X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Narusza interesy Polski i całej Wspólnoty, ale jest po myśli Niemiec". Jastrzębowski o Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:40
- Od momentu, gdy okazało się, że Biden obejmie urząd prezydenta USA, nastąpiła swoista ofensywa niemiecko-rosyjska w wymiarze polityczno-dyplomatycznym i medialnym, by nowa administracja patrzyła na Nord Stream 2 łagodniej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Dawid Wildstein (TVP). Gośćmi audycji byli także Sławomir Jastrzębowski, ekspert ds. wizerunku oraz Piotr Cywiński z tygodnika "Sieci". 
Bruksela wezwała do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Streamu 2. To odpowiedź na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego
Bruksela wezwała do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Streamu 2. To odpowiedź na aresztowanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja NawalnegoFoto: PAP/DPA/Stefan Sauer

Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Streamu 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem w niedzielę w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i zażądali jego uwolnienia. Przyjęta rezolucja nie jest wprawdzie wiążąca, ale to polityczna presja na unijne kraje.

Forum NS2 1200.jpg
Sankcje USA wobec Nord Streamu 2. Niemiecka spółka wycofała się z budowy

Wcześniej amerykańskie władze nałożyły sankcje na firmy związane z projektem.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się od dłuższego czasu także Polska i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Streamu 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Czyta także: Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Streamu 2

Co dalej z Nord Stream 2?

- Narusza interesy Polski, całej UE i Wspólnoty, ale jest po myśli Niemiec - opisał Nord Stream 2 Sławomir Jastrzębowski. Przypomniał, że Niemcy "nie po raz pierwszy pokazują nam, że nie za bardzo interesują się Unią Europejską" i przytoczył niedawny przykład z zakupem szczepionek przeciwko koronawirusowi poza unijnymi zamówieniami.

Dawid Wildstein zwrócił uwagę na wątek związany z podtrzymaniem przez administrację Joe Bidena amerykańskich sankcji. - Od momentu, gdy okazało się, że Biden obejmie urząd prezydenta, nastąpiła swoista ofensywa niemiecko-rosyjska w wymiarze polityczno-dyplomatycznym i medialnym, by nowa administracja patrzyła na Nord Stream 2 dużo łagodniej - podkreślił. Dodał, że kontynuacja stanowiska administracji Donalda Trumpa jest pozytywną informacją, ale przestrzegał, że jest "za wcześnie, by otwierać szampana".


Posłuchaj
21:52 PR24_mp3 2021_01_22-10-08-21.mp3 Publicyści o projekcie Nord Stream 2 (Temat dnia/Gość PR24)

 

Piotr Cywiński przypomniał, że Niemcy z jednej strony wiedzą o zbrodniach rosyjskich na przeciwnikach Kremla, a z drugiej strony akceptują współpracę energetyczną z Gazpromem, ściśle kontrolowanym przez władze w Moskwie. - Już przy pierwszym Nord Streamie padły argumenty, że mogą być przy inwestycji zainstalowane urządzenia szpiegowskie. Okazało się, że dzięki lobbystom projekt i tak został zrealizowany - przypomniał. Podkreślił, że w sprawie projektu panuje w USA ponadpartyjne porozumienie.

Więcej w nagraniu audycji.

****

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: Dawid Wildstein (TVP), Piotr Cywiński ("Sieci"), Sławomir Jastrzębowski (R4S)

Data emisji: 22.01.2021

Godz. emisji: 10.08

Polskie Radio 24/IAR/PAP/st

Czytaj także

Zgoda na dalszą budowę Nord Streamu 2 wstrzymana. Powodem skargi ekologów

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 20:15
Wydane przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) zezwolenie na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec zostało zawieszone wskutek zaskarżenia go przez dwie organizacje ekologiczne - podał w poniedziałek BSH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA wprowadza sankcje na Nord Stream 2. Na liście m.in. rosyjska spółka KVT-RUS

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 17:37
Pracująca przy budowie Nord Streamu 2 barka do układania rur Fortuna i jej armator, rosyjska spółka KVT-RUS, zostały objęte amerykańskimi sankcjami - ogłosiło ministerstwo finansów USA.
rozwiń zwiń