X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Brak dotarcia do źródeł, błędy metodologiczne". Prawnicy o książce "Dalej jest noc"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:06
Z powodu złej metodologii badawczej, a także braku dotarcia do wszystkich źródeł doszło do naruszenia dóbr osobistych Filomeny Leszczyńskiej - ocenili w środę jej pełnomocnicy prawni, m.in. mec. Monika Brzozowska-Pasieka, którzy wspierali ją w sprawie przeciwko współautorom książki "Dalej jest noc".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

W środę odbyła się konferencja prasowa, podczas której pełnomocni prawni Filomeny Leszczyńskiej przedstawili - jak podkreślili - fakty dotyczące sprawy sądowej, którą Filomena Leszczyńska wytoczyła badaczom Holokaustu - prof. Janowi Grabowskiemu i prof. Barbarze Engelking. W ocenie Leszczyńskiej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski, został w książce "Dalej jest noc" fałszywie pomówiony m.in. o to, że jest "współwinny śmierci kilkudziesięciu Żydów".

1200_Dalej_jest_noc_PAP.png
"Naszym zadaniem jest wyplenienie tego kłamstwa". Prof. Polak o zjawisku antypolonizmu

"Nieścisłości było dość sporo"

Omawiając sporny fragment książki pełnomocnicy prawni Leszczyńskiej wskazali na - ich zdaniem - błędy popełnione przez pozwanych badaczy. Wymienili pomylenie liczby zabitych Żydów, pomylenie dwóch Edwardów Malinowskich, nieścisłości w kwestiach związanych z rzekomym ograbieniem przez Malinowskiego Żydówki Estery Drogickiej, a także nieścisłości w kwestiach związanych z rzekomą - jak tłumaczyli prawnicy - współodpowiedzialnością Malinowskiego za zabójstwo Żydów.

- Nieścisłości było dość sporo i naszym zdaniem - co podkreślaliśmy od początku - wskutek nieprawidłowego procesu badawczego, złej metodologii badawczej, złych wniosków i braku dotarcia do wszystkich źródeł, doszło do naruszenia dóbr osobistych pani Filomeny Leszczyńskiej - powiedziała podczas spotkania online adwokat dr Monika Brzozowska-Pasieka, której towarzyszył mecenas Jerzy Pasieka.

Czytaj również:

Apel pani Filomeny

Dalej jest noc PAP Arch 2-1200.jpg
"Generalizacja szczegółowych przykładów". Prof. Włodzimierz Suleja o książce "Dalej jest noc"

Pełnomocnicy prawni przedstawili dziennikarzom również przedmiot sporu sądowego, który - jak przypomnieli - miał charakter cywilny. Omówili także źródła historyczne, na podstawie których badacze przedstawili losy Edwarda Malinowskiego. Ocenili też, że ubiegłotygodniowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, zgodnie z którym badacze mają przeprosić za nieścisłości zawarte w książce, nie wpłynie negatywnie na wolność badań naukowych w Polsce.

Prawnicy przedstawili również - w formie krótkiego filmu - przesłanie Filomeny Leszczyńskiej, która zaapelowała do naukowców, by rzetelnie prowadzili badania. - Badania powinny być wszechstronne i chciałabym, żeby oni tych złych rzeczy po prostu nie ogłaszali, tylko dosłownie sprawdzali i dokładnie pisali prawdziwą historię - mówiła Leszczyńska.

Proces, podczas którego Filomenę Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia, rozpoczął się w październiku 2019 r.

Kontrowersyjna książka

Dwutomowa książka "Dalej jest noc" z 2018 r. przedstawia strategie przetrwania ludności pochodzenia żydowskiego na terenie kilku wybranych powiatów okupowanej Polski. Porusza także problem przemocy Polaków wobec Żydów, głównie po likwidacji gett, gdy Żydzi szukali ratunku m.in. w polskich wsiach.

Książka wywołała duże kontrowersje w środowisku historyków. W swoich recenzjach krytykowali ją m.in. historycy Instytutu Pamięci Narodowej, natomiast w obronie autorów wystąpiły m.in. Instytut Yad Vashem, przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, a także Komitet Nauk Historycznych PAN.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żaryn: po wyroku ws. książki "Dalej jest noc" opublikowano wiele insynuacji przeciwko Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 15:00
- Wiele insynuacji przeciwko Polsce opublikowano po wyroku ws. książki "Dalej jest noc" - ocenił w środę rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Wyrok nie ma nic wspólnego z wolnością badań historycznych, proces miał charakter cywilny - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamieszanie metodologiczne" i "brak źródeł wyliczeń". Historyk wskazuje błędy w "Dalej jest noc"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 20:29
- Jest to praca daleko niereprezentatywna dla całości okupowanych ziem Polski, ponieważ całkowicie wyłączono tereny wcielone do III Rzeszy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Domański z kieleckiego IPN-u. Historyk skomentował w ten sposób opracowanie pt. "Dalej jest noc". 
rozwiń zwiń