X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tak działała "mafia lekowa". Jest akt oskarżenia wobec 26 osób

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 07:16
Prokurator skierował do sądu liczący 750 stron akt oskarżenia przeciwko członkom i osobom z kierownictwa tzw. mafii lekowej - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Akt oskarżenia obejmuje 26 osób, z czego 12 oskarżonych jest tymczasowo aresztowanych.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/viewfinder

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Okręgowego w Katowicach przez prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

1200 cbsp free.jpg
Uderzenie w handlarzy narkotykami. CBŚP rozbiło poznański gang

Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 89 przestępstw, z czego czterem oskarżonym przedstawiono zarzut zorganizowania i kierowania grupą przestępczą kwalifikowany z art. 258 par. 1 i 3 kk. Jak przekazała Prokuratura Krajowa, jedną z osób kierujących grupą był Albin B. menadżer sprzedaży ds. sieci aptecznych.

Lekarz wśród oskarżonych

Pozostali oskarżeni otrzymali zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kk, poświadczenie nieprawdy w dokumentach w postaci recept kwalifikowane z art. 271 par. 1 i 3 kk, art. 273 kk, oszustwa z art. 286 par. 1 kk oraz z art. 54 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych, specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Czytaj także:

Aktem oskarżenia objęto również zarzuty dotyczące obrotu substancjami psychotropowymi oraz środkami odurzającymi, a jednemu z oskarżonym zarzucono również handel amunicją bez wymaganego zezwolenia.

Jak przekazała PK, wśród oskarżonych jest lekarz, który wystawił ponad 5,3 tys. poświadczających nieprawdę recept jak również pracownicy aptek, w których realizowano tzw. lewe recepty oraz pośrednicy. Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

policja kogut shutterstock 1200.jpg
Policja uderzyła w nielegalnych handlarzy zabytkami. Zatrzymano 14 osób, odzyskano cenne przedmioty

Mechanizm przestępstwa

"W toku śledztwa prokurator ustalił mechanizm przestępczy, który polegał na tym, iż Albin B, przekazywał listę leków, w oparciu o którą pozostałe osoby kierujące grupą wydawały polecenia lekarzowi oraz jego córce wypisania recept na wysokorefundowane leki wykorzystywane do terapii nowotworowej" - poinformował Dział Prasowy PK. Następnie - jak wyjaśniono - recepty były realizowane za pośrednictwem innych członków grupy i przekazywanie Albinowi B. oraz innym osobom.

"Leki te stawały się w ten sposób przedmiotem nielegalnego obrotu, na tzw. czarnym rynku, jak i poza granicami kraju. Jak ustalił prokurator na działalności grupy Narodowy Fundusz Zdrowia stracił blisko 11 milionów złotych" - wskazała PK.

Podkreślono również, że prokurator zabezpieczył na mieniu oskarżonych majątek w wysokości 4 mln zł. Kwota ta ma być jednak wyższa po dokonaniu wpisów w księgach wieczystych i ustanowieniu hipotek na nieruchomościach należących do oskarżonych, o które - jak zaznaczono - wystąpił prokurator.

"Należy podkreślić, że tylko przy Albinie B. zabezpieczono gotówkę w kwocie ponad 300 tys. zł, ujawniono i zabezpieczono 5 samochodów oraz ustanowiono hipoteki przymusowe na 3 nieruchomościach o łącznej wartości prawie 1,5 mln zł. Ponadto prokurator dokonał zajęcia pieniędzy zgromadzonych na rachunkach bankowych w kwocie 130 tys. zł" - poinformowano.

paw/