X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia ostrzega: jeśli pandemia przyspieszy, będę rekomendował krok wstecz

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 12:00
- Rozwiązania, które mają zacząć obowiązywać w połowie lutego, są wprowadzane warunkowo. Jeśli pandemia przyspieszy, będę rekomendował krok wstecz - zapowiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

twitter premier konferencja 663.jpg
Rząd znosi część obostrzeń od 12 lutego. Zobacz pełną listę zmian

Szef resortu zdrowia akcentował na konferencji prasowej, że decyzje dotyczące luzowania części obostrzeń są trudne, wiążą się bowiem - jak ocenił - z ogromnym ryzykiem. - Decyzje, które podejmujemy, podejmujemy w logice minimalizacji potencjalnego ryzyka transmisji koronawirusa, które nadal jest realnym zagrożeniem – podkreślił.

Posłuchaj
00:25 10889971_1.mp3 Adam Niedzielski o luzowaniu obostrzeń w gospodarce (IAR)

Minister mówił, że rozwiązania, które mają zacząć obowiązywać w połowie lutego wprowadzane są warunkowo. - Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że decyzja jest związane z ryzykiem i dlatego podjęliśmy ją jako warunkową. (…) Będziemy mieli do czynienia z pewnym interaktywnym scenariuszem po 12 lutego - w kolejnych dniach i tygodniach od nas będzie zależało, co będzie dalej się działo – wskazał.

"Przyszłość w naszych rękach"

- Jeżeli będzie przyspieszenie procesu pandemicznego, będę rekomendował wykonanie kroku wstecz i dokonania kolejnych obostrzeń, by utrzymywać pandemię pod kontrolą, czyli na stabilnym co najmniej poziomie – powiedział.
Zaznaczył jednocześnie, że jeśli sytuacja będzie się rozwijała lepiej, będzie przestrzeń do dyskutowania, co dalej można robić. - Przyszłość jest naprawdę w naszych rękach - stwierdził.

Na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w połowie lutego nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 proc. łóżek oraz otwarcie kin i teatrów do 50 proc. miejsc; dopuszczona będzie też aktywność sportowa na terenach otwartych.

"Nie planujemy dodatkowych obostrzeń w zw. z decyzją o otwarciu stoków we Włoszech"

shutterstock pływak woda basen 1200.jpg
Zmiany w obostrzeniach dot. aktywności sportowej od 12 lutego. Zobacz szczegóły

Niedzielski pytany był podczas piątkowej konferencji o kwestie związane z prawdopodobnym otwarciem stoków we Włoszech w połowie lutego br.; czy rząd nie obawia się masowego ruchu narciarzy do Włoch, a w związku z tym, czy nie powinno się rozważyć testowania osób, które będą tam jeździć swoimi samochodami. Kwarantanna dotyczy bowiem osób, które wyjeżdżają za granicę środkami transportu zbiorowego.

Posłuchaj
00:22 10889979_1.mp3 Minister Adam Niedzielski: będę rekomendował otwarcie uczelni medycznych (IAR)

 

- Rzeczywiście dotarła do nas informacja, że rząd włoski planuje otwarcie stoków od połowy lutego. Rzeczywiście są takie plany. Niemniej jednak patrząc na nasze decyzje, to mamy pewnego rodzaju analogię, że jeżeli akceptujemy sytuację, że w kraju będziemy korzystali ze stoków, to trudno jest nie akceptować od strony epidemicznej, że będziemy z tych stoków korzystali również za granicą - oświadczył minister.

- My będziemy się bardzo dokładnie przyglądali, jak wygląda sytuacja epidemiczna w poszczególnych krajach, które właśnie takie decyzje podejmują i wtedy, w zależności od tego będziemy również podejmowali decyzje dotyczące przede wszystkim zakresu kwarantanny. Na tę chwilę, w związku z tą decyzją rządu włoskiego, nie planujemy dodatkowych żadnych obostrzeń - dodał.

Status osoby, która wykonała test lub została zaszczepiona

- Zastanawiamy się, jak w przypadku testu i szczepienia potwierdzić status osoby, która wykonała test lub zaszczepiła się – powiedział Niedzielski.

Odpowiadając na pytanie, wskazał, że temat statusu ozdrowieńca był dyskutowany z premierem Mateuszem Morawieckim na Radzie Medycznej, ale, jak wskazał, w związku z takim statusem istnieją "poważne wątpliwości ze strony medycznej".

- Pierwsza wątpliwość dotyczy oznaczania poziomu przeciwciał po przebyciu choroby, który gwarantuje odporność na zakażenie – tłumaczył szef MZ.

- Druga dotyczy tego, że przebycie COVID-19 ma bardzo różny charakter, w przeciwieństwie do standardowej szczepionki, która zapewnia intensywną odpowiedź immunologiczną organizmu. Osoby, które przechodzą skąpoobjawowo lub bezobjawowo mają ten poziom przeciwciał zdecydowanie niższy – powiedział.

"Nauczyciele po 60. roku życia będą w pierwszej kolejności"

"Razem z ministrem (szefem KPRM Michałem) Dworczykiem chcemy ten temat postawić na Radzie Medycznej. Na tę chwilę ta grupa nie jest rzeczywiście zakwalifikowana, ale tutaj jeszcze potrzebujemy chwilę czasu na rozmowę" - powiedział Niedzielski.

Posłuchaj
00:29 10890041_1.mp3 Minister Zdrowia o szczepieniach nauczycieli 60+ (IAR)

 

Minister zdrowia został też zapytany o szczepienia nauczycieli powyżej 60. roku życia, którzy - zgodnie z decydują Rady Medycznej - nie będą szczepieni szczepionką AstryZeneki, z kolei w ramach grupy pierwszej ich szczepienia jeszcze się nie rozpoczęły (szczepionkę otrzymują w tej chwili seniorzy 70 plus).

Niedzielski zwracał uwagę, że wszystkie dostawy szczepionek Pfizera i Moderny zostały rozpisane na terminy w przychodniach i szpitalach węzłowych i wszystkie te terminy są już zajęte. - Czyli możemy powiedzieć, że w perspektywie pierwszego kwartału wszystkie szczepionki Pfizera i Moderny zostały już rozdane, w sensie przeznaczone do punktów szczepień i dla konkretnych osób, które się umówiły - wskazywał minister zdrowia.

- Żeby wykonać szczepienia nauczycieli powyżej 60. roku życia są dwie alternatywy: albo odebranie szczepień tym osobom, które już są zapisane, które na dodatek są w wieku powyżej 70 lat, albo pojawienie się nowych dostaw. Pierwszy scenariusz jest absolutnie z naszego punktu widzenia nieakceptowalny. Drugi scenariusz, jeżeli się ziści i pojawią się dodatkowe dostawy, wtedy na pewno w pierwszej kolejności będziemy traktowali nauczycieli powyżej 60. roku życia, ale szczepionką, która jest dla nich przeznaczona - podkreślił Niedzielski.

dn

Czytaj także

Co dalej z obostrzeniami w restauracjach, pubach, hotelach i obiektach sportowych? Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 13:44
-  Do 14 lutego dotychczasowe obostrzenia dot. restauracji, pubów, hoteli, stoków i innych obiektów sportowych pozostają bez zmian - poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Nie zmieniają się też zasady dotyczące zgromadzeń i kwarantanny granicznej.
rozwiń zwiń