X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pełna kontynuacja strategicznego partnerstwa". Soloch i Szczerski rozmawiali z doradcą Bidena

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 22:45
- Mimo zmiany amerykańskiej administracji priorytety współpracy polsko-amerykańskiej się nie zmieniają - podkreślali szef BBN Paweł Soloch oraz prezydencki minister Krzysztof Szczerski po telefonicznej rozmowie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem.
Joe Biden wraz z nominatami do swojego zespołu ds. Bezpieczeństwa narodowego
Joe Biden wraz z nominatami do swojego zespołu ds. Bezpieczeństwa narodowego Foto: JOSHUA ROBERTS/Forum/Reuters

Głównym tematem rozmowy była polsko-amerykańska współpraca oraz przyszłość relacji transatlantyckich.

1200_Soloch_BBN.png
Szef BBN: Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych kluczowym elementem bezpieczeństwa państwa

Krzysztof Szczerski we wpisie na Twitterze podkreślił, że "była to pierwsza okazja do omówienia współpracy polsko-amerykańskiej na tak wysokim szczeblu po zmianie w Waszyngtonie", czyli objęciu urzędu prezydenta przez Joe Bidena.

"Mamy wspólne stanowisko w kluczowych aspektach bezpieczeństwa, Trójmorza i polityki wschodniej"- napisał Krzysztof Szczerski.

Paweł Soloch powiedział TVP Info, że doradca prezydenta Joe Bidena "w całej rozciągłości potwierdził zaangażowanie strony amerykańskiej" we współpracę wojskową, zarówno jeśli chodzi o współpracę sił zbrojnych, jak i modernizację techniczną polskiego wojska, a także w ramach NATO.

- Jeśli chodzi o współpracę w zakresie bezpieczeństwa, mamy do czynienia z pełną kontynuacją tego, co Polska i Stany Zjednoczone do tej pory wykonywały - podkreślił Soloch. Dodał, że rozmowa otworzyła perspektywy "bezpośredniego kontaktu między naszymi prezydentami".

Także Szczerski zwrócił uwagę, że "zmieniła się amerykańska administracja, natomiast priorytety są te same". - Podstawy do dobrej współpracy są zachowane, możemy mówić o pełnej kontynuacji strategicznego partnerstwa - powiedział minister TVP Info. Odnosząc się do militarnego wymiaru współpracy, dodał, że "bezpieczeństwo Polski i Ameryki jest wspólne".

Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także współpracy gospodarczej, również w aspekcie inicjatywy Trójmorza. Szczerski podkreślił, że administracja prezydenta Bidena deklaruje zaangażowanie w ten projekt, postrzegając go jako "strategiczny element relacji transatlantyckich".

Poinformował, że jednym z tematów rozmowy były możliwości współpracy ekonomicznej w kontekście przezwyciężania gospodarczych skutków pandemii.

- Mówiliśmy także dużo - i to jest nowy aspekt – o współpracy energetycznej w kontekście klimatu. Nowa administracja amerykańska jest bardzo nastawiona na transformację energetyczną, jest tu pole do współpracy - powiedział Szczerski.

- Wbrew pozorom idziemy w tym samym kierunku, różnymi ścieżkami, w różnym tempie, ale mamy szansę, żeby zbudować wokół tego nowe partnerstwo - dodał minister. Wskazał na kwestie dywersyfikacji źródeł energii, bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od dostaw z Rosji, "ale także rozwój zielonej energii".

Zdaniem Szczerskiego jest to szansa, aby Polska i USA odegrały rolę w działaniach na rzecz transformacji energetycznej, także na forum europejskim i w działaniach transatlantyckich w tej dziedzinie. Dodał, że za polsko-amerykańskie partnerstwo mają w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy odpowiadać Biuro Polityki Międzynarodowej (jego utworzenie Szczerski zapowiedział na początku stycznia) oraz BBN.

Komunikat Białego Domu

Według komunikatu Białego Domu, podczas rozmowy z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem oraz Sekretarzem Stanu Krzysztofem Szczerskim, Jake Sullivan podziękował za bliską współpracę Polski z USA w kwestiach wojskowych i działaniach na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej.

Posłuchaj
00:48 Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)111.mp3 Rozmowa z Białym Domem. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)

 

Jake Sullivan podkreślił też zainteresowanie administracji Joe Bidena wzmocnieniem relacji z Polską.

- Rozmówcy wyrazili zainteresowanie współpracą w takich kwestiach jak COVID-19, walka z kryzysem gospodarczym i zmianami klimatu. Dyskusja dotyczyła także wspólnych celów w polityce zagranicznej, w tym wobec Rosji oraz Chin - poinformowała rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA Emily Horne.

Komunikat Białego Domu mówi także o tym, że podczas rozmowy Jake Sullivan podkreślił przywiązanie administracji Joe Bidena do wspierania demokratycznych instytucji, praworządności oraz praw człowieka.

***

Sullivan objął stanowisko doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa narodowego 20 stycznia. Powierzenie mu tej funkcji Joe Biden zapowiadał w listopadzie ubiegłego roku.

Wcześniej Sullivan był doradcą Bidena jako wiceprezydenta w administracji Baracka Obamy. Doradzał Hillary Clinton w jej kampanii prezydenckiej w 2016 roku; był też doradcą rządu USA w negocjacjach nuklearnych z Iranem. Był także wykładowcą, m.in. w Szkole Prawa Uniwersytetu Yale'a i na uniwersytecie New Hampshire.

paw, agkm