X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Biden wstrzyma wycofywanie wojsk USA z Niemiec. Szef BBN: witamy tę decyzję z zadowoleniem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 23:41
Szef BBN skomentował czwartkową zapowiedź prezydenta USA Joe Bidena o wstrzymaniu redukowania liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech. - Witamy tę decyzję z zadowoleniem - stwierdził Paweł Soloch. Przypomniał również, że prezydent Andrzej Duda apelował o utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie.
Szef BBN Paweł Soloch
Szef BBN Paweł SolochFoto: Forum/Andrzej Hulimka

Podczas swojego pierwszego przemówienia na temat polityki zagranicznej prezydent USA Joe Biden zapowiedział w czwartek wstrzymanie redukowania liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech, z których część miała trafić m.in. do Polski.

Czytaj więcej
forum-0570992439-12.jpg
"Pełna kontynuacja strategicznego partnerstwa". Soloch i Szczerski rozmawiali z doradcą Bidena

- Witamy tę decyzję z zadowoleniem. Przypomnę, że prezydent Andrzej Duda, zarówno podczas ostatniej wizyty w Waszyngtonie, jak i podczas rozmów z sekretarzem generalnym NATO, apelował o utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie - poinformował szef BBN.

"Wzmocniona współpraca między USA i Polską"

Paweł Soloch dodał: "Nie łączyliśmy tej kwestii ze wzmocnieniem obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Zależy nam na jak najszerszej obecności sił USA w całej Europie, co pozwoliłoby odpowiedzieć na ewentualne zagrożenia oraz w razie konieczności wzmocnić wschodnią flankę sojuszu"

Szef BBN odniósł się także do rozmowy, którą w środę przeprowadził telefonicznie z doradcą prezydenta USA Jake'm Sullivanem. Według niego, rozmowa ta "pozwala wierzyć, że amerykańskie decyzje umożliwią także z powodzeniem realizować zapisy umowy o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską i USA, jaką zawarliśmy w zeszłym roku".

- Z uwagi na fakt, że wraz z zakończeniem zimnej wojny granice NATO przesunęły się na wschód, Polska staje się dziś naturalnym hubem dla sojuszniczej obecności, w tym USA, w regionie - stwierdził Paweł Soloch.

Wcześniejsze decyzje

Zmniejszenie amerykańskiego kontyngentu w RFN z 36 tys. do 25 tys. żołnierzy zapowiedział w czerwcu 2020 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump. Zamierzał to zrobić, bowiem jego zdaniem Niemcy przeznaczają zbyt mało środków na obronność.

Czytaj więcej
Epnw4kVWwAId5PX (1).jpg
Spotkanie szefa BBN i ambasadora RFN. Tematem rozmów: przyszłość NATO i relacje z USA

Spośród 12 tys. amerykańskich żołnierzy, których Trump chciał wycofać z Niemiec, 5600 miało trafić do innych krajów NATO, w tym do Polski.

Podczas czwartkowego przemówienia Biden zapowiedział szeroki reset amerykańskiej polityki zagranicznej. - Ameryka wróciła. Dyplomacja wróciła. Będziemy odbudowywać nasze sojusze - mówił prezydent USA w Departamencie Stanu.

jp

Czytaj także

Szef NATO po rozmowie z Joe Bidenem: nie mogę doczekać się bliskiej współpracy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 21:54
Otwiera się nowy rozdział w relacjach transatlantyckich - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie z nowym prezydentem USA Joe Bidenem. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego ponowił zaproszenie dla amerykańskiego przywódcy na szczyt do Brukseli w tym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykańscy żołnierze zostaną jednak w Niemczech? Biden wstrzymuje decyzję Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:40
Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował o wstrzymaniu wycofywania wojsk amerykańskich z Niemiec. Podczas briefingu w Białym Domu Sullivan zapowiedział też twardszą politykę wobec Rosji.
rozwiń zwiń