X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent po spotkaniu z premierem: zmiany związane z przyrodniczym dziedzictwem wymagają konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 18:53
Polskie lasy to wspólne dobro, które musimy chronić, a wszelkie zmiany związane z naszym przyrodniczym dziedzictwem wymagają szerokich konsultacji, dlatego zaprosiłem premiera Mateusza Morawieckiego oraz przedstawicieli: rządu, leśników i Lasów Państwowych - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania dotyczącego zawetowanej ustawy o działach
Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania dotyczącego zawetowanej ustawy o działachFoto: Jakub Szymczuk / KPRP / prezydent.pl

W czwartek ok. godz. 13.30 w Pałacu Prezydenckim zakończyło się robocze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, którego tematem był nowy projekt nowelizacji ustawy o działach. Spotkanie trwało około dwóch godzin.

Andrzej Duda Free prezydent pl-1200.jpg
"Nie przewartościuje sceny politycznej". Politolog o wecie prezydenta do noweli ustawy o działach administracji

"Polskie lasy to wspólne dobro, które musimy chronić. Wszelkie zmiany związane z naszym przyrodniczym dziedzictwem wymagają szerokich konsultacji, dlatego dziś do Pałacu zaprosiłem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, przedstawicieli rządu, leśników i Lasów Państwowych" - napisał prezydent na Twitterze. Do wpisu Andrzej Duda dołączył krótką ilustrację filmową z tego spotkania.

Czytaj więcej:

Pierwsze weto w tym roku

W piątek prezydencka kancelaria poinformowała, że Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologii, leśnictwa i łowiectwa oraz centrum administracyjnego rządu.

21114167-12.jpg
Po spotkaniu prezydenta z premierem ws. ustawy o działach. Będą prace nad nowymi rozwiązaniami

Rzecznik rządu Piotr Müller mówił wówczas, iż prezydent poinformował wcześniej premiera, że zamierza zawetować nowelę. - Szanujemy tę decyzję. Wkrótce spotkanie z prezydentem, mamy nadzieję, że nowy projekt ustawy spełni oczekiwania głowy państwa - powiedział Müller.

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej jest konsekwencją ubiegłorocznej reorganizacji Rady Ministrów i zmniejszenia liczby resortów. Według zapowiedzi polityków PiS ma usprawnić funkcjonowanie rządu. W wyniku rekonstrukcji rządu przeprowadzonej na początku października 2020 r. liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 17 (docelowo ma to być 14). Część resortów została zlikwidowana, a ich kompetencje przekazano innym - wcześniej istniejącym lub nowo powołanym ministerstwom. Każdy z trzech ministrów (edukacji, finansów i kultury) kieruje obecnie dwoma resortami. Docelowo ma dojść do połączenia podlegających im jednostek.

Zawetowana przez prezydenta nowelizacja przewiduje m.in. wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologii, leśnictwa i łowiectwa oraz centrum administracyjnego rządu. Zakłada też utworzenie Narodowego Centrum Sportu, które przejmie część obowiązków dotychczasowego Ministerstwa Sportu.

Nowela zakłada też przeniesienie podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i ministerstwach do korpusu Służby Cywilnej.

Marek-Sawicki-PR1-1200.jpg
"Zdarza się w rodzinie mieć różne zdania". Sawicki o prezydenckim wecie ustawy o działach

Powody zawetowania ustawy

Jednym z powodów zawetowanie noweli przez prezydenta był - jak informowała kancelaria - brak vacatio legis. Nowelizacja miała wejść w życie 1 stycznia, jej projekt trafił do Sejmu 17 listopada, a Senat ma 30 dni na wyrażenie stanowiska, zaś prezydent 21 dni na decyzję. Terminy te oznaczają - jak wskazano na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii - że prezydent nie mógł tu skorzystać z przysługującego mu konstytucyjnie terminu na podjęcie decyzji ws. ustawy.

"Określenie dnia wejścia ustawy zmieniającej w życie z pominięciem zagwarantowanego Prezydentowi w art. 122 ust. 2 Konstytucji terminu podjęcia decyzji co do podpisania ustawy stanowi wystarczającą przesłankę stwierdzenia, że w badanej sprawie naruszono nakaz zachowania odpowiedniej vacatio legis" - podkreślono.

Również według prezydenckiej kancelarii - "biorąc pod uwagę troskę o ochronę przyrody i lasy w Polsce, wątpliwości budzi zasadność wyodrębnienia z działu administracji rządowej środowisko - nowego działu leśnictwo i łowiectwo".

Kolejną budzącą wątpliwości zmianą - podała KPRP - jest dokonywana w nowelizacji zmiana w ustawie o służbie cywilnej, która "przewiduje włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu w administracji rządowej", a "jednym ze skutków proponowanej zmiany jest podniesienie uposażeń części podsekretarzy stanu".

Zgodnie z konstytucją, jeśli prezydent zawetuje ustawę, trafia ona ponownie do Sejmu. Sejm może odrzucić prezydenckie weto, ponownie uchwalając ustawę większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W takiej sytuacji prezydent w ciągu 7 dni podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent zawetował nowelę ustawy o działach administracji rządu. Będzie nowy projekt

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:38
Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o działach administracji rządowej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. - Prezydent informował premiera o decyzji ws. weta; szanujemy ją, mamy nadzieję, że nowy projekt ustawy spełni oczekiwania prezydenta - podał rzecznik rządu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weto prezydenta ws. ustawy o działach. Zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 12:10
- Na przyszły tydzień zaplanowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim poświęcone wetu do nowelizacji ustawy o działach - poinformował w sobotę prezydencki rzecznik Błażej Spychalski. Według zastępcy rzecznika PiS Radosława Fogla ma powstać nowy projekt ustawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilne spotkanie prezydenta z premierem. Tematem weto dot. ustawy reorganizującej rząd

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 09:07
W czwartek ok. godz. 13.30 w Pałacu Prezydenckim zakończyło się robocze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, którego tematem był nowy projekt nowelizacji ustawy o działach. Spotkanie trwało około dwóch godzin.
rozwiń zwiń