X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Dokładnie 55 lat temu doszło do pierwszego przeszczepu nerki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:00
Pierwszego przeszczepu nerki dokonano w Polsce dokładnie 26 stycznia 1966 r. Od tego czasu w naszym kraju wykonano już ponad 31 384 takie zabiegi. Transplantacja narządów wymaga skomplikowanej operacji, ale to także szansa na nowe życie i powrót do zdrowia osób, które tych narządów potrzebują.
26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji
26 stycznia to Ogólnopolski Dzień TransplantacjiFoto: shutterstock/David Tadevosian

Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada 26 stycznia, czyli w rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepu nerki pobranej od osoby zmarłej, dokonanego przez zespoły kierowanej przez prof. Jana Nielubowicza I Kliniki Chirurgicznej i kierowanej przez prof. Tadeusza Orłowskiego I Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie. 

1200_szkoła_shutterstock.png
Psychologiczne i edukacyjne skutki pandemii u dzieci. Eksperci PAN ostrzegają

Było to - przełomowe w skali kraju - wydarzenie, w którym biorcą narządu była Danusia Milewska, 18-letnia uczennica szkoły pielęgniarskiej, wybrana i przygotowywana do tego zabiegu przez prof. Tadeusza Orłowskiego.

Najbardziej znane serce

Historyczny przeszczep to także ten, który miał miejsce 5 listopada 1985 roku. To wtedy prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Po przeszczepie pacjent żył jeszcze 30 lat. Operacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca (wówczas Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii) w Zabrzu. Profesor Religa po pierwszym udanym przeszczepieniu serca wciąż był pionierem polskiej kardiochirurgii, wykonując po raz pierwszy w kraju przeszczep płuc i serca.

Dobroczyńca Roku 1200.png
Trwa nabór wniosków do konkursu "Dobroczyńca Roku". Sprawdź szczegóły

Wielu wciąż czeka

Jak informuje Resort Zdrowia, na różnego rodzaju przeczepy, w każdej chwili (zgodnie z danymi na koniec 2018 r.) oczekuje ponad 5,5 tysiąca chorych. 2 000 osób oczekuje na przeszczepienie narządu unaczynionego, 500 na przeszczepienie szpiku, 3 000 na przeszczepienie rogówki. 

Choć ilość przeszczepień w polskich szpitalach stale rośnie, to wciąż nie pokrywa to całego zapotrzebowania. Niestety część chorych nie doczekuje przeczepienia. 

Zostać dawcą

Jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia, człowiek może zostać dawcą po śmierci, ratując w ten sposób życie sześciu osobom. "Możesz zostać dawcą nie tylko narządów (serca, wątroby, trzustki, płuc, nerki, jelita), ale także rogówek i innych tkanek (skóry, kości, zastawek serca)".

Swoje narządy można także ofiarować za życia, jednak w tym przypadku stan zdrowia musi pozwalać na dalsze funkcjonowanie bez danego narządu. Bezpieczeństwo dawcy jest w tym przypadku najważniejsze. 

MZ, MEN, Twitter/as

Czytaj także

Wiceminister zdrowia: do końca marca zaprezentujemy projekt centralizacji szpitali powiatowych

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 20:31
- Myślę, że do końca marca zaprezentujemy opinii publicznej projekt dotyczący centralizacji szpitali powiatowych – zapowiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W jego ocenie niektóre podmioty lecznicze nie radziły sobie z epidemią COVID-19.
rozwiń zwiń