X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydenci USA i gospodarka. Bywało różnie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 12:00
Wraz z zaprzysiężeniem prezydenta zaczyna się nowy etap w życiu gospodarczym USA. Jak sylwetki poprzednich prezydentów wpisały się w historię ekonomiczną Ameryki dziedziczonej przez Joe Bidena?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/delpixel

Eisenhower łączy kraj

Prezydencja Dwighta Eisenhowera kojarzona jest często z jego zimnowojenną polityką zagraniczną, znaną jako New Look. Swego czasu stwierdził on, że "broni jądrowej można używać jak każdej innej".

Czytaj także:
biden inauguracja pap 1200.jpg
Przemówienie nowego prezydenta USA. Adamski: Biden bardzo dobrze sobie radzi retorycznie

Noszący na ramieniu pięć gwiazdek prezydent generał obciął wydatki przeznaczone na rozwój broni atomowej jako czynnika odstraszającego wroga. Tak pozyskane środki przeznaczył na budowę dróg w ramach ustanowionej wtedy ustawy o nazwie Federal Aid Highway Act. Pozwoliła ona na stworzenie ogólnokrajowego systemu dróg międzystanowych o łącznej długości 46000 mil. Ten ambitny projekt pomógł połączyć rozległe obszary Ameryki, ułatwiając przemieszczanie się ludzi i przepływ towarów handlowych wzdłuż i wszerz całego kontynentu.

Kennedy tnie podatki

W czasie swojego krótkiego pobytu w Białym Domu JFK naciskał na zmianę struktury opodatkowania w USA. Niestety tzw. Ustawa o dochodach z 1964 r. została zatwierdzona przez Kongres dopiero po jego śmierci i podpisana przez następcę Kennedy'ego, Lyndona Johnsona. Projekt ten znany jest jednak w historii ekonomicznej USA jako Kennedy Tax Cut.

Czytaj także:
epa08952150-12.png
Były doradca Trumpa: Polska powinna rozwijać kontakty z nową administracją w USA

Naciskając na reformę gospodarczą, JFK usprawiedliwiał jej konieczność za pomocą metafory: "Przypływ podnosi wszystkie łodzie". Rzeczywiście, jego polityka pomogła napędzić krajową koniunkturę. Gdyby żył dłużej - sterowałby gospodarką rosnącą w tempie 6,6 proc., przy stopie bezrobocia na poziomie zaledwie 3,8 proc.


Ronald Regan pokonuje inflację

Ze wszystkich prezydentów Ronald Reagan był chyba najbardziej twórczy. Czas jego rządów to obcinanie podatków, podnoszenie deficytu budżetowego i wzrost nierówności społecznych. To przywódca, który położył fundamenty pod drugi co do długości okres wzrostu gospodarczego w obu Amerykach. Udało mu się również ograniczyć inflację z 13,5 proc. do 4,1 proc. Było to możliwe dzięki utrzymaniu wysokich stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Bill Clinton równoważy krajowy budżet

Bill Clinton był ostatnim amerykańskim prezydentem, za którego czasów USA notowały nadwyżkę budżetową. Kiedy wszedł do Białego Domu w 1993 roku, finanse Ameryki były mocno nadwyrężone. Do 1998 roku, poprzez połączenie cięć wydatków i podwyżek podatków znanych jako "Revenue Reconciliation Act" z 1993 roku, budżet został zbilansowany, a potem, w 2000 roku, wykazywał nawet 236 miliardów dolarów nadwyżki. Według profesora Iwana Morgana z University College London's Institute of the Americas, ten akt prawny "uspokoił rynki obligacji i położył fundamenty pod wzrost gospodarczy".

Barack Obama ratuje rynek pracy

Barack Obama miał to nieszczęście, że objął urząd w momencie, gdy amerykańskie banki znajdowały się w kryzysie, a gospodarka zmierzała w kierunku najgorszej recesji od czasów Wielkiego Kryzysu. Pod ostrzałem krytyki coraz bardziej spolaryzowanego Kongresu Obama wprowadził odważny plan ekonomiczny mający na celu ratowanie rynku pracy.

Czytaj także:
shutterstock_polska usa 1200.jpg
Ekspert: dobre relacje gospodarcze między Polską a USA nie powinny ulec zmianie za kadencji Joe Bidena

Oficjalnie znany jako "American Recovery and Reinvestment Act" z 2009 roku, ten pakiet bodźców gospodarczych o wartości około 800 mld dolarów z funduszy federalnych przeznaczony został na inwestycje w edukację, infrastrukturę, opiekę zdrowotną i energię odnawialną. Wzrost bezrobocia zaczął spowalniać, po czym nastąpiło odwrócenie trendu, a poziom bezrobocia spadł. Zatrudnienie rosło przez 58 miesięcy z rzędu, w wyniku czego w marcu 2015 r. bezrobocie powróciło do poziomu sprzed recesji wynoszącego 5,5 proc.

Donald Trump walczy z przeciwnościami

Prezydent Trump przejął amerykańską gospodarkę z niskimi bezrobociem oraz inflacją. Przez trzy początkowe lata prezydentury PKB rosło w średnim tempie 2,5 proc. Był to również czas dużej zmienności na rynkach finansowych, stabilizowanej strumieniem pieniądza z Rezerwy Federalnej. Prowadzenie polityki gospodarczej utrudniła pandemia COVID-19 i tzw. lockdown.

Bezrobocie w ciągu kilku miesięcy wzrosło z 4 proc. do blisko 15 proc., by ostatecznie osiągnąć na początku 2021 roku poziom 7,9 proc. Czas niepewności w gospodarce trwa, Joe Biden dziedziczy Stany Zjednoczone w turbulentnym okresie. Nowy prezydent szykuje już pakiet stymulacyjny o wartości blisko 2 bilionów dolarów. W USA nadchodzi okres dużych wydatków publicznych. O skuteczności tej polityki w dużym stopniu zadecyduje wynik walki z pandemią COVID-19.


BBC/The New Economy/PR24/IAR/mib

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Stany Zjednoczone będą postrzegać Rosję jako zagrożenie dla pokoju w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:20
- Lekcja wyciągnięta z resetu z Rosją nauczyła Joe Bidena, że partnerom na Kremlu nie można wierzyć. Aktywność amerykańska na wschodniej flance NATO zostanie utrzymana - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Biden zaprzysiężony na prezydenta USA. Woś: będzie mówił do Polski językiem KE

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:41
- Administracja Joe Bidena będzie krytykowała Polskę na podobnej zasadzie jak Komisja Europejska. Dla rządu RP będzie to bardzo poważny problem - być jednocześnie krytykowanym przez głównych sojuszników, którzy gwarantują nam bezpieczeństwo od wschodniego brata, przed którym uciekamy od dekad - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny"). Gościem był również Piotr Semka ("DoRzeczy"). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joe Biden zaktualizował swój profil na Twitterze. Zamieścił też pierwszy wpis

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:00
Kilkadziesiąt minut po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Joe Biden zmienił status na swoim oficjalnym koncie na Twitterze i zaczął już używać określenia prezydent Stanów Zjednoczonych. Zamieścił też swoją pierwszą wiadomość, w której zapewnił, że niezwłocznie przystąpi do pracy, by pomóc Amerykanom w czasie pandemii. Później pojawił się krótki filmik pt. "To czas, by ruszyć do przodu".
rozwiń zwiń