X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: podejmujemy działania, by zwiększyć liczbę personelu medycznego

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 17:30
- Pandemia koronawirusa pokazała dobitnie, że personelu medycznego jest zbyt mało. Podejmowane są działania mające poprawić sytuacje kadrową, ale wieloletnich zaniedbań nie da się szybko naprawić - wskazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szef resortu zdrowia był gościem konferencji Ryzyka i Trendy, której organizatorem jest Polityka Insight.

- Pandemia pokazuje, że jest mała liczba personelu - m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. (…) Sprzęt można kupić, szpitale tymczasowe można postawić, łóżka można dostawić, natomiast personel jest tym elementem, który działa jak wąskie gardło - powiedział minister, pytany o to, co jest najważniejszym dotychczasowym wnioskiem płynącym z pandemii.

Gielerak 1200 twitter.jpg
Prof. Gielerak: znoszenie obostrzeń jest właściwe, przy założeniu, że ludzie zachowają się racjonalnie

Szef resortu ocenił, że zapewnienie odpowiedniej liczebności personelu medycznego i stworzenie mu warunków pracy pozwalających na koncentrowanie się na leczeniu, a nie debatach o wynagrodzeniach czy sytuacji materialnej jest niestety wyzwaniem o dłuższym horyzoncie czasowym. - Nie da się w ciągu jednej kadencji rozwiązać spraw, które są zaniedbaniem wieloletnim - zaznaczył.

Minister mówił, że podejmowane są działania mające poprawić kwestie kadrowe. - Cała elektronizacja to nie tylko ułatwienie dla pacjent, to także ograniczenie biurokratycznej pracy, która musi być wykonywana przez lekarzy -wskazał. - Mamy też np. asystentów, którzy mają odciążać od czynności biurowych - wyliczał.

Konieczne zmiany w systemie

- Trzeba przebudować piramidę świadczeń – leczenie powinno odbywać się przede wszystkim na niższych poziomach. Mówiąc o piramidzie świadczeń, mam na myśli strukturę, gdzie na dole jest podstawowa opieka zdrowotna, potem ambulatorium, a na końcu szpital. Można powiedzieć, że mamy w Polsce do czynienia z odwróconą piramidą opieki zdrowotnej - ocenił Niedzielski.

Lekarze Free 1200.jpg
Wyzwania stojące przed systemem ochrony zdrowia

- Cały czas proces prowadzenia pacjenta przez lekarza rodzinnego przez poszczególne szczeble, które mają pełnić funkcję konsultacyjną nie działa dobrze. Jest bardzo dużo pracy do wykonania. Myślę, że to dominujący kierunek reformowania systemu opieki zdrowotnej na najbliższe lata - stwierdził szef resortu zdrowia.

Czytaj także: Zdecydowana większość Polaków chce się zaszczepić przeciwko COVID-19. Nowy sondaż

Zaznaczył, że efekt powinien być widoczny w ciągu dwóch, trzech lat. - POZ będzie w większym stopniu powiązany ze specjalistyką - zaznaczył.

- Trzeba na poziomie POZ zbudować bardzo wiele modeli opieki koordynowanej - takie ścieżki pacjenta. (…) Lekarz prowadzący na poziomie POZ sam powinien umówić do specjalisty albo się nawet w imieniu pacjenta skonsultować, bo zna dolegliwość, z którą przyszedł pacjent do POZ. Dopiero po takich konsultacjach decydować o "transferze" do poziomu szpitalnego - mówił minister.

Nie tylko POZ do zreformowania

kardio 1200.jpg
Krajowa Sieć Kardiologiczna. Na Mazowszu rusza nowy rządowy program medyczny

- Nocna pomoc lekarska to element, który musi być zreformowany. Trzeba szybko podjąć działania. (…) Ogłoszony został przetarg na specjalną platformę teleporad. Nie mówię o teleporadach polegających na zwykłym dzwonieniu, ale o teleporadach opartych o profesjonalne narzędzia, gdzie można np. przesyłać dane dotyczące odczytów weryfikujących stan zdrowia pacjenta, z video czatem - powiedział minister.

Zobacz także: Plan odbudowy zdrowia Polaków. Adam Niedzielski przedstawił pięć kluczowych elementów

Poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia utworzy taką platformę, która będzie pierwszą linią kontaktu w nocnej pomocy lekarskiej. - Następnie, jeśli ta pomoc nie będzie w stanie załatwić sprawy pacjenta, to pacjent będzie umawiany przez operatora na platformie teleporad w konkretne miejsce, na konkretną godzinę. Pacjent nie będzie musiał jechać na SOR, nie będzie musiał jechać do NPL-u [nocnej pomocy lekarskiej - red.] i tam czekać w kolejce -poinformował szef MZ.

Minister przekazał też, że jeśli chodzi o specjalistykę, to obrane są dwa kierunki działań - zniesienia limitów i przeszacowania wartości taryf.

Zmiany w strukturze właścicielskiej szpitali

1200_szpital_Forum.png
Szpital Południowy w Warszawie już otwarty. Będzie przyjmował pacjentów z COVID-19

- Szpitalnictwo ma być szczytem piramidy świadczeń. Żeby je zreformować na pewno trzeba zmienić strukturę właścicielską. Nie może być tak, że struktura jest rozproszona, że mamy 300 powiatów, z których każdy jest oddzielnym, autonomicznym tworem i prowadzi swoją politykę zdrowotną, a nie politykę ogólnokrajową - stwierdził minister.

Mówił, że gdy szefował Narodowemu Funduszowi Zdrowia miał do czynienia z sytuacjami, gdy oddalone od siebie o 10 lub 15 kilometrów placówki nie mogą się porozumieć, bo mają innego właściciela. - Dochodzi do sytuacji, gdy placówki takie zaczynają ze sobą konkurować, dublują zakres usług, podkupują sobie personel - wyliczał. - To niedopuszczalne nie tylko dlatego, że wydaje się już na pierwszy rzut oka nielogiczne, ale także dlatego, że my nie mamy takich zasobów, mówię o lekarzach i pielęgniarkach. Pacjenci też nie mają z tego uzysku, bo jakość jest słabsza. (...) Ośrodki powinny się specjalizować - jeden powinien być zabiegowy, drugi mieć np. rehabilitację postzabiegową czy opiekę długoterminową - wyjaśniał.

Zobacz także: W Polsce ruszył pierwszy w Europie program rehabilitacji stacjonarnej po COVID-19

Kolejnym argumentem za zmianami jest - jak podnosił  to, co zadziało się w dobie pandemii, gdy trzeba było wejść w tryb zarzadzania kryzysowego i podejmowania szybkich, spójnych decyzji, a pojawiały się spory. - Nie ma żadnego argumentu za dalszym utrzymywaniem rozproszonej struktury właścicielskiej - zaznaczył Niedzielski.

st

Czytaj także

Minister zdrowia podał liczbę nowych zakażeń. "Odwrócenie tendencji staje się faktem"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 09:15
"Odwrócenie tendencji w przyroście zakażeń koronawirusem staje się faktem. Trend jest dodatni" - podkreślił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak wskazał, wtorkowy wynik - przeszło 5 tys. nowych zakażeń - jest o ponad tysiąc większy niż tydzień temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Konsekwencją może być wprowadzenie lockdownu". Poseł Lewicy o turystach w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 13:30
- Zdaję sobie sprawę, jakie mogą być konsekwencje. Może to być na przykład niewycofywanie się z restrykcji i dalsze wprowadzanie lockdownu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wiesław Szczepański, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
rozwiń zwiń