X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Na Podkarpaciu powstanie klaster kosmiczny. Będzie pracował nad stworzeniem konstelacji polskich satelitów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 17:33
Na Podkarpaciu zostanie utworzony klaster kosmiczny. Pierwszym jego zadaniem będzie stworzenie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.
Podpisanie listu intencyjnego, który tworzy ramy do współpracy przy budowie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi - polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnych
Podpisanie listu intencyjnego, który tworzy ramy do współpracy przy budowie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi - polskiej konstelacji satelitów obserwacyjnychFoto: Maciej Ociepa/Twitter

List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś przedstawiciele władz województwa, Politechniki Rzeszowskiej, Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu i państwowej spółki Exatel.

astronauta księżyc lądowanie 1200.jpg
Lot na księżyc w 2024 r.? Trwają testy rakiety budowanej przez NASA i Boeinga, w tle COVID

Jak powiedział w czasie uroczystości marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl, powołanie klastra kosmicznego to ważny krok dla regionu w kierunku nowych technologii.

- Patrzymy na kosmos, emocjonujemy się licznymi wydarzeniami i ekspedycjami, ale nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, na ile informacje płynące z przestrzeni kosmicznej są i mogą być wykorzystywane do spraw związanych z rozwojem gospodarczym i bezpieczeństwem naszego województwa i naszego kraju. Jako województwo czujemy się wyróżnieni i deklarujemy dalszą współpracę - mówił marszałek.

Przy podpisaniu umowy byli obecni przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych, które nadzoruje spółkę Exatel. Wiceminister aktywów Maciej Małecki powiedział, że powołanie klastra kosmicznego i stworzenie Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi wpisują się w polską rację stanu.

- Bezpiecznej łączności i wysokiej jakości danych potrzebuje zarówno sektor publiczny, jak i polska gospodarka, sektor bankowy, sektor energetyczny, ale też zwykli użytkownicy, czyli my wszyscy w naszym codziennym życiu - podkreślił wiceszef MAP. - Budowa nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie wpisuje się w polską rację stanu - dodał.

Satelitarny System Obserwacji Ziemi będzie tworzony przy współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Jego wiceminister Marcin Ociepa podkreślił, że rozwój technologii kosmicznych jest również jednym z ważniejszych zadań w zakresie bezpieczeństwa.

- W debacie publicznej technologie kosmiczne traktuje się jako luksus. Natomiast od grudnia 2019 roku, gdy w czasie szczytu NATO uznano kosmos za piątą domenę operacyjną, przestrzeń kosmiczna jest dla nas równie ważna, jak aktywność wojsk lądowych, marynarki wojennej czy lotnictwa - podkreślił wiceminister obrony.

- Dzisiaj musimy być zdolni do interoperacyjności z naszymi sojusznikami w tym zakresie, jeśli chcemy być częścią najpotężniejszego sojuszu obronnego jakim jest Sojusz Północnoatlantycki - stwierdził.

Stworzony w klastrze kosmicznym Satelitarny System Obserwacji Ziemi ma być pierwszą polską konstelacją satelitów obserwacyjnych. Ich zadaniem będzie dostarczanie unikalnych danych, które będą mogły posłużyć na przykład do prognozowania zagrożeń czy lepszej ochrony środowiska.

Czytaj także

Traktat o Przestrzeni Kosmicznej obowiązującym prawem międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 05:35
54 lata temu, 27 stycznia 1967 roku, w trzech światowych stolicach - Waszyngtonie, Londynie i Moskwie - został podpisany słynny Traktat o Przestrzeni Kosmicznej i pełnym zakresie jej wykorzystania.
rozwiń zwiń