X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczerski o zamówieniu na szczepionki przez Unię Europejską: wróciliśmy do "Dzikiego Zachodu"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 21:20
- Dowodem na to, że Unia Europejska potrafi zapanować nad pandemią koronawirusa, miały być wspólne zamówienia na szczepionki, lecz ich zamówienie pokazało słabość instytucji unijnych - uważa Krzysztof Szczerski. Pełnomocnik do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP powiedział red. Katarzynie Gójskiej w programie "W Punkt", że zaufanie do Unii w sprawie pandemii wyglądało jak "rollercoaster" i obecnie powróciło do niskiego poziomu.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

- Nie widziałem umów, jakie zawierała Unia Europejska, także w naszym imieniu - mówił Krzysztof Szczerski o unijnych umowach na dostawę szczepionek na koronawirusa. - Myślę, że to powinno być przedmiotem oceny parlamentarno-demokratycznej w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej, bo rzeczywiście my wszyscy zdaliśmy się w tym przypadku na wspólną europejską politykę i nigdy tych umów publicznie nie widzieliśmy, a przecież transparentność umów powinna być zachowana - podkreślił.

- Myślę, że to pokazało słabość instytucji Unii Europejskiej wobec wielkich koncernów. To jest kolejny przykład tego, że władze publiczne stają się klientem wielkich koncernów i wielkie koncerny tak naprawdę w umowach zabezpieczają swoje interesy, a interes publiczny jest tak naprawdę przegrany - mówił z żalem Krzysztof Szczerski.

Ursula von der Leyen 1200 Forum.jpg
"Europejczycy wyszli na głupców". Publicysta krytykuje szefową KE za problemy z dostawą szczepionek

"Rollercoaster zaufania"

Odniósł się też do najnowszych ustaleń, wedle których szczepionki zamówione przez Unię Europejską "wyparowały na cały świat". Teraz koncerny tłumaczą, że świat jest duży i nie mogą preferować rynku europejskiego. - A przecież taka była umowa. Pamiętajmy, że część badań, które doprowadziły do szczepionki, była finansowana z pieniędzy europejskich - przypomniał gość programu.

Prowadząca program red. Katarzyna Gójska zwróciła uwagę, że wspólne zamówienie szczepionek miało być swego rodzaju rehabilitacją Unii Europejskiej, po tym, jak nie poradziła sobie ona jako instytucja na początku epidemii, kiedy np. Włosi narzekali, że zostali zostawieni sami sobie, bez pomocy. - Nie było tam maseczek, sprzętu medycznego i ochronnego. Mówiliśmy, że Unia nie zdała egzaminu - przypomniała.

Czytaj także:

- Mamy rollercoaster zaufania do Unii Europejskiej, jeśli chodzi o pandemię. Na początku było bardzo źle, sytuacja, jaką pamiętamy z początku pandemii, to "Dziki Zachód" na lotniskach w Chinach. Była to walka o jakiekolwiek materiały ochronne. Część przejmowana była wręcz jak w westernach (...). Kompletny chaos w Europie zapanował. Potem była próba pokazania, że Unia Europejska potrafi nad tym bałaganem zapanować i tego dowodem miały być właśnie owe umowy na dostawy szczepionek. Bardzo mnie niepokoi, że znowu wchodzimy do fazy "Dzikiego Zachodu" - skomentował Krzysztof Szczerski, jako przykład podając umowy negocjowane "na boku". 

- Komisja Europejska musi to zaufanie odbudować, ale do tego potrzebna jest transparentność - zaznaczył Szczerski.


pkr

Czytaj także

KE: państwa mogą negocjować z producentami szczepionek, ale tylko spoza wspólnego portfolio

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:21
Rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker poinformował w piątek na konferencji prasowej, że państwa członkowskie UE mogą na własną rękę negocjować z producentami szczepionek przeciwko COVID-19, których nie obejmuje wspólne portfolio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z dostawą szczepionek w UE. Politolog: za miesiąc państwa będą prowadziły własne negocjacje

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:31
- Myślę, że za miesiąc nikt nie będzie brał pod uwagę na poważnie kwestii solidarności, tylko państwa będą prowadziły własne negocjacje i ta zasada egoizmu w stosunkach międzynarodowych zwycięży - powiedział o kryzysie w dostawie szczepionek dla państw UE prof. Jacek Reginia-Zacharski.
rozwiń zwiń