X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wierzę w ich mądrość. Nadchodzi trzecia fala". Wiceminister funduszy o protestach przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 14:33
- Musimy przygotować się na trzecią falę zakażeń koronawirusem. Wierzę w mądrość przedsiębiorców - rozsądni wystartują o pomoc finansową i będą spokojnie czekać - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar BudaFoto: PAP/Marcin Obara
Michał Dworczyk 1200 Forum.jpg
"Wierzymy w dyscyplinę Polaków". Dworczyk o zapowiedziach protestów przeciw obostrzeniom

W czwartek odbyła się konferencja prasowa zrzeszającej przedsiębiorców inicjatywy Góralskie Veto. Jej członkowie podkreślają, że wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym kwaterodawcy i gestorzy stacji narciarskich, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia.

Czytaj także:

- Mamy prawo do normalnego życia. To prawo jest niezbywalne i zamierzamy normalnie żyć, normalnie pracować. Postanowiliśmy dać impuls, żeby wszystko otworzyć i nie przejmować się rebelię w rządzie warszawskim. Rebelią, która niszczy porządek prawny Rzeczypospolitej i niszczy Polaków i polską własność. Zamierzamy wszystko otworzyć - mówił lider ruchu Sebastian Pitoń.

- Dzisiaj odnotowujemy zwyżkę zakażeń, wynikającą z okresu świąteczno-noworocznego i musimy się przygotować na trzecią falę zakażeń, która może być na poziomie kilkudziesięciu tysięcy (osób dziennie - red.) - ostrzegł wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podczas rozmowy w TVP Info.

wypij 1200.jpg
"Będziemy musieli szukać form wsparcia". Michał Wypij o pomocy dla przedsiębiorców

Cel: uspokoić sytuację

Tłumaczył, że to ze względu na obawy przed trzecią falą "mamy ograniczenia hotelarskie i restauracyjne, żeby nie wygenerować kolejnej fali". - Styczeń jest wyjątkowym czasem, żeby uspokoić sytuację z punktu widzenia wydolności systemu opieki zdrowotnej i wzrostu zakażeń, żeby nie przełożyło nam się to na wydłużoną drugą i trzecią w lutym i w marcu - mówił.

Wyraził nadzieję, że utrzymanie rygorów dawałoby szansę na luzowanie obostrzeń. - Jeżeli do końca stycznia rzeczywiście będziemy w tych rygorach, to jest szansa na to, żeby otwierać przedsiębiorstwa i normalnie zafunkcjonować od lutego czy od połowy lutego - przekonywał.

Buda zaznaczył, że potrzebna jest "odpowiedzialna polityka" rządu. - Nie możemy patrzeć, że dzisiaj jest 6 tys. zakażeń, bo w sierpniu mieliśmy 2 tys. zakażeń, a druga fala była na poziomie 30 tys. Więc jeżeli dzisiaj startujemy w trzecią falę z poziomu 5 i 6 tys., to trzeba być bardzo ostrożnym - przypomniał.

"To są konkretne pieniądze"

Wiceminister przekonywał "wszystkich, którzy chcą wyrównać swoje straty", do uruchomionej Tarczy 2.0, która według niego spotkała się "z gigantycznym zainteresowaniem". - To są konkretne pieniądze na przeżycie z punktu widzenia obrotowego, czyli na kapitał obrotowy, żeby utrzymać miejsca pracy i utrzymać całe przedsiębiorstwo. I te pieniądze idą w dziesiątkach tysięcy do nawet milionów, jeżeli chodzi o duże przedsiębiorstwa - powiedział.

- Wierzę w mądrość przedsiębiorców, bo myśmy pokazali po pierwszej fali, że naprawdę jesteśmy w stanie wystawić - tak jak w 2008-2009 r., gdy bezrobocie było na poziomie 13 proc. - nie 9 mld zł - myśmy wystawili 200 mld zł - powiedział.

Nawiązał też do apelu lidera Góralskiego Veta. - Wierzę w to, że nikt nie będzie słuchał pana Pitonia, żeby otwierać przedsiębiorstwa - mówił. Przestrzegał jednocześnie przedsiębiorców przed ryzykiem pandemii lokalnej.

- Jeżeli ja zaproszę do swojej restauracji ludzi, to wywołałam pandemię lokalną, która doprowadzi do sytuacji, w której w moim szpitalu powiatowym, czy też szerzej, nie będzie miejsc w szpitalach, w związku z tym oni (zakażeni) nie będą się leczyć. Czy ktoś chce wziąć za to odpowiedzialność? Myślę, że rozsądni ludzie wystartują do ZUS-u, wystartują do PFR-u o pomoc finansową, i będą spokojnie czekali - powiedział Buda.

Tarcza Finansowa PFR 2.0

Od piątku do 28 lutego 2021 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o subwencję finansową z tarczy PFR 2.0. Pomoc jest skierowana do firm działających pod 45 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Chodzi m.in. o restauracje, hotele, firmy turystyczne, zajmujące się kulturą, florystyką, a także o drukarnie, introligatornie i te z sektora edukacji.

Wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin, odnosząc się do zapowiedzi przedsiębiorców, którzy mimo obostrzeń zamierzają otworzyć swoje biznesy, stwierdził, że najdotkliwszą dla nich karą będzie wyłączenie z tarczy branżowej i tarczy PFR 2.0. Przypomniał, że tarcza 2.0 przewiduje 13 mld zł pomocy dla określonych rodzajów działalności oraz umorzenia danin na kwotę 7 mld zł, co w sumie daje 20 mld zł.

Według Gowina pierwsze pieniądze z tej puli w poniedziałek powinny być już na kontach firm. Nie wykluczył, że rządowa pomoc trafi do kolejnych rodzajów działalności gospodarczej. - Jeśli sytuacja pandemiczna nie poprawi się w kolejnych miesiącach, będziemy przedłużać albo rozszerzać programy pomocowe - dodał wicepremier.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Biznes wie, że zwolnienia to korzyść krótkotrwała". Grzegorz Rippel o sytuacji na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:18
- Jeśli pracodawca będzie jednak uczciwy, odpowiednio wcześniej poinformuje swojego pracownika o tym, że na dłuższą metę nie utrzyma firmy - mówił w Polskim radiu 24 trener biznesu, Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: bez wprowadzanych ograniczeń pod znakiem zapytania mógłby stanąć przyszły sezon zimowy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 20:39
- Rozumiem, że wielu przedsiębiorców znajduje się w trudnej sytuacji, ale uruchomienie ich działalności wiązałoby się z ponownym wzrostem liczby zakażeń i przeciąganiem walki z pandemią. Im szybciej sobie z nią poradzimy, tym szybciej wrócimy do normalnej gospodarki - powiedział Jerzy Bielewicz, ekonomista, finansista i dziennikarz ekonomiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Gac: desperacja przedsiębiorców jest zrozumiała, zniecierpliwienie narasta

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:46
- Wraz z trwającym lockdownem rośnie frustracja społeczeństwa, rośnie desperacja przedsiębiorców. Jest to zrozumiałe w sytuacji, gdy nie mogą prowadzić normalnie swoich biznesów - powiedział Karol Gac, redaktor naczelny portalu DoRzeczy.pl.
rozwiń zwiń