X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pokazuje strategiczną rolę Trójmorza". Szczerski o liście kongresmenów do Bidena

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 07:20
- List amerykańskich kongresmenów wzywający prezydenta USA Joe Bidena do dalszego wspierania Trójmorza pokazuje strategiczną rolę tej inicjatywy dla relacji transatlantyckich; zapewne będzie miał wpływ na opinię nowej administracji w tej sprawie - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski
Prezydencki minister Krzysztof SzczerskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Członkowie Kongresu USA wezwali prezydenta Joe Bidena do kontynuowania wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza. W liście podpisanym przez 14 kongresmenów obu partii - Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej - podkreślono strategiczne znaczenie inicjatywy, konieczność eliminowania zależności regionu od Rosji i Chin w sferze energetycznej i gospodarczej oraz potrzebę utrzymania wsparcia finansowego USA dla Trójmorza.

joe biden pap 1200.jpg
Joe Biden wezwany do wspierania Trójmorza. Jest dokument Kongresu USA

Krzysztof Szczerski powiedział, że list pokazuje trwałe poparcie kongresmenów obu partii dla inicjatywy Trójmorza. - Staraliśmy się o to, by uzyskać dla inicjatywy Trójmorza takie poparcie, które nie będzie podlegało zmianie politycznej w Stanach Zjednoczonych. To wszystko nam się udało, zbudowaliśmy takie poparcie - podkreślił minister.

Jak ocenił, "apel kongresmenów bardzo wyraźnie pokazuje strategiczną rolę Trójmorza dla relacji transatlantyckich". - Pokazuje, że nie jest to po prostu jeszcze jeden projekt polityczny, (...) tylko że dla relacji atlantyckich, Europy i Stanów Zjednoczonych jest to jeden ze strategicznych dziś projektów - dodał.

Czytaj także:

- Co ważne, kongresmeni podkreślają, jak bardzo poprzez inicjatywy, takie jak Trójmorze, kraje naszego regionu budują swoją podmiotowość gospodarczą i polityczną oraz że jest to wyraz wiary w siebie naszego regionu - zaznaczył Szczerski. Dodał, że w liście podkreślono również aspekt utrzymania finansowego wsparcia dla inicjatywy. Zwrócił też uwagę, że kongresmeni skierowali apel do Joe Bidena w momencie, gdy kształtuje się polityka zagraniczna nowej administracji amerykańskiej.

mid-epa08995043_2 (1).jpg
Co już wiemy o prezydenturze Bidena? Ekspert: w relacjach z Polską kontynuacja i nowe obszary, wsparcie Ukrainy

- To dobrze, że na początku działania nowej administracji tak bardzo silnie kongresmeni wyrażają poparcie dla Trójmorza, bo zapewne będzie miało to, (...) wpływ na opinię administracji amerykańskiej - podkreślił.

Szczerski zaznaczył jednocześnie, że apel kongresmenów nie wynika "z jakiegoś zachwiania" czy planów zmiany stanowiska amerykańskiego w tym względzie. - W rozmowie, którą chociażby ja z ministrem Pawłem Solochem odbyliśmy z Białym Domem, bardzo wyraźnie wybrzmiało to, że nowa administracja amerykańska będzie chciała kontynuować poparcie dla Trójmorza - zaznaczył minister.

Chodzi o rozmowę telefoniczną, którą prezydencki minister i szef BBN przeprowadzili na początku lutego z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem. Szczerski i Soloch podkreślili po niej, że - mimo zmiany amerykańskiej administracji - priorytety współpracy polsko-amerykańskiej się nie zmieniają.

1200.jpg
Krzysztof Szczerski: filary współpracy między Polską a USA są ponadpartyjne

Szczerski mówił wówczas, że rozmowa dotyczyła m.in. współpracy gospodarczej, również w aspekcie inicjatywy Trójmorza. Podkreślał też, że administracja prezydenta Bidena zadeklarowała zaangażowanie w ten projekt, postrzegając go jako "strategiczny element relacji transatlantyckich".

Prezydencki minister przypomniał, że w listopadzie ub. roku amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła, przy poparciu obu partii, rezolucję ws. Trójmorza. Wyrażono w niej wsparcie dla inicjatywy "w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych, a tym samym wzmacniania bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy".

Szczerski podkreślił, że działania na rzecz Trójmorza prowadzą również przedstawiciele państw należących do tej inicjatywy; jak mówił, list do administracji Joe Bidena skierowali również ambasadorowie krajów członkowskich Trójmorza akredytowani w Waszyngtonie.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Czytaj także: 

paw/