X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zdecydowana większość osób otrzyma ją w pełnej wysokości". Maląg o 14. emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 06:28
- Zakładamy, że czternastą emeryturą otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób, otrzyma wypłatę w pełnej wysokości - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg. Planowany termin wypłaty "czternastek" to listopad.
Minister rodziny Marlena Maląg
Minister rodziny Marlena MalągFoto: Hubert Mathis/Forum

Minister rodziny podkreśliła, że czternasta emerytura jest kolejnym elementem pakietu dodatkowego wsparcia przygotowanym przez rząd dla rencistów i emerytów w Polsce, obok zagwarantowanej już ustawowo trzynastej emerytury i świadczeń w ramach programu "Mama 4+", które - jak zaznaczyła - co miesiąc trafiają do ok. 60 tys. osób bez prawa do emerytury nawet na minimalnym poziomie, gdyż wychowywały co najmniej czworo dzieci i nie mogły podjąć pracy zarobkowej.

prezes zus 1200.jpg
Prezes ZUS: nie podwyższymy wieku emerytalnego

- Czternasta emerytura będzie nowym, ważnym wsparciem finansowym, szczególnie dla osób pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe. Zależy nam na tym, żeby tym osobom żyło się lepiej, żeby miały więcej finansowych możliwości - powiedziała Maląg.

Czytaj także:

Przypomniała, że projekt ustawy w zakresie czternastej emerytury został przyjęty przez Radę Ministrów i obecnie znajduje się w Sejmie. We wtorek ma się nim zająć Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. - Jeżeli projekt uzna akceptację większości sejmowej, 14 emerytura zostanie wypłacona w listopadzie - wskazała szefowa MRiPS.

"Złotówka za złotówkę"

Zgodnie z projektem ustawy, pełną czternastą emeryturę, w wysokości minimalnej emerytury, otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę", a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

- Zakładamy, że czternastą emeryturą otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczył ok. 11,4 mld złotych - przekazała Maląg.

Czytaj także:

Dodała, że czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu w terminie wypłaty listopadowych świadczeń. - W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - oraz w styczniu 2022 roku - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników - zaznaczyła minister rodziny.

pkr

Czytaj także

Waloryzacja rent i emerytur w 2021. Minister rodziny ujawnia minimalną kwotę

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 09:36
W przyszłym roku świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji, jednak nie mniej niż o kwotę 50 zł - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Przewidujemy rozwiązanie na wypadek, gdyby ogłoszony w lutym przyszłego roku wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc. - podkreśliła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa edycja programu "Maluch plus". Maląg: powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:38
W przyszłym roku, w ramach programu "Maluch plus", powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat. Samorządy otrzymają na ten cel ponad 167 mln zł - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.
rozwiń zwiń