X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Facebook odblokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Dyrektor łódzkiego IPN podkreślił rolę mediów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:58
Facebook odblokował zagraniczną promocję filmu o niemieckim obozie dla dzieci w Łodzi i popełnianych tam przez hitlerowców zbrodniach m.in. dzięki nagłośnieniu sprawy przez polskie media - powiedział dyrektor łódzkiego oddziału IPN Dariusz Rogut.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: brunocoelho / shutterstock.com

Dyrektor Dariusz Rogut przypomniał w rozmowie z PAP, że film edukacyjny promujący za granicą wiedzę o tragedii polskich dzieci portal społecznościowy Facebook zablokował w ubiegłym tygodniu. Powodem było uznanie - jak podawał koncern - że film pod tytułem "Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach" ma charakter polityczny.

1200_obóz_FB.png
Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi. Historyk: olbrzymia trauma dla małych więźniów

"Blokada zdjęcia m.in. dzięki mediom"

- Decyzję tę oceniam jako skandaliczną. Ten film ma charakter dokumentu, przygotowano go m.in. na podstawie relacji polskich dzieci, które przeszły przez piekło niemieckiego obozu na Przemysłowej w Łodzi - zwrócił uwagę dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Nie ma tam żadnych konotacji politycznych - zapewnił.

W piątek społecznościowy gigant wycofał się z decyzji o blokadzie i film znowu jest dostępny za granicą w siedmiu wersjach językowych. Tak szybkie przywrócenie zablokowanej treści - jak mówił PAP Rogut - na Facebooku zdarza się rzadko. - Odblokowanie w piątek możliwości zagranicznej promocji naszego filmu uważam za duży sukces - powiedział. - Stało się tak m.in. dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu polskich mediów, które sprawę nagłośniły - zaznaczył.

- Prawdopodobnie na kimś w Facebooku zrobiło to wrażenie. Moim zdaniem to dzięki aktywności mediów, w tym Polskiej Agencji Prasowej, ten film nadal można oglądać za granicą - podkreślił Rogut.

Czytaj więcej:

Dokument o obozie koncentracyjnym dla dzieci

karl-brandt_PAP_663.jpg
Mordowali zamiast leczyć. 74 lata temu rozpoczął się proces nazistowskich lekarzy

Dokument "Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach" Tomasza Radzikowskiego przedstawia historię niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. IPN chce, aby wiedza o niemieckim obozie koncentracyjnym dla najmłodszych Polaków dotarła do jak największej liczby osób na całym świecie. Dokument przygotowano w siedmiu wersjach językowych - polskiej, angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i hebrajskiej.

Obóz dla polskich dzieci Niemcy utworzyli w połowie 1942 roku wewnątrz Litzmannstadt Ghetto. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale - jak potwierdzali świadkowie - w praktyce więźniami były także młodsze, nawet kilkumiesięczne dzieci. Nieletni więźniowie trafiali tam m.in. za drobne kradzieże, handel, jazdę tramwajami bez biletu, żebranie. Umieszczano w nim także dzieci pochodzące z rodzin, które odmówiły podpisania volkslisty czy też osób zesłanych do obozów lub więzień, a także młodzież podejrzaną o uczestnictwo w ruchu oporu.

Nieopisane zbrodnie

Dzieci przetrzymywane były w prymitywnych warunkach i pracowały przy remontach i budowie baraków oraz wykonywały prace na potrzeby obozu i wojska, robiąc m.in. kosze wiklinowe na amunicję i szyjąc chlebaki. Na młodych więźniach przeprowadzano badania rasowe, których efektem było przeznaczanie niektórych z nich do germanizacji i wywozu do Niemiec.

Z powodu wysokiej śmiertelności więzionych obóz nazywany był "Małym Auschwitz". Funkcjonował do końca okupacji niemieckiej w Łodzi, czyli do 19 stycznia 1945 r. Wówczas w obozie przebywało ponad 800 małoletnich więźniów.

W maju 1971 roku dla uczczenia pamięci dzieci więzionych i zamordowanych w obozie w parku im. Szarych Szeregów odsłonięto Pomnik Pękniętego Serca. Ośmiometrowy pomnik przypomina pęknięte serce, do którego przytula się mały, chudy chłopczyk. W sercu widoczna jest pusta przestrzeń mająca kształt dziecka.

jmo

Czytaj także

Drugi proces oświęcimski – załoga Auschwitz-Birkenau przed sądem

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 05:40
20 grudnia 1963 roku rozpoczął się drugi proces przeciwko załodze niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wyrok był zniewagą dla czterech milionów zamordowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrabowany przez Niemców w czasie wojny zabytkowy dzwon wróci do Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 21:59
Po 77 latach wróci na swoje miejsce w Polsce zabytkowy dzwon z 1555 roku zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej - informuje BBC. Od dziesięcioleci stoi on - wraz z dwoma innymi - na dziedzińcu kościoła w niemieckim Münsterze.
rozwiń zwiń