X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Popularyzator Nauki 2020 rozstrzygnięty. Dr Jerzy Jarosz z Uniwersytetu Śląskiego z nagrodą główną

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 11:57
Dr Jerzy Jarosz, dr Joanna Stojer-Polańska, Dawid Masło, Śląski Festiwal Nauki, Hevelianum, redakcja "Filozofuj!" - to zwycięzcy 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki. - Dzięki działalności Popularyzatorów Nauki jesteśmy w stanie tłumaczyć zawiłe procesy, wyjaśniać skomplikowane badania, czy po prostu edukować - podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/LookerStudio

- Popularyzacja nauki to sfera, którą w szczególny sposób powinniśmy wyróżniać. Dzięki działalności Popularyzatorów Nauki jesteśmy w stanie tłumaczyć zawiłe procesy, wyjaśniać skomplikowane badania, czy po prostu edukować. Serdecznie gratuluję wyróżnionym – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Państwa działalność pozwala na poznawanie nauki od strony praktycznej, ciekawej – takiej, która daje szansę na jej promowanie, w szczególności wśród młodych ludzi. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i wysiłek. Dzięki temu wielu młodych, którzy zastanawiają się nad wyborem swojej ścieżki zawodowej, decyduje się na związanie swojej kariery z nauką. Życzę energii, wytrwałości i powodzenia w realizacji kolejnych ambitnych przedsięwzięć, o których z pewnością znów usłyszymy - dodał szef resortu edukacji i nauki.

Misja każdego uczonego

Konkurs organizowany jest od 16 lat przez serwis Nauka w Polsce - PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obecnie - Ministerstwo Edukacji i Nauki. Celem konkursu jest uhonorowanie osób, zespołów i podmiotów, które popularyzują naukę wśród Polaków, najlepiej przybliżają wyniki badań naukowych, pomagają innym poznać i lepiej zrozumieć świat.

badania laboratoryjne laboratorium free shutter 1200.jpg
Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała granty naukowcom. Wśród wyróżnionych troje Polaków

Według przewodniczącego Kapituły Konkursu prof. Michała Kleibera popularyzacja nauki powinna być ważną częścią misji każdego uczonego, a w tych działaniach powinny go wspomagać jego instytucja i wyspecjalizowani przedstawiciele mediów.

- W ten sposób poszerzać będziemy naszą wiedzę o świecie i o tym, co nam zagraża i jak z tymi zagrożeniami dawać sobie radę" - mówi prof. Kleiber.

Wiedza pod strzechy

- Bardzo zależy nam na tym, żeby szeroko pojęta nauka trafiała "pod strzechy" wszystkich Polaków, zarówno tych małych, jak i dorosłych - podkreśla prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz. - Człowiek uczy się przez całe życie; warto być na bieżąco, poznawać nowe odkrycia i wszystko, co dzieje się wokół nas - komentuje Wojciech Surmacz, dziękując uczestnikom konkursu za ich działania.

- Czasy pandemii pokazują, że w społeczeństwie jest ogromne zapotrzebowanie na rzetelnie, dobrze przygotowane informacje bazujące nie na opiniach, ale podparte faktami, badaniami i wiedzą naukową. A takie informacje przygotowują właśnie państwo, popularyzatorzy nauki - dodaje podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Anna Budzanowska, gratulując zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu. Anna Budzanowska przypomniała, że jej resort wspiera popularyzację nauki. W minionym roku na takie własnie działania, m.in. organizację festiwali, pikników i innych projektów - przeznaczył on ponad 6 mln zł.

dezynfekcja 1200 free.jpg
"Mierzy temperaturę, dezynfekuje dłonie i odzież". Naukowcy opracowali śluzę wykrywającą objawy COVID-19

Nagroda główna

W konkursie przyznawana jest Nagroda Główna oraz nagrody w pięciu kategoriach: Naukowiec, Animator, Instytucja, Zespół, Media.

Nagrodę główną otrzymał dr Jerzy Jarosz, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Laureat od 1983 r. prowadzi wykłady z pokazami eksperymentów "Osobliwości Świata Fizyki". Jest organizatorem festiwali nauki i konferencji o tym, jak dobrze uczyć, oraz przewodniczącym Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki.

- Jeżeli uda nam się uzależnić kogoś od przyjemności rozumienia świata i od zdobywania coraz większej wiedzy i coraz lepszej, coraz bardziej precyzyjnej informacji o tym, jak świat działa, wtedy mamy gotowego nauczyciela czy też naukowca, który potem będzie ze swojej pracy czerpał tę przyjemność przez całe życie - mówi dr Jarosz.

Naukowiec

W kategorii Naukowiec laureatką została dr Joanna Stojer-Polańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Uniwersytetu SWPS w Katowicach. Jej działania popularyzatorskie dotyczą badań kryminalistycznych oraz pracy zwierząt ze śladami kryminalistycznymi. Laureatka jest autorką książek, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

1200.jpg
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020. Znamy laureatów

- Zwykle w serialach kryminalnych to jeden genialny detektyw rozwiązuje sprawy kryminalne, a w życiu to praca bardzo wielu osób. Na warsztatach mogę pokazać pracę medyka sądowego, antropologa, genetyka, bo wszyscy musimy ze sobą współpracować, żeby zagadkę rozwiązać - opowiada dr Stojer-Polańska. Dodaje, że popularyzacja jest też dla niej szansą na mówienie o zwierzętach - psach i koniach na służbie.

- Walczymy o przyznanie psom i koniom emerytur, aby wycofane ze służby zwierzęta miały zapewnione wsparcie - mówi.

Animator

W kategorii Animator (jest to kategoria dla osób bez doktoratu) tytuł Popularyzatora Nauki otrzymał Dawid Masło, który popularyzuje nauki o przyrodzie. Prowadzi zajęcia terenowe, nagrywa filmy edukacyjne, bierze udział w audycjach radiowych, pisze felietony.

- Popularyzacja nauki powinna być przyjacielskim spotkaniem, zatrzymaniem się na chwilę i rozmową odbywającą się przez pryzmat wiedzy i doświadczenia - komentuje Dawid Masło.

Zespół

W kategorii Zespół nagroda trafia do Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Kapituła konkursu oceniła, że stanowi on bardzo udane połączenie festiwalu nauki i pikniku naukowego. W trakcie czterech edycji 150 tys. gości wzięło udział w setkach wykładów, warsztatów, obejrzało ponad 700 pokazów i występy ponad 80 gości specjalnych. A 200 tys. miłośników nauki wzięło udział w akcjach online.

Przedstawiciele zespołu opowiadają, że w ramach festiwalu chcieli pokazać wspaniały potencjał, jakim są śląskie uczelnie, ich różnorodność i prowadzone tam badania. I postanowili zgromadzić w ramach niego jak największą liczbę podmiotów akademickich.

koronawirus free laboratorium shutt 1200 .jpg
Polscy naukowcy badają enzymy koronawirusa. Będą śledzić i powstrzymywać jego namnażanie

Instytucja

Nagrodę w kategorii Instytucja otrzymało gdańskie Hevelianum. Instytucja działa już 12 lat. To centrum nauki łączy edukację i rekreację, a także popularyzację nauk przyrodniczych, a wystawy znajdują się w zabytkowych, zrewitalizowanych obiektach militarnych.

- Dzielenie się pasją sprawia co najmniej tyle radości, co samo odkrywanie. W Hevelianum poszukujemy odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania, nawet te z kosmosu - komentują przedstawiciele Hevelianum.

Media

Redakcja "Filozofuj!" doceniona została nagrodą w kategorii Media. "Filozofuj!" to nie tylko ilustrowany dwumiesięcznik popularyzujący wiedzę z zakresu filozofii, ale także serwis internetowy czy kluby dyskusyjne.

Redaktor czasopisma dr hab. Artur Szutta podkreśla, że filozofia to fascynująca dyscyplina, która m.in. uczy krytycznego myślenia.

- A krytyczni obywatele to samo serce demokracji. Bez krytycznego myślenia nasza demokracja raczej nie ma dobrej przyszłości - skomentował.

Alfred Tarski 1968 663.jpg
Alfred Tarski – ustalił definicję prawdy

Dodał, że popularyzowanie filozofii sprawia, że coraz więcej ludzi będzie się nią interesowało. A wtedy - "większa szansa na polskiego Arystotelesa albo na drugiego Alfreda Tarskiego".

Wyróżnienia

Kapituła konkursu przyznała też dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naukowiec od lat zajmuje się popularyzacją badań głównie z zakresu biologii medycznej i środowiskowej. Prowadzi blog "Przez Żołądek do Zdrowia", pisze artykuły dla "Polityki", a w czasie pandemii COVID-19 przybliża w mediach najnowszą wiedzę naukową dotyczącą SARS-COV-2.

Piotr Rzymski zwraca uwagę, że w obliczu pandemii naukowcy musieli zrozumieć działanie wirusa i to, jak się przed nim chronić. A dzięki temu udało się opracować szczepionkę.

- Daje ona odporność na COVID-19, ale Polacy potrzebują także odporności na zalew nieprawdziwych informacji, które próbują ich od decyzji szczepienia odwieść. To będzie dla popularyzacji, dla komunikacji nauki rok ogromnych wyzwań - zauważa.

W konkursie wyróżnienie trafiło też do Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. Jego goście mogą poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię, czy rolę wody w religiach i filozofiach.

- Każdy człowiek swoimi codziennymi czynnościami, zmianami nawyków na bardziej ekologiczne, może zmienić naszą przyszłość. Dlatego kierujemy swoje działania do każdego. (...) Bo każdy, kto uratuje choćby jedną kroplę wody, uratuje cały świat - komentuje przedstawiciel Hydropolis Marcin Garcarz.

ziemia 1200.jpg
Ziemia i Wszechświat w 2020. Naukowe podsumowanie roku

Polityka informacyjna

Redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje co roku pozaregulaminowe wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za najlepszą politykę informacyjną. W tym roku wyróżnienie to otrzymuje wieloletnia rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz.

- Ta nagroda przyszła do mnie w szczególnym momencie (...). Zdecydowałam się właśnie na zakończenie mojej pięknej przygody z rzecznictwem prasowym i podjęłam się wyzwania promocji badań naukowych na Uniwersytecie Gdańskim - mówi nagrodzona.

Bez finałowej gali

W poprzednich latach zwycięzcy konkursu przedstawiani byli publicznie podczas finałowej gali. W tym roku z powodu pandemii gala nie odbyła się.

Do tegorocznej 16. edycji konkursu Popularyzator Nauki nadeszło ok. 100 zgłoszeń. Wnioski oceniała 14-osobowa Kapituła Konkursu, złożona m.in. doświadczonych popularyzatorów, laureatów i osób wyróżnionych we wcześniejszych edycjach konkursu Popularyzator Nauki.

Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 r. Wśród laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet "Crazy Nauka", twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inauguracja roku akademickiego w Polsce. W życie wchodzi Konstytucja dla Nauki

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 11:18
Studenci wracają po wakacjach na uczelnie. Dziś pierwszy dzień nowego roku akademickiego. Od 1 października zaczyna też obowiązywać nowa ustawa o szkolnictwie wyższym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja projektu "Polacy zmieniają świat". Czarnek: rodacy na całym świecie mają wybitny potencjał

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 17:01
Minister edukacji i nauki powiedział, że planuje "sięgać po wybitny potencjał naukowy naszych rodaków rozsianych po całym świecie". Przemysław Czarnek mówił o tym podczas wtorkowej konferencji inaugurującej projekt "Polacy zmieniają świat. Innovation Hub. Łączymy naukę z biznesem".
rozwiń zwiń