X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ewa Błaszczyk o śmierci Polaka z Plymouth: bierna eutanazja

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 22:15
- Na świecie, po cichu, coraz szerzej otwierają się drzwi do eutanazji, dosyć łatwo przychodzą prawne rozwiązania, które są niebezpieczne. Chyba należy zacząć poważną rozmowę na ten temat. Jest przysięga Hipokratesa, a w medycynie obowiązuje zasada, że jeżeli są wątpliwości, to wybieramy życie - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Błaszczyk, założycielka kliniki "Budzik". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/sfam_photo

W Wielkiej Brytanii w szpitalu w Plymouth zmarł pan Sławomir, Polak odłączony od pożywienia i wody. Sprawa odłączenia Polaka do aparatury podtrzymującej życie była przedmiotem sporu sądowego.

Adam Bielan 1200.jpg
"Reprezentuję kraj, w którym o życie walczy się do końca". Adam Bielan o śmierci Polaka z Plymouth

Pomimo zgody polskiego sądu na transport pacjenta do ojczyzny, brytyjskie władze nie wydały na to zezwolenia. Pomoc oferowali polscy lekarze i klinika "Budzik". Petycję do władz brytyjskich o przewóz pana Sławomira do Polski podpisało 20 tysięcy osób.

"To jest bierna eutanazja"

Ewa Błaszczyk podkreślała, że w tej sprawie można mówić o biernej eutanazji, jakiej dopuszczono się w przypadku chorego. - Jeżeli nie daje się jeść i pić, to wiadomo, jaki jest koniec. Życie jest jedno, łatwo je odebrać, niemożliwe jest, by je przywrócić - podkreślała.

Dodała także, że przypadkach uszkodzenia mózgu trudno mówić o całkowitej pewności co do stanu, w jakim znajduje się pacjent. - Nie orzeczono śmierci mózgu. A skoro jej nie orzeczono, to znaczy, że mózg żyje, tylko jest uszkodzony. Profesor Wojciech Maksymowicz był gotowy przyjąć tego pacjenta do kliniki "Budzik" w Olsztynie. Wielu takich pacjentów, to właśnie te stany, między życiem a śmiercią. Bardzo często się z tego wychodzi, uszkodzenie mózgu bywa różne - mówiła gość audycji.  

"Droga walki o takiego pacjenta często kończy się dobrze"

- Wiem, że są oddziały, które walczą o takich pacjentów, to jest pewien program. My tworzyliśmy taki program przez 4 lata we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i specjalistami w oparciu o pewne wzorce światowe (…). Jest jakaś zasada postępowania z takimi chorymi. Droga walki o takiego pacjenta, poprzez intensywne bodźcowanie, bardzo często kończy się dobrze i dla pacjenta i dla jego bliskich. W dziecięcym Budziku taką walkę wygrało już 78 osób. W dorosłym Budziku przez 4 lata 27 osób - przypominała Ewa Błaszczyk.

Posłuchaj

12:16 PR24_mp3 2021_01_31-21-35-35.mp3 31.01.2021 Ewa Błaszczyk Polskie Radio 24 / Północ - Południe 

Aparatura podtrzymująca życie pacjenta była wcześniej już dwukrotnie odłączana - najpierw na dwa, potem na pięć dni. Po apelacjach sądowych z powrotem ją przyłączano.

Rodzina Polaka złożyła na to do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę, ten ją jednak odrzucił. W wyniku tego szpital ponownie odłączył podawanie mężczyźnie pożywienia i wody.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Piotr Wąż

Goście: Ewa Błaszczyk

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 21:35

PR24/ka

Czytaj także

"Życie jest wartością ponad wszystko". Socjolog o sprawie Polaka z Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 17:50
- Mamy do czynienia ze zderzeniem kultur, brytyjskiej i polskiej. Związane jest to też z oddziaływaniem religii. Wyznanie anglikańskie ma zupełnie inne podejście do życia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 socjolog prof. Henryk Domański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinna nam przyświecać cywilizacja życia". Beata Kempa o sprawie Polaka z Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 08:00
- Trzeba zrobić wszystko, życie każdego Polaka i obywatela jest ważne, każde życie jest ważne - mówiła na antenie Polskiego Radia europoseł i wiceprezes Solidarnej Polski Beata Kempa, komentując informację o pogarszającym się stanie Polaka przebywającego w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. 
rozwiń zwiń