X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polsko-amerykańska debata o II wojnie światowej. Historycy zgodni: relacje świadków są kluczowe

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 23:17
Relacje świadków historii Zagłady to klucz w opowiadaniu o II wojnie światowej - to wspólny wniosek historyków uczestniczących w debacie Instytutu Pileckiego. Polski ośrodek badawczy wraz z amerykańskim Narodowym Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie zainaugurowały program debat o doświadczeniach globalnego konfliktu z lat 1939-45.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / coxy58

Pierwszym elementem współpracy była internetowa dyskusja "Wyzwoliciele i Wyzwoleni"

Andrzej Duda prtscrn YT-1200.jpg
Prezydent: musimy wypełniać powinność świadków pamięci i strażników prawdy o Holokauście

Kluczowa rola opowieści świadków historii

Podczas dyskusji przedstawiono świadectwa byłych więźniów i żołnierzy, którzy wyzwalali obozy. Leonarda Kielar była więźniarką obozu pracy w Ulm, filii KL w Dachau, wyzwolonego przez Amerykanów. Kobieta wspominała moment spotkania żołnierzy w charakterystycznych czołgach z białą gwiazdą. - Zaciągnęli mnie na ten czołg, wjeżdżamy z bratem pod obóz, oni kazali otworzyć bramę, przepędzili strażników. Wysiedliśmy, a oni do nas: "teraz na pewno jesteście głodni" - opowiadała Leonarda Kielar.

Posłuchaj
00:22 Kielar IAR.mp3 Wspomnienie Leonardy Kielar z wyzwolenia obozu koncentracyjnego (IAR)

Dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski podkreślał, że świadectwa dotyczące niemieckich obozów i ich wyzwolenia spełniały nie tylko ważną z dzisiejszej perspektywy rolę wspomnień. - Wcześniej te świadectwa były wyrazem ogromnej traumy. Były ich tysiące. Gdy mówimy o narodzie polskim, dotkniętym zarówno okrucieństwami nazistowskimi, jak i sowieckimi, to mówimy o doznaniu traumy. Te relacje świadków miały być również mocnym narzędziem przywrócenia sprawiedliwości - powiedział szef Instytutu Pileckiego.

Posłuchaj
00:27 Kozłowski IAR.mp3 Kozłowski: teraz mogą być one używane w celu relacji, ale wcześniej te świadectwa były wyrazem ogromnej traumy. Były ich tysiące. Gdy mówimy o narodzie polskim, dotkniętym zarówno okrucieństwami nazistowskimi, jak i sowieckimi, to mówimy o doznaniu traumy. Te relacje świadków miały być również mocnym narzędziem przywrócenia sprawiedliwości (IAR)

Czytaj również:

Istotna rola w edukacji młodych ludzi

Zdzisława Włodarczyk 1200 Forum.jpg
"Najgorsze były noce". Była więźniarka Zdzisława Włodarczyk o piekle Auschwitz

Dyrektor wykonawczy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną i Demokracją dr Robert Citino zaznaczył, że świadkowie historii i dokumenty źródłowe odgrywają istotną rolę w edukacji młodego pokolenia.

- 75 lat od zakończenia II wojny światowej to sporo czasu w naszym społeczeństwie, zanurzonym w aktualnych wrażeniach medialnych, szukającym ciągle czegoś nowego. To kwestia, o której trzeba mówić. Mamy środowisko uczonych i oczywistą wiedzę o Holokauście, ale szersza publiczność może być zagrożona, jeśli wierzyć prawdziwości artykułów i badań, które czytam. Szczególnie chodzi tu o młodych ludzi - ocenił dr Citino. Naukowiec zachęcił wszystkich, którzy posiadają cenne dokumenty lub mają wśród bliskich świadków historii, do nawiązywania współpracy z muzeami i instytucjami badawczymi.

Posłuchaj
00:27 Citino IAR.mp3 Citino: 75 lat od zakończenia wojny to sporo czasu w naszym społeczeństwie, zanurzonym w aktualnych wrażeniach medialnych, szukającym ciągle czegoś nowego. To kwestia, o której trzeba mówić. Mamy środowisko uczonych i wiedzę o Holokauście, ale szersza publiczność może być zagrożona, jeśli wierzyć artykułom i badaniom, które czytam (IAR)

Współpraca Instytutu Pileckiego i Narodowego Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie będzie dotyczyła również innych doświadczeń świadków historii. Kolejna z debat, planowana na marzec, ma skupić się na pamięci o momencie wybuchu wojny.

jmo

Czytaj także

Raoul Wallenberg. Uratował tysiące Żydów, przepadł w sowieckim więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 05:45
Jest jednym z największych bohaterów II wojny światowej. Słuch po nim zaginął 17 stycznia 1945 roku po aresztowaniu przez NKWD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook odblokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Dyrektor łódzkiego IPN podkreślił rolę mediów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:58
Facebook odblokował zagraniczną promocję filmu o niemieckim obozie dla dzieci w Łodzi i popełnianych tam przez hitlerowców zbrodniach m.in. dzięki nagłośnieniu sprawy przez polskie media - powiedział dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wciąż należy walczyć, by historia się nie powtórzyła". Wzruszający apel Anity Lasker-Wallfisch

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 16:34
- Uczcijmy miliony, które tu zginęły. Pokonajmy strach przed nieznanym. Budujmy mosty. Więcej nas łączy, niż dzieli – mówiła była więźniarka KL Auschwitz Anita Lasker-Wallfisch podczas obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.
rozwiń zwiń