X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dyskusja wokół eutanazji jest bardzo potrzebna". Publicysta o śmierci Polaka z Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 19:55
- Nie ma nic złego w tym, że uświadamiamy sobie, jak niektóre państwa liberalne na Zachodzie traktują ludzkie życie, a jak pod tym względem jest w Polsce, która stara się opierać etykę lekarską na chrześcijańskich zasadach - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski ("Sieci"). W dyskusji wziął również udział Adam Buła ("Polska Times").
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/sfam_photo

W Wielkiej Brytanii w szpitalu w Plymouth zmarł pan Sławomir, Polak odłączony od pożywienia i wody. Informację potwierdziła rodzina zmarłego.

Adam Bielan 1200.jpg
"Reprezentuję kraj, w którym o życie walczy się do końca". Adam Bielan o śmierci Polaka z Plymouth

Pomimo zgody polskiego sądu na transport pacjenta do ojczyzny, brytyjskie władze nie wydały na to zezwolenia. Pomoc oferowali polscy lekarze i klinika "Budzik". Petycję do władz brytyjskich o przewóz pana Sławomira do Polski podpisało 20 tysięcy osób.

Adam Buła zaznaczył, że śmierć Polaka to tragedia, także dla podzielonej w swoich decyzjach rodziny, ale spór wokół tej sprawy świadczy także o poziomie debaty w Polsce i "braku granic, do których posuwa się polityczne zapotrzebowanie obozu rządzącego". - Dzisiaj nie mamy najgorszego dnia, wg raportów na COVID umarły tylko 264 osoby, zwykle jest to ok. czterystu. Byłoby dobrze, gdyby kilku wiceministrów tego rządu poświęcało więcej uwagi tej liczbie i sytuacji - stwierdził.

Posłuchaj
44:53 PR24_mp3 2021_01_26-18-06-25.mp3 26.01.2021 (Polskie Radio 24 / Debata Dnia)

- Nie słyszałem dyskusji etycznej i moralnej, żadnej próby porozmawiania o tym na poziomie, tylko dzielenie na tych, którzy popierają działania rządu i tych, którzy wyrażają wątpliwości, co kończyło się stwierdzeniami, że opozycja jest za eutanazją. Szkoda, to jeden z przykładów, gdzie w sensownie prowadzonej dyskusji można było poszerzyć świadomość społeczeństwa, jak trudne są to problemy, jakie jest stanowisko magisterium Kościoła, jakie tam są niuanse, czym różni się uporczywa opieka od nadgorliwej opieki, czym jest stan wegetatywny (…), mieliśmy zwulgaryzowany spektakl - ocenił publicysta.

1200_Wawrzyk_Forum.png
"Walczyliśmy, robiliśmy wszystko, żeby pomóc naszemu rodakowi". Wiceszef MSZ o śmierci Polaka z Plymouth

Jakub Maciejewski przypominał, że antyrządowi publicyści mówili o tej sprawie jako o "polityce na trumnach". - Było właśnie odwrotnie, tej trumny nie chciano zbijać dla pana Sławomira. Faktycznie, dyskusja nad życiem i śmiercią powinna być prowadzona z większą pokorą. Jeśli do polskich władz zwraca się cześć rodziny polskiego obywatela, to dobrze, że rząd reaguje. Zwłaszcza że porządek prawny w Polsce "uporczywą terapią" nie nazywa podawania żywności i wody. To różnica porządków prawnych. A skoro rząd polski zapewniał pokrycie kosztów transportu (…), nawet brytyjski episkopat stanął po polskiej stronie, nie było żadnych przeszkód, by to zrobić - podkreślał gość audycji.

Aparatura podtrzymująca życie wcześniej była już dwukrotnie odłączana - najpierw na dwa, potem na pięć dni. Po apelacjach sądowych z powrotem ją przyłączano.
Rodzina Polaka złożyła na to do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę, ten ją jednak odrzucił. W wyniku tego szpital ponownie odłączył podawanie mężczyźnie pożywienia i wody.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Adam Buła, Jakub Maciejewski

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka

Czytaj także

"Życie jest wartością ponad wszystko". Socjolog o sprawie Polaka z Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 17:50
- Mamy do czynienia ze zderzeniem kultur, brytyjskiej i polskiej. Związane jest to też z oddziaływaniem religii. Wyznanie anglikańskie ma zupełnie inne podejście do życia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 socjolog prof. Henryk Domański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinna nam przyświecać cywilizacja życia". Beata Kempa o sprawie Polaka z Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 08:00
- Trzeba zrobić wszystko, życie każdego Polaka i obywatela jest ważne, każde życie jest ważne - mówiła na antenie Polskiego Radia europoseł i wiceprezes Solidarnej Polski Beata Kempa, komentując informację o pogarszającym się stanie Polaka przebywającego w szpitalu w Plymouth w południowo-zachodniej Anglii. 
rozwiń zwiń