X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Skandal", "prawdziwa twarz Lewicy". Posłowie Solidarnej Polski domagają się kary dla Prokop-Paczkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 14:02
Politycy Solidarnej Polski z klubu PiS zapowiedzieli złożenie wniosku do sejmowej komisji etyki o ukaranie posłanki Lewicy Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej za jej "skandaliczny" komentarz dotyczący rozstrzelania chrześcijan w Etiopii. Chodzi o komentarz posłanki Lewicy do wiadomości, które przekazało w minionym tygodniu Vatican News.
Członkowie Solidarnej Polski Jacek Ozdoba (C), Maria Kurowska (P) oraz Mariusz Kałużny (L) podczas konferencji prasowej w Sejmie
Członkowie Solidarnej Polski Jacek Ozdoba (C), Maria Kurowska (P) oraz Mariusz Kałużny (L) podczas konferencji prasowej w SejmieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Pod artykułem "Ponad 750 chrześcijan rozstrzelanych przed kościołem w Etiopii", który w mediach społecznościowych udostępnił Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor, posłanka Lewicy napisała: "A po co kościół katolicki się tam wpakował? Dlaczego nie uszanował miejscowych wierzeń?". Wpis Prokop-Paczkowskiej, choć dość szybko usunięty przez autorkę, wywołał w internecie falę krytycznych komentarzy.

proko-winnicki-pap 1200 - fb .jpg
W Etiopii rozstrzelano setki chrześcijan. Poseł Lewicy obwinia za to Kościół

Poseł Jacek Ozdoba ocenił, że wpis Prokop-Paczkowskiej był skandaliczny. - Jako posłowie Solidarnej Polski postanowiliśmy złożyć wniosek do komisji etyki poselskiej ponieważ same słowa "przepraszam" i same apele posłów Lewicy nie wystarczają - oświadczył. - Mam nadzieję, że Sejm RP potępi takie zachowania, które świadczą nie tylko o braku elementarnej wiedzy, ale też o braku takiego podejścia empatycznego, czy właściwie cywilizacyjnego, ponieważ mówimy tu o mordowaniu ludzi - dodał poseł.

Czytaj także: 

Poseł Maria Kurowska ubolewała zaś, że "jedna z pań w ten sposób podeszła do tematu zamordowania chrześcijan w Etiopii". - Uważam, że nigdy nie powinnyśmy, my kobiety używać takiego języka, który pozostawiałby choć cień wątpliwości, że jesteśmy absolutnie za życiem, obroną praw człowieka - podkreśliła. 

"Prawdziwa twarz Lewicy"

Inny poseł Solidarnej Polski Mariusz Kałużny ocenił, że Małgorzata Prokop-Paczkowska pokazała prawdziwą twarz Lewicy. - Bardzo dużo mówią o równości, tolerancji, o szacunku, prawach człowieka, tymczasem tego wszystkiego nie znajdujemy w jej poglądach, wypowiedziach, w jej wpisie. Nie ma tu żadnego szacunku, nie ma tolerancji - zauważył.

krzyż free 1200.jpg
Hiszpania: lewicowa burmistrz nakazała usunięcie krzyża. Ma być "symbolem reżimu"

- Tam gdzie Lewica mówi o tolerancji, to mówi o tolerancji wobec swoich. Tam gdzie mówi o równości, to mówi tylko o równości wobec ludzi o poglądach lewicowych. Tam gdzie mówi o prawach człowieka, to Lewica uważa, że tylko ludziom Lewicy te prawa człowieka przysługują. Nie można się na to zgodzić - dodał poseł.

W uzasadnieniu wniosku do komisji etyki politycy Solidarnej Polski zwrócili uwagę, że wpis Prokop-Paczkowskiej narusza powagę instytucji Posła RP oraz pokazuje jej pogardę do wiary, życia i ludzkiej tragedii. "Zasady Etyki Poselskiej wskazują, że każdy poseł powinien szanować godność innych osób. Wpis pani posłanki Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej w sposób ewidentny narusza godność osób wierzących. Brak elementarnej wiedzy i wrażliwości społecznej pani poseł jest uderzająca" - dodali.

"Narusza godność osoby ludzkiej"

Jak zaznaczono we wniosku Etiopia po Gruzji i Armenii jest najstarszym państwem chrześcijańskim na świecie, a według najnowszego spisu ludności z 2007 r., chrześcijanie stanowią 62,8 proc. ogółu ludności Etiopii.

pap_szkoła1200.jpg
Boją się wystawić choinki albo szopki bożonarodzeniowej. Radykalny islam naciera we francuskich szkołach

"Wpis jest pełen pogardy i nieposzanowania godności osoby ludzkiej. Chrześcijaństwo w Etiopii ma ugruntowaną pozycje kulturową, społeczną i historyczną. Sugerowanie w wpisie pani posłanki, że: »kościół katolicki się tam wpakował« jest niezgodne z prawdą i narusza godność osoby ludzkiej, która jest fundamentem prawa człowieka do wolności religijnej. Wszelkie prawa przysługują̨ człowiekowi tylko dlatego, że jest osobą. Mają one uniwersalny charakter i każdemu człowiekowi przysługują̨ w równej mierze" - czytamy we wniosku.

Poseł przeprasza

Prokop-Paczkowska jeszcze w ubiegłym tygodniu przekazała PAP, że bardzo współczuje rodzinom ofiar i ubolewa, iż religijne wojny od wieków zbierają krwawe żniwo, i dzieje się to także w XXI wieku. - Moją intencją nie było nikogo ranić ani obrazić, wpis był zbytnim skrótem myślowym, przepraszam - mówiła posłanka.

Krwawa masakra w Etiopii

Vatican News podał w miniony czwartek, że "co najmniej 750 osób zginęło w masakrze przed kościołem Matki Bożej z Syjonu w Aksum w regionie Tigraj". "Ludzie, którzy ukryli się przed napastnikami w świątyni należącej do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, zostali wyprowadzeni na zewnątrz i rozstrzelani" - napisano.

Czytaj także: 

Watykańska agencja dodała, że "według Church Times UK atak został przeprowadzony przez etiopskie wojska rządowe i amharską milicję". "Szacuje się, że w czasie napadu w kościele ukrywało się co najmniej tysiąc osób. Bardzo niewiele informacji o masakrze przedostało się do zachodnich mediów, ponieważ komunikacja z regionem Tigraj jest ograniczona ze względu na panujący tam konflikt. Dziennikarzom nie wolno przebywać na terenach, gdzie znajduje się zaatakowana świątynia" - czytamy. 


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bez dialogu nie da się żyć". Bp Rafał Markowski o obchodach 24. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 12:55
- Ten dzień przypomną nam wszystkim o potrzebie dialogu na każdym poziomie, uświadamia nam, że Kościół jest nie tylko misyjny, ale również predestynowany do prowadzenia dialogu religijnego. Dialog jest czymś, co powinno nam towarzyszyć na co dzień - mówił w Polskim Radiu 24 bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas wspólnotowej refleksji i modlitwy". Ks. Grabowski o Dniu Judaizmu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 11:35
- Chodzi o to, aby uświadomić katolikom, jak ważne są judaistyczne korzenie chrześcijaństwa, pogłębić świadomość tego, że religia żydowska nie jest wobec naszej religii, jak mówił wielokrotnie święty Jan Paweł II, rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, a nasz stosunek do judaizmu ma być inny, niż do innych religii - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny tygodnika katolickiego "Niedziela". Do tematu odniósł się również dominikanin o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
rozwiń zwiń