X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Straty są niemałe, ale je nadrobimy". Przemysław Czarnek o edukacji zdalnej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:52
Najlepsza zdalna nauka nie jest w stanie zastąpić nauki stacjonarnej - ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Poinformował, że trwają prace nad zmianą regulacji dotyczących egzaminów maturalnych w czteroletnich liceach i pięcioletnich technikach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rido / shutterstock.com

Minister był pytany na antenie Radia Wnet o straty, jakie w edukacji spowodowała pandemia COVID-19. - Na pewno są niemałe. Nawet najlepsza nauka zdalna nie jest w stanie zastąpić nauki stacjonarnej. Pomijając fakt, że tracimy wspólnotę, kontakt ze środowiskiem, rówieśnikami, to tracimy bezpośredni kontakt z nauczycielami i możliwość wyjaśnienia sobie pewnych rzeczy - wskazał Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek 1200 EN.jpg
"Nadzór pedagogiczny i ochrona dzieci". Resort edukacji i nauki podał priorytety na 2021 r.

- Straty są niemałe, ale je nadrobimy. Pokonajmy pandemię, a później będziemy nadrabiać - dodał.

Egzaminy z obniżonymi progami

Odnosząc się do obniżenia progów egzaminacyjnych dla ósmoklasistów i maturzystów, minister stwierdził, że ma to być incydentalnie, tylko w tym roku.

W związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. będą bowiem przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

- Nie wiemy, co będzie w przyszłym roku, nie wiemy, jak długo będzie się utrzymywała pandemia. Jeśli będzie możliwość powrotu do szkół za chwilkę, to na pewno nie będziemy obniżać tych progów na przyszły rok. Natomiast na ten rok trzeba było to zrobić - wskazał minister.

Zmienione wymagania - jak wyjaśniał - oznaczają nie tylko, że trzeba będzie przyswoić mniej materiału, by zdać, ale m.in. także brak egzaminu ustnego. - Wszystko jest napisane w rozporządzeniu z 16 grudnia - wskazał.

Na tegorocznej maturze nie będzie m.in. obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla tych abiturientów, którzy potrzebują wyników z tych egzaminów do rekrutacji na studia zagranicą.

Czytaj więcej:

Przemysław Czarnek twitter free 1200.jpg
Kiedy powrót kolejnych roczników do nauki stacjonarnej? Szef MEiN wyjaśnia

Zmiany w maturach

Pytany o opinie byłej szefowej MEN Anny Zalewskiej, że matura powinna być trudniejsza, zbliżona nieco do matury sprzed reformy lat 90., Czarnek stwierdził, że ma dokładnie takie samo zdanie.

- Dlatego przygotowujemy rozporządzenie dotyczące matur w nowym systemie osiem + cztery. (…) Szczegóły będziemy komunikować, jak rozporządzenie będzie gotowe, jak eksperci zakończą pracę. Ale na pewno idziemy w tym kierunku, o którym mówiła pani minister Anna Zalewska, czyli powrotu do sytuacji sprzed systemu sześć + trzy + trzy - powiedział minister.

Szef MEiN był też pytany w Radio Wnet o kontrowersje wokół tzw. pakietu wolnościowego, czyli nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. konstytucji dla nauki).

- Spodziewałem się różnych rzeczy, ale nie takich, że ktoś występuje przeciwko wolności. Ktoś źle postrzega autonomię uczelni. Autonomia uczelni to nie jest rzecz, która jest tylko i wyłącznie tradycją, ale to rzecz fundamentalna dla rozwoju nauki - stwierdził minister.

- Autonomia uczelni jest od tego, by profesorom, którzy badają i publikują swoje wnioski badawcze, dać pełną wolność. (...) Autonomia to przede wszystkim wolność poszczególnych profesorów, która składa się na autonomię uczelni - dodał.

- Mówimy wyłącznie o tym, co jest napisane w konstytucji. (...) Każdy, a więc także naukowiec, ma prawo do wyrażania swoich przekonań światopoglądowych, religijnych i filozoficznych - stwierdził minister.

jmo

Czytaj także

Szkoła zdalna może być bardzo dobrą szkołą. Felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 15:30
Praca nauczycieli nie należała nigdy do łatwych, ale prowadzenie lekcji online jest jeszcze większym wyzwaniem. Dobrze, że rząd dostrzega wysiłek pedagogów i przygotował dla nich kolejne wsparcie - tzw. 500+ dla nauczycieli - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister edukacji i nauki: nadzór pedagogiczny musi być realny i skuteczny

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 00:23
- Nadzór pedagogiczny sprawowany przez MEN i kuratorów oświaty musi być realny i skuteczny - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Poinformował, że posłowie z Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży pracują intensywnie nad projektem dotyczącym nadzoru.
rozwiń zwiń