X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Lidia Stopyra: ignorancja wobec zasad reżimu sanitarnego przyczyną wzrostu zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 06:40
- Otwarcie galerii handlowych, szkół dla najmłodszych klas, ale przede wszystkim ignorancja wobec zasad reżimu sanitarnego przyczyniły się do wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 - powiedziała dr Lidia Stopyra. Lekarz podkreśliła, że najistotniejsza w zatrzymaniu transmisji wirusa jest nasza odpowiedzialność i samodyscyplina.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dr Lidia Stopyra jest ordynatorem Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. To tutaj trafiają najmłodsi pacjenci zakażeni koronawirusem.

Przestrzeganie zasad

1200_Sobolewski_PR1.jpg
Sobolewski o obostrzeniach w związku z COVID-19: najbliższe dni przyniosą rozstrzygnięcie

Lekarz przyznała, że w ostatnich dniach szpital przyjmuje nieco więcej dzieci, ale nie na tyle, by było ryzyko braku wolnych łóżek. - Trafia do nas troszkę więcej pacjentów, ale sytuacja nie jest zła - zaznaczyła. Stan dzieci jest dobry, wymagają hospitalizacji, ale nie są w stanie zagrożenia życia.

W ostatnich dniach rośnie liczba zakażeń. Minionej doby w kraju odnotowano ponad 9 tys. nowych przypadków, dobę wcześniej - prawie 8,7 tys.

Czytaj także:

Zdaniem dr Stopyry na takie statystyki wpłynęło zniesienie niektórych obostrzeń, w tym otwarcie galerii handlowych i szkół podstawowych. - Otwarcie tych obiektów zakładało reżim sanitarny - noszenie maseczek, dystans. Tymczasem mnóstwo osób wykazało się skrajną ignorancją i mamy efekty - powiedziała. Jak dodała, przykład Zakopanego pokazuje, że nie każdy jest w stanie zachować się odpowiedzialnie. - Wprowadzanie zasad jest ważne, ale jeszcze ważniejsze jak te zasady przestrzegamy - oceniła.

"Trzeba się szczepić"

respirator 1200 shutterstock.jpg
"Zarysował się trend spadkowy zgonów". Ekspert o sytuacji epidemicznej w Polsce

Lekarz zapytana o to, czy szczepienia wśród nauczycieli zatrzymają falę kolejnych zachorowań, oceniła, że nie będzie to ochrona dla wszystkich. - Szkoła jest miejscem gdzie niezwykle trudno jest utrzymać reżim sanitarny. Zaszczepiony nauczyciel może czuć się bezpiecznie, bo to on zyskuje odporność. Ale w klasie jest jeszcze 30 niezaszczepionych dzieci. Tym niemniej szczepienie nauczycieli na pewno ułatwi organizację zajęć, przyspieszy powrót uczniów do szkół, a wiemy, jakie to ważne, jaki jest wpływ pandemii na edukację, rozwój społeczny i psychiczny dziecka - oceniła dr Lidia Stopyra.

Nauczyciele najmłodszych klas są szczepieni od poniedziałku szczepionką firmy AstraZeneca. Skuteczność tego preparatu wynosi ok. 70 proc., podczas gdy szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderny - ok. 95 proc.

Czytaj także:

Odpowiadając na wątpliwości niektórych pedagogów co do skuteczności AstryZeneki, lekarz podkreśliła, że szczepionka ta, mimo niższej ochrony przed zakażeniem, niemal w 100 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19. - Trzeba się szczepić. AstraZeneca to bardzo dobra ochrona - zachęcała lekarz.

Skuteczność AstryZeneki jest podobna do tej, którą daje wiele innych szczepionek, dostępnych od lat na rynku.

pkr

Czytaj także

"Kolejna sprawa, która dzieli społeczeństwo". Dr Krzysztof Karnkowski o luzowaniu obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 11:35
- To jest apolityczna strona tego samego zjawiska, które oglądaliśmy jesienią podczas protestów ulicznych w Warszawie. Ludzie trzymani w pewnych ograniczeniach postanowili się wyszaleć, puściły wszelkie hamulce, wyglądało to ryzykownie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski o wydarzeniach, które miały miejsce w Zakopanem w ostatni weekend.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zarysował się trend spadkowy zgonów". Ekspert o sytuacji epidemicznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 06:50
W ostatnich dniach widoczny jest trend spadkowy zgonów spowodowanych przez COVID-19 - powiedział prof. Robert Flisiak. Z kolei tendencja wzrostowa przypadków zachorowań jest - w jego ocenie - spowodowana głównie przez puszczenie do szkół podstawowych dzieci z klas I-III.
rozwiń zwiń