X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

80. rocznica zrzutu Cichociemnych do Polski. Uroczystości w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 16:45
Przy Pomniku Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę pierwszego zrzutu pierwszej grupy elitarnych żołnierzy.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty przed Pomnikiem Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie, oddając hołd legendarnym skoczkom walczącym w myśl dewizy Wywalcz jej wolność lub zgiń w 80. rocznicę ich pierwszego skoku do okupowanej Polski
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty przed Pomnikiem Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie, oddając hołd legendarnym skoczkom walczącym w myśl dewizy "Wywalcz jej wolność lub zgiń" w 80. rocznicę ich pierwszego skoku do okupowanej PolskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Pierwszy zrzut, noszący kryptonim "Adolphus", odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Na pokładzie brytyjskiego samolotu znalazło się trzech polskich skoczków: kpt. Stanisław Krzymowski "Kostka", porucznik Józef Zabielski "Żbik" oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski "Włodek". W sumie do grudnia 1944 roku drogą lotniczą wysłano do kraju 316 polskich żołnierzy.

cichociemni pap arch 1200 .jpg
80 lat temu pierwsi cichociemni zostali zrzuceni na teren okupowanej Polski

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, że Cichociemni pełniąc służbę w Związku Walki Zbrojnej później w Armii Krajowej stali się elitą Polskiego Państwa Podziemnego. - 316 najdzielniejszych z dzielnych, przeszkolonych do tego, aby kierować walką w okupowanej przez Niemców i sowietów w kraju. Cichociemnymi byli ci, którzy byli przed wojną oficerami zawodowymi Wojska Polskiego, ale też ci którzy w 1939 roku byli oficerami rezerwy i zostali zmobilizowani - ci najdzielniejsi, którzy mieli kierować walką - mówił Jan Józef Kasprzyk.

Posłuchaj
00:24 10910607_2.mp3 Jan Józef Kasprzyk: Cichociemnymi byli ci, którzy byli przed wojną oficerami zawodowymi Wojska Polskiego, ale też ci którzy w 1939 roku byli oficerami rezerwy i zostali zmobilizowani - ci najdzielniejsi, którzy mieli kierować walką (IAR)

 

Historia 316

Od 15 lutego 1941 do 26 grudnia 1944 roku zorganizowano 82 loty, w czasie których przerzucono do Polski 316 cichociemnych, wśród których znalazła się jedna kobieta - Elżbieta Zawacka pseudonim "Zo".

Prezes zarządu Fundacji Sprzymierzeni z GROM Grzegorz Wydrowski podkreśla, że działania Cichociemnych miały różnoraki charakter. Byli szczeblach na dowódczych, fałszowali dokumenty, wielu Cichociemnych było specjalistami od broni pancernej.

Posłuchaj
00:25 10910607_3.mp3 Grzegorz Wydrowski: Cichociemni przechodzili trening porównywalny do tego co obecnie przechodzą żołnierze wojsk specjalnych (IAR)

 

Wydrowski przypomina, że Cichociemni przechodzili trening porównywalny do tego co obecnie przechodzą żołnierze wojsk specjalnych, Straży Granicznej, policji. Część z nich była zrzucona na teren okupowanej Europy, wśród nich Alojzy Józekowski, który miał za zadanie wyciąganie z niemieckich o obozów polskich obywateli i wysyłanie ich do Anglii.

Czytaj także: "Ich losy pozostają względnie nieznane". Brytyjska organizacja pyta o Cichociemnych

Jeden z 316

10822d9d-b249-40e5-b890-a1d83f4912b8.jpg
CICHOCIEMNI [Serwis specjalny]

Jednym z Cichociemnych był Jan Piwnik "Ponury", który dowodził oddziałami partyzanckimi Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie. Córka brata Jana Piwnika Teresa Piwnik podkreślała, że jej stryj jest wyjątkową postacią dla jej rodziny. - Dla mnie dla mojej siostry on uosabia to co robiła cała rodzina w czasie wojny, tylko on poniósł tego najwyższą ofiarę. Mało tego, że jestem dumna ze stryja, to uważam że jest on dla nas wzorem - mówiła.

Posłuchaj
00:25 10910607_1.mp3 Teresa Piwnik o Janie "Ponurym" Piwniku: mało tego, że jestem dumna ze stryja, to uważam że jest on dla nas wzorem (IAR)

 

Jan Piwnik poległ 16 czerwca 1944 roku podczas ataku na stanowiska niemieckie pod wsią Jewłasze na Nowogródczyźnie.

Zobacz także: "Tobie Ojczyzno. Cichociemni". Zobacz fabularyzowany spot edukacyjny IPN

W czasie II wojny zginęło 103 cichociemnych. Dziewięciu zostało zamordowanych przez władze komunistyczne w powojennej Polsce. Ci, którym udało się przeżyć i pozostali w Polsce, niemal do końca rządów komunistycznych milczeli o swojej przeszłości.

st

Czytaj także

Cichociemni - byli elitą Polski Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2015 06:50
15 lutego 1941 odbył się pierwszy lot Cichociemnych na teren Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sue Ryder – wielki duch w małym ciele

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 05:40
Sue Ryder stworzyła żywy pomnik ofiar i bezimiennych bohaterów II wojny światowej. Utrwaliła ich wiarę, tolerancję i radość z życia, niosąc pomoc wszędzie na świecie. Niezależnie od rasy, narodowości i religii.
rozwiń zwiń