X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Naszym zadaniem jest wyplenienie tego kłamstwa". Prof. Polak o zjawisku antypolonizmu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 07:43
- Polska powinna na wszelkie przejawy antypolonizmu reagować tak samo, jak Izrael reaguje na wszelkie przejawy antysemityzmu - powiedział historyk prof. Wojciech Polak w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
Okładka książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski
Okładka książki "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski"Foto: PAP/Tomasz Gzell
Maciej Świrski 1200.JPG
"Pokazał, że prawda zwycięża". Prezes Reduty Dobrego Imienia o wyroku ws. książki "Dalej jest noc"

Prof. Polak był pytany w rozmowie z gazetą o wyrok warszawskiego sądu okręgowego, który nakazał prof. Barbarze Engelking i prof. Janowi Grabowskiemu przeprosić za informacje zawarte w książce "Dalej jest noc", w której przedstawiono losy Żydów w okupowanej Polsce. Badaczy pozwała w tej sprawie bratanica sołtysa wsi Malinowo, według której historycy w publikacji fałszywie pomówili mężczyznę o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej.

Czytaj także:

- Ubolewam nad tym, że sąd nie zasądził odszkodowania, które również było wnioskowane. Przecież mogło być przeznaczone na cele społeczne lub prowadzenie rzetelnych badań naukowych. Byłoby to działanie bardziej realne niż symboliczne. [...] Zresztą jest mi bardzo smutno, że ludziom przychodzi z dużą łatwością pisanie o takich tematach w sposób niesprawiedliwy, nieprzemyślany - powiedział prof. Polak.

pap_20180422_16C-12.jpg
Żaryn: po wyroku ws. książki "Dalej jest noc" opublikowano wiele insynuacji przeciwko Polsce

"Od autora wymaga się staranności, umiejętności, dobrej woli"

Historyk podkreślił, że są to sprawy delikatne i bardzo łatwo kogoś skrzywdzić. - Źródła są często trudne do interpretacji. Dlatego tym bardziej od autora wymaga się ogromnej staranności, umiejętności, ale także dobrej woli - dodał.

Prof. Polak zwrócił też uwagę, że zdecydowana większość studentów na Sorbonie czy amerykańskich uczelniach na pytanie, jakiej narodowości byli naziści, odpowiada, że byli Polakami. - Dlatego naszym ogromnym zadaniem jest wyplenienie tego kłamstwa. Mało tego, powinniśmy reagować tak samo, jak reagują Żydzi na wszystkie przejawy antysemityzmu. Uważam, że pierwszą rzeczą, którą należy sobie powiedzieć, jest to, że antysemityzm pod względem moralnym jest ta samo zły jak antypolonizm - zaznaczył historyk.

Jego zdaniem obydwie te postawy są niedopuszczalne. - Polska powinna na wszelkie przejawy antypolonizmu reagować tak samo, jak Izrael reaguje na wszelkie przejawy antysemityzmu - dodał prof. Polak.

pb

Czytaj także

Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 15:00
W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomniał o niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie na wielu narodach podczas II wojny światowej. Dziś przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes IPN: oskarżenia o współudział w zbrodniach niemieckich muszą spotkać się z naszą reakcją

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 20:37
- Badanie relacji polsko-żydowskich w XX wieku jest niezwykle ważne i ciekawe dla historyków. Zdarza się, że Polska jest oskarżana o współudział w zbrodniach, które Niemcy popełniali podczas II wojny światowej. To musi spotykać się i spotyka się z naszą reakcją - powiedział dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Reduty Dobrego Imienia: "Wspieramy Filomenę Leszczyńską"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:13
- Mam wrażenie, że jest nastawienie chcące stłumić krytykę tych osób, które z założenia mają nie być krytykowane. Jest to całkowicie sprzeczne z jakąkolwiek metodą badawczą - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
rozwiń zwiń