X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zarysował się trend spadkowy zgonów". Ekspert o sytuacji epidemicznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 06:50
W ostatnich dniach widoczny jest trend spadkowy zgonów spowodowanych przez COVID-19 - powiedział prof. Robert Flisiak. Z kolei tendencja wzrostowa przypadków zachorowań jest - w jego ocenie - spowodowana głównie przez puszczenie do szkół podstawowych dzieci z klas I-III.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Adam Niedzielski twitter free 1200 (1).jpg
Minister zdrowia podał liczbę nowych zakażeń. "Odwrócenie tendencji staje się faktem"

W środę resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły 8694 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej wykryto ich na Mazowszu – 1400; 279 osób zmarło. Tydzień temu w środę badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 6930 osób. Zmarło 360 chorych, a dwa tygodnie temu - odnotowano 6802 nowych zakażeń; zmarło 421 osób.

Z kolei we wtorek minister Adam Niedzielski opublikował na Twitterze wykres ilustrujący liczbę i dynamikę zakażeń koronawirusem. - Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik – 5178 nowych zakażeń – jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu" – podkreślił. Niedzielski zwrócił uwagę, że trend dla tygodniowej stopy wzrostu zakażeń jest dodatni pierwszy raz od połowy listopada, nie licząc, jak to ujął, "anomalii postświątecznej".

- Jest to niestety prawda, ale należy zauważyć, że zarysował się trend spadkowy zgonów - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ), kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Robert Flisiak. Dodał, że ten spadek był widoczny również w poprzednich dniach. Podkreślił, że nie jest jasne, na ile będzie on trwały. - Zgony pojawiają się z opóźnieniem w stosunku do wzrostów zachorowań - przypomniał.

forum szczepionkacovid 1200.jpg
Polacy chętni, by się zaszczepić na COVID-19. Optymistyczne wyniki sondażu

Dopytywany o przyczynę spadku zgonów powiedział: "Chciałbym, żeby był to efekt szczepień, ale chyba na to jeszcze za wcześnie" - dodał. Z obserwacji prof. Flisiaka przeprowadzonych w jego szpitalu wynika, że jest trochę mniej pacjentów 80 plus. - Ale to może też być na razie moje chciejstwo - zastrzegł.

W jego ocenie sam wzrost zachorowań w Polsce jest jednak związany czasowo z puszczeniem do szkół dzieci z klas I-III w szkołach podstawowych. - Do tego trendu z pewnością nie przyczyniły się jeszcze wydarzenia na Krupówkach - zastrzegł. W miniony weekend do Zakopanego, w związku z poluzowaniem obostrzeń epidemicznych, przyjechało bardzo wielu turystów. Dodatkowo w weekend nałożyły się walentynki i konkurs skoków narciarskich na Wielkiej Krokwi. Od piątku policja w powiecie tatrzańskim interweniowała 200 razy.

Prof. Flisiak zapytany o wzrost liczby zachorowań wskazał głównie otwarcie klas I-III w szkołach podstawowych jednoczasowe w całej Polsce, a więc również w województwach o zwiększonej liczbie zachorowań. - Nie można wykluczyć tego, że do wzrostu przyczynia się też brytyjską odmianą koronawirusa. Szacujemy, że wśród chorych w Polsce może już być 10 proc. zakażonych tym wariantem - dodał.

niedzielski siec 1200 free.jpg
Plan odbudowy zdrowia Polaków. Adam Niedzielski przedstawił pięć kluczowych elementów

- Z tym wzrostem nie należy przesadzać. To na razie jest lekki trend, którego należało się spodziewać - zaznaczył. Jeśli wzrost będzie utrzymywał się na podobny poziomie - to według eksperta oznacza, że jest duże uodpornienie naturalne społeczeństwa. - Ono sięga już ok. 14 mln. Oznacza to, że tyle osób miało już kontakt z wirusem, zwykle bezobjawowy i wytworzyło odporność. Nie należy zatem spodziewać się tak dużego wzrostu jak w październiku i w listopadzie - podkreślił.

Prof. Flisiak przypomina, że za to "naturalne uodpornienie" zapłaciliśmy olbrzymią cenę w postaci bardzo dużej liczby zgonów - ponadnormatywnych. Resort zdrowia szacuje, że nadwyżka względem prognozowanej liczby zgonów wyniosła w 2020 r. ok. 62 tys. ofiar.

Jak wynika z informacji MZ do tej pory zaszczepiono ponad 1,5 mln kobiet i ponad 690 tys. mężczyzn. Prof. Flisiak zapytany o tą różnicę stwierdził, że jest ona oczywista i wynika z tego, że dużą liczbę szczepień wykonano wśród personelu medycznego. - Od dawna wiadomo, że zawody medyczne są sfeminizowane. Prawie 100 proc. pielęgniarek to kobiety, ok. 60-70 lekarzy to również kobiety. Tylko wśród ratowników dominują mężczyźni - wskazał.

pg

Czytaj także

Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:50
Wysoka gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku - to objawy, które powinny skłonić Cię do działania. Najważniejsza jest samoizolacja i telefon do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Od jego decyzji zależy dalsze postępowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Zaczyński: od kilku dni zauważamy większy odsetek pacjentów zgłaszających się z symptomami COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:23
- Od kilku dni zauważamy, że jest coraz większy odsetek pacjentów zgłaszających się z objawowymi symptomami COVID-19 - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych Szpitala MSWIA w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzienny rekord. Ponad 140 tys. osób przyjęło szczepienie przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 22:22
Dziś do godz. 20.00 zanotowaliśmy najwyższą jak dotąd dzienną liczbę szczepień - 141 tys. W sumie 1,62 mln osób otrzymało pierwszą dawkę, a 770 tys. drugą - napisał w środę wieczorem na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń