X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes URPL: szczepionka firmy AstraZeneca wystarczająco skuteczna, jako pierwsi otrzymają ją nauczyciele

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:45
Szczepionka firmy AstraZeneca chroni blisko 60 procent osób przed zachorowaniem na COVID-19 i w 100 procentach przed ciężkim przebiegiem choroby. W opinii Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorza Cessaka, z populacyjnego punktu widzenia taka skuteczność jest wystarczająca. W pierwszej kolejności tę szczepionkę otrzymają nauczyciele poniżej 60. roku życia.
Dr Grzegorz Cessak i prof. Andrzej Horban w czasie konferencji w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.
Dr Grzegorz Cessak i prof. Andrzej Horban w czasie konferencji w siedzibie Ministerstwa Zdrowia.Foto: MZ/Twitter

Prezes URPL w środę na konferencji prasowej nakreślił proces dopuszczania na unijny rynek szczepionki opracowanej przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wskazał, że dotychczasowe badania kliniczne pozwoliły stwierdzić, że chroni ona w 59,5 proc. przed zachorowaniem. Ponadto jej skuteczność jest porównywalna do tej przeciw grypie. Zaznaczył też, że nadal kontynuowane są badania skuteczności substancji firmy AstraZeneca.

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
Rada Medyczna rekomenduje szczepienie nauczycieli do 60 lat szczepionką firmy AstraZeneca

Dr Grzegorz Cessak wskazał także na zalety szczepionki AstraZeneki, jak łatwość przechowywania i długi termin ważności. Dodał, że wszystkie osoby zaszczepione tą szczepionką wytwarzają odporność na COVID-19, a szczepionka w pełni chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

Posłuchaj
00:55 10885792_1.mp3 Grzegorz Cessak o szczepionce AstraZeneki. Relacja Sylwii Białek (IAR)

 

"Każdy, kto przyjmie tę szczepionkę, wytworzy przeciwciała"

- Szczepionka AstraZeneki chroni 60 proc. osób przed zachorowaniem i 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby - powiedział prezes URPL. - Każdy, kto przyjmie tę szczepionkę, wytworzy przeciwciała i odpowiedź komórkową niezależnie od wieku. Tu nie ma potrzeby modyfikowania dawkowania szczepionki wobec wieku - dodał.

Prezes URPL zwrócił uwagę też na fakt, że Europejska Agencja Leków, która wydała 29 stycznia pozytywną rekomendację dla tego preparatu, nie ustaliła górnej granicy wieku dla osób, które powinny być nią szczepione. Dopuściła pewną elastyczność w jej ustaleniu przez kraje UE.

Kolejne grupy zaszczepionych

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są (w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509) pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

pg


Czytaj także

Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:50
Wysoka gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku - to objawy, które powinny skłonić Cię do działania. Najważniejsza jest samoizolacja i telefon do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Od jego decyzji zależy dalsze postępowanie.
rozwiń zwiń