też lokalne mgły, które mogą osadzać szadź - powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IMGW ostrzega: oblodzenie, silny mróz i marznące opady na południu kraju

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 00:32
IMGW ostrzegł w nocy z czwartku na piątek przed oblodzeniem, silnym mrozem i marznącymi opadami. Ostrzeżenia o silnym mrozie i oblodzeniu dotyczą województw świętokrzyskiego i podkarpackiego, marznące opady przewidywane są w woj. świętokrzyskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IMGW: początek weekendu pod znakiem wzrostu temperatur w całym kraju

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 03:40
Napływ ciepłego powietrza w centrum Polski spowoduje, że temperatury będą dodatnie - około 1 - 2 stopni. Piątek będzie też deszczowy - mówi synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski.
rozwiń zwiń