X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 15:00
W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomniał o niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie na wielu narodach podczas II wojny światowej. Dziś przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau
Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-BirkenauFoto: Forum/Reuters
Auschwitz 1200 Litka.png
Auschwitz. 76. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci

"To naród niemiecki zbudował system obozów koncentracyjnych i zagłady, to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów. Dziś, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, musimy o tym szczególnie pamiętać" - powiedział wicepremier Piotr Gliński cytowany w komunikacie resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj także:

Zdzisława Włodarczyk_663x364.jpg
Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, to zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"

Ze względu na ograniczenia pandemiczne i brak możliwości oddania hołdu ofiarom Holokaustu w miejscach ich kaźni minister kultury zaapelował o symboliczny udział w uroczystościach i spotkaniach w przestrzeni wirtualnej.

Rocznicowe obchody, głównie w formule online przygotowało wiele instytucji zajmujących się pamięcią o Holokauście i II wojnie światowej. O godz. 16.00 rozpocznie się transmisja uroczystości organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Instytut Pileckiego przygotował natomiast wirtualny pokaz filmów o Zagładzie i dyskusji w internecie. W ramach cyklu "II wojna światowa: Świadkowie i pamięć" zorganizowanych wspólnie z Muzeum Narodowym II Wojny Światowej w Nowym Orleanie Instytut zaprasza jutro na godz. 18.00 na spotkanie pod tytułem "Wyzwoliciele i wyzwoleni".

"Zapomniany Sprawiedliwy"

Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej zaprasza do samodzielnego odwiedzenia opracowanej przez placówkę ścieżki zwiedzania. Stanowią ją miejsca istotne z punktu widzenia historii relacji polsko-żydowskich oraz czasów okupacji niemieckiej w Markowej i okolicy. W piątek o godz. 19.00 muzeum zaprasza również na internetowy pokaz filmu "Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś - zapomniany Sprawiedliwy" w reżyserii Rolanda Dubiela. Podsumowaniem obchodów będzie zaplanowane na 12 lutego seminarium online pod tytułem "Wokół Akcji Reinhardt", czyli niemieckiemu planowi systematycznej fizycznej likwidacji ludności żydowskiej na terytorium okupowanej Polski.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przygotowała kampanię informacyjną z licznymi materiałami edukacyjnymi i naukowymi. Jest to m.in. film animowany "Memento", upamiętniający Międzynarodowy Dzień Pamięci Holokaustu oraz film "Righteous Diplomacy". To obraz poświęcony dyplomatom, którzy odegrali istotną rolę w ratowaniu tysięcy Żydów podczas II wojny światowej.

Komunikat MKiDN można znaleźć również w tym miejscu.

pb

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: wszystko, co wydarzyło się w latach 1939-1945, wciąż dzieli

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 08:30
- W kategoriach osobistych, ofiar i państw, które są dziedzicem tego strasznego doświadczenia, jakie zgotowało nam państwo niemieckie, III Rzesza, w porozumieniu ze Związkiem Sowieckim, cierpienie powinno łączyć, cierpienia nie porównuje się między państwami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

76. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz. Szef RE: pamięć o Holokauście to moralny obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 09:30
Pamięć o Holokauście to moralny obowiązek - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dziś przypada 76. rocznica wyzwolenia obozu w Auschwitz, obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador RP w Londynie przypomina w "Daily Telegraph" postać Witolda Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 13:49
Postać Witolda Pileckiego, który informował o zbrodniach popełnianych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, przypomniał w środę w liście opublikowanym na łamach dziennika "Daily Telegraph" ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.
rozwiń zwiń