X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Większe opłaty za parkowanie w Warszawie. Prokuratura chce wnieść skargę kasacyjną od wyroku

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 10:08
Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróci się do WSA o sporządzenie uzasadnienia wyroku, który oddalił skargi na decyzje o rozszerzeniu stołecznej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Prokuratura chce wnieść skargę kasacyjną.
Strefa płatnego parkowania w Warszawie
Strefa płatnego parkowania w WarszawieFoto: Mateusz Włodarczyk/Forum
parkowanie warszawa shutterstock_1673596876 1200.jpg
Podwyżki za parkowanie w Warszawie. Uchwała zaskarżona do sądu

Skargi prokuratury Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpoznawał na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron postępowania, w związku z czym nieznane jest uzasadnienie orzeczenia.

- Prokuratura nie miała możliwości zapoznania się z ustnymi motywami, a wyroki wydawane na posiedzeniu niejawnym doręczane są stronom z urzędu. Po otrzymaniu wyroku Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróci się do WSA o sporządzenie i nadesłanie uzasadnienia wyroku, a następnie zostanie przygotowana skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego – podała prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Pięciokrotna podwyżka kar

Chodzi o uchwałę Rady Warszawy dotyczącą rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Woli i Pradze-Północ. Na decyzję sądu czeka jeszcze skarga prokuratury na inną uchwałę rady miasta zakładającą pięciokrotną podwyżkę kar za parkowanie bez uiszczenia opłaty. Na mocy nowych przepisów wysokość kary podwyższono z 50 zł do 250 zł. W przypadku uiszczenia jej w ciągu 7 dni opłata wyniesie 170 zł.

rafau auto EN 1200.jpg
"Mógłby przejść się piechotą, a jeździ samochodem". Radny Warszawy o Trzaskowskim

Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, uchwała rozszerzająca SPPN o dodatkowe ulice na Woli i na Pradze-Północ nie miała wymaganej prawem opinii, która zweryfikowałaby, czy warunki panujące na wskazanych ulicach pozwalają na ich włączenie do SPPN "z jednoczesnym zachowaniem prawidłowego ruchu pojazdów na drodze i komfortu użytkowników strefy".

Czytaj także:

Głównym zarzutem w stosunku do drugiej uchwały jest "rażący" wzrost kar za brak opłaty za parkowanie. "Nowa opłata nie powinna tak jaskrawo odbiegać od opłaty poprzedniej. Zmiany tego rodzaju powinny być dokonywane stopniowo, tak, aby możliwa była ocena ich wpływu na kształtowanie przyzwyczajeń osób parkujących pojazdy" – argumentowała prokuratura. Jak wskazano, osoby obecnie korzystające z SPPN nie mogą ponosić konsekwencji "kilkunastoletnich zaniechań" w tej materii.

warszawa korek pap 1200.jpg
Spór o opłaty za parkowanie w Warszawie. Radni PiS: drastyczna podwyżka; radni KO: to proekologiczne

Organ skarżący uznał też, że zrównanie opłaty za brak biletu parkingowego z opłatą za brak biletu w komunikacji miejskiej jest błędem. - Trudno uznać opłaty za korzystanie z komunikacji publicznej za takie, które można odnieść w prosty sposób do opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania. Ponadto opłata dodatkowa za jednorazową jazdę bez biletu stanowi 38-krotność ceny biletu jednorazowego przesiadkowego normalnego, obowiązującego w strefie 1 i 2. Gdyby dokonać obliczenia opłaty dodatkowej za parkowanie pojazdów w sposób analogiczny do opłaty należnej za jazdę bez biletu, powinna ona wynieść 114 złotych, a nie, jak uchwalono, 250 złotych – podawała PK.

Czytaj także:

W rozmowie z PAP w listopadzie ubiegłego roku rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka podkreśliła, że zaniechania, o których mówi prokuratura, wynikały z braku nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. - O co samorządy, w tym samorząd warszawski, postulowały co najmniej od 10 lat - wskazała. Jak podkreślała, to właśnie w oparciu o te przepisy - zawierające zakres dopuszczalnych opłat - ustalane są opłaty takie, jak ta za parkowanie w SPPN. Nowelizacja przepisów weszła w życie dwa lata temu.

Komentując skargi, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ocenił, że prokuratura "nie ma kompletnie się czym zajmować". - Co ma prokuratura do rozszerzenia strefy płatnego parkowania? Ja będę rozszerzał tę strefę coraz szerzej i będę podnosił opłaty za parkowanie, dlatego, że tak robi każde nowoczesne miasto w Europie i w Polsce - stwierdził w październiku prezydent Warszawy.

pg

Czytaj także

"Niewydolne urzędy". W Warszawie wciąż opóźnienia zw. z zaświadczeniami o przekształceniu użytkowania wieczystego  

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:28
Jedna piąta uprawnionych mieszkańców stolicy wciąż czeka na zaświadczenia o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. To już drugi rok opóźnienia - przypomina opozycja i krytykuje ratusz za "niewydolność aparatu administracyjnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna awaria w Warszawie. Część Mokotowa bez pełnych dostaw ciepła

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:31
W rejonie ul. Wiśniowej na Mokotowie, wskutek przerwy w dostawie ciepła, siedem budynków ma zmniejszoną dostawę ciepła - poinformowała w piątek spółka Veolia Energia Warszawa. Przywrócenie dostaw planowane jest w sobotę rano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki za parkowanie w Warszawie. Uchwała zaskarżona do sądu

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 08:55
Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Warszawy w sprawie stref płatnego parkowania. Chodzi o dokument z 15 października 2020 roku, który zmienił obowiązującą wcześniej uchwałę w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania, wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie, wysokości opłaty dodatkowej oraz określenia sposobu pobierania tych opłat.
rozwiń zwiń