X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Atak na rozum i godność człowieka". Fogiel o słowach Hołowni ws. wyroku TK

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 10:00
- To, co ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego mówi Szymon Hołownia, to atak na rozum i godność człowieka, na zdrowy rozsądek; używa tej samej retoryki co opozycja, opartej na absurdalnym założeniu, że TK wydał orzeczenie inspirowane przez szefa partii rządzącej - uważa wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Szymon Hołownia
Szymon HołowniaFoto: PAP/Paweł Supernak

W środę po godz. 23 w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w nocy w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

pap protesrty pap 1200 .jpg
Manifestacja przed siedzibą TK. Warszawska policja zatrzymała trzy osoby

Fogiel, który w piątek był gościem w Programie 3 Polskiego Radia, został zapytany o słowa lidera ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, który stwierdził, że "Jarosław Kaczyński, by ukryć nieudolność rządu w zarządzaniu lockdownami i szczepieniami, postanowił kolejny raz wypędzić w środku pandemii ludzi na ulicę" i nazwał to "atakiem na polską rację stanu".

- To, co mówi Szymon Hołownia, to atak na rozum i godność człowieka, na zdrowy rozsądek. Widać przede wszystkim w tym najwyraźniej, że opowieści Szymona Hołowni o nowej jakości, czy w ogóle o nowym wymiarze polityki, są wyssane z palca. Bo Szymon Hołownia używa tej samej retoryki, której używa dotychczasowa opozycja, opartej na zupełnie absurdalnym założeniu, że to, że Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, jest inspirowane przez szefa partii rządzącej czy przez samą partię - powiedział wicerzecznik PiS. Jak dodał, TK jest niezależnym organem, który podejmuje własne decyzje.

Czytaj także:

Na słowa Fogla odpowiedziała prowadząca, która podkreśliła, że jest cała grupa polityków, którzy uważają inaczej, że TK nie jest samodzielny i jest "na pasku PiS i prezesa Jarosława Kaczyńskiego".

"Cierpliwie i z sympatią tłumaczyć"

- Pani redaktor, jest też duża grupa osób, które naprawdę uważają, że w szczepionkach znajdują się czipy, które będą nimi sterować - odparł polityk PiS. Dopytywany, czy jest to adekwatne porównanie, Fogiel potwierdził. - Jest to jak najbardziej adekwatne porównanie, bo jedno i drugie twierdzenie nie ma największego związku z rzeczywistością. Możemy cierpliwie i z sympatią takie rzeczy tłumaczyć - powiedział.

Z opublikowanego w środę przez TK uzasadnienia wynika m.in., że prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu nie jest wystarczające dla dopuszczalności pozbawienia życia człowieka w okresie prenatalnym, a samo wskazanie na potencjalne obciążenie dziecka wadami ma "charakter eugeniczny".

TK wskazał też, że ocena dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie matki, czyli sytuacji zagrożenia jej życia i zdrowia.

dn

Czytaj także

Agresywne protesty po uzasadnieniu wyroku TK. Paweł Lisiecki: zakrawa to na totalitaryzm i anarchię

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 09:20
- Bicie kogokolwiek jest niedopuszczalne. Nawet to, że w tym miejscu przebywał ktoś o innych poglądach, nie upoważnia nikogo do tego, żeby go bić czy usuwać z miejsca. W takim przypadku zakrawa to na totalitaryzm i anarchię - powiedział o pobiciu dziennikarki podczas protestów po opublikowaniu uzasadnienia wyroku TK Paweł Lisiecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" była także Bożena Żelazowska z PSL.
rozwiń zwiń