Prezes URPL: szczepionka firmy AstraZeneca wystarczająco skuteczna, jako pierwsi otrzymają ją nauczyciele

2021-02-03, 13:45

Prezes URPL: szczepionka firmy AstraZeneca wystarczająco skuteczna, jako pierwsi otrzymają ją nauczyciele

Szczepionka firmy AstraZeneca chroni blisko 60 procent osób przed zachorowaniem na COVID-19 i w 100 procentach przed ciężkim przebiegiem choroby. W opinii Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorza Cessaka, z populacyjnego punktu widzenia taka skuteczność jest wystarczająca. W pierwszej kolejności tę szczepionkę otrzymają nauczyciele poniżej 60. roku życia.

Prezes URPL w środę na konferencji prasowej nakreślił proces dopuszczania na unijny rynek szczepionki opracowanej przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wskazał, że dotychczasowe badania kliniczne pozwoliły stwierdzić, że chroni ona w 59,5 proc. przed zachorowaniem. Ponadto jej skuteczność jest porównywalna do tej przeciw grypie. Zaznaczył też, że nadal kontynuowane są badania skuteczności substancji firmy AstraZeneca.

Powiązany Artykuł

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
Rada Medyczna rekomenduje szczepienie nauczycieli do 60 lat szczepionką firmy AstraZeneca

Dr Grzegorz Cessak wskazał także na zalety szczepionki AstraZeneki, jak łatwość przechowywania i długi termin ważności. Dodał, że wszystkie osoby zaszczepione tą szczepionką wytwarzają odporność na COVID-19, a szczepionka w pełni chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

Posłuchaj

Grzegorz Cessak o szczepionce AstraZeneki. Relacja Sylwii Białek (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

"Każdy, kto przyjmie tę szczepionkę, wytworzy przeciwciała"

- Szczepionka AstraZeneki chroni 60 proc. osób przed zachorowaniem i 100 proc. osób przed ciężkim przebiegiem choroby - powiedział prezes URPL. - Każdy, kto przyjmie tę szczepionkę, wytworzy przeciwciała i odpowiedź komórkową niezależnie od wieku. Tu nie ma potrzeby modyfikowania dawkowania szczepionki wobec wieku - dodał.

Prezes URPL zwrócił uwagę też na fakt, że Europejska Agencja Leków, która wydała 29 stycznia pozytywną rekomendację dla tego preparatu, nie ustaliła górnej granicy wieku dla osób, które powinny być nią szczepione. Dopuściła pewną elastyczność w jej ustaleniu przez kraje UE.

Kolejne grupy zaszczepionych

W Polsce szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia. W grupie zero szczepieni są (w tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509) pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

pg


Polecane

Wróć do strony głównej