X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"New York Times" wyróżnił Polskę za pomoc artystom w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 10:24
- "New York Times" wymienia Polskę wśród 8 krajów (w tym czterech europejskich), które najhojniej wsparły artystów i ludzi kultury podczas pandemii COVID-19 - podało w niedzielę MKiDN na swojej stronie.
Wystawa malarza i grafika Karola Gawrońskiego dostępna dla zwiedzających przez szybę w Banku kultury w Dąbrowie Górniczej
Wystawa malarza i grafika Karola Gawrońskiego dostępna dla zwiedzających przez szybę w "Banku kultury" w Dąbrowie GórniczejFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Jak napisano, pod koniec grudnia Kongres USA przyjął wart prawie 900 mld dolarów pakiet pomocowy, który ma pomóc w walce z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w USA. Znalazły się w nim również środki przeznaczone na wsparcie dla sektora kultury.

Jak podkreśla cytowany przez resort kultury komentator "New York Times", stało się to pół roku po tym, jak inne państwa podjęły działania łagodzące wpływ skutków pandemii na środowiska artystyczne i instytucje kultury. - Dziennik wskazuje przy tym 8 państw, których pomoc dla artystów była najbardziej hojna. W tym gronie znalazły się cztery państwa europejskie - Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Polska, która m.in. przeznaczyła 400 mln zł (ok. 100 mln EUR) na Fundusz Wsparcia Kultury - poinformował MKiDN.

piotr glinski PAP 1200 .jpg
Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury: o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie

Tarcze antykryzysowe

Ministerstwo przypomniało, że poza przywołanym w artykule "New York Times" Funduszem, zorganizowało wsparcie wielowymiarowe, którego wartość w 2020 r. szacowana jest na ok. 6 miliardów zł. - Stało się tak m.in. dlatego, że niezwłocznie po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i ograniczeń w działalności instytucji kultury w marcu 2020 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w tym sektorze - podano.

Przypomniano, że dzięki staraniom MKiDN kultura mogła liczyć na wielomilionową pomoc dla przedsiębiorstw z branży kultury, NGO-sów, osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych w ramach sześciu Tarcz Antykryzysowych. Wśród dostępnych rozwiązań były m.in. świadczenia postojowe dla osób na umowach cywilnoprawnych, dofinansowanie kosztów wynagrodzeń, zwolnienia z ZUS, pożyczki obrotowe i pożyczki niskooprocentowane dla przedsiębiorców. Ostatnia, szósta Tarcza Antykryzysowa z grudnia 2020 r. wprowadziła możliwość uzyskania świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS dla freelancerów oraz przepisy znacznie rozszerzające dostępność przedsiębiorców z sektora kultury do narzędzi wparcia finansowego (Tarcza Antykryzysowa 6.0 - zwiększone wsparcie finansowe dla sektora kultury). Branża kultury może również skorzystać z rozwiązań Tarczy Finansowej 2.0. (Tarcza Finansowa 2.0 także dla kultury).

Czytaj także:

Szczególne rozwiązania wprowadzone dzięki Tarczom Antykryzysowym to program "Kultura w sieci", specjalne wsparcie dla branży filmowej, Fundusz Wsparcia Kultury, wsparcie dla opiekunów Pomników Historii oraz miejsc światowego dziedzictwa, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników instytucji kultury, wsparcie NGO, vouchery, na które mogły być wymieniane zobowiązania instytucji kultury, które nie mogły być dotrzymane, np. niewykorzystane bilety na wydarzenia kulturalne. Zwiększono pule budżetu pomocy socjalnej oraz stypendiów ministra.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pakiet pomocowy w wysokości 157 mln zł. Rząd wesprze kinematografię poszkodowaną przez pandemię

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 14:31
O wsparcie będą mogli się ubiegać producenci, dystrybutorzy, a także podmioty prowadzące kina studyjne oraz małe kina. Przewidywany budżet pakietów pomocowych to kwota do 157 milionów złotych - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gliński o Funduszu Wsparcia Kultury: o tym, kto dostał wsparcie, nie decydowały sympatie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 15:02
- Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami kultury - podkreślił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, nawiązując do opublikowanej w internecie listy beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury.
rozwiń zwiń