X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł Leszek Mroczkowski, żołnierz podziemia antykomunistycznego. Miał 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 16:03
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk poinformował o śmierci Leszka Mroczkowskiego, żołnierza podziemia antykomunistycznego, członka organizacji "Wolność i Niezawisłość".
Leszek Mroczkowski
Leszek MroczkowskiFoto: PAP/Piotr Nowak

Od roku 1948 Leszek Mroczkowski działał w organizacji WiN. Został schwytany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w roku 1952 i po wielomiesięcznym procesie skazany na śmierć. Po ponownym procesie wyrok został zmieniony na 12 lat pozbawienia wolności. W roku 1957 na mocy amnestii Leszek Mroczkowski został wypuszczony z więzienia.

jan_jabłoniec1200.jpg
"Ciepły i skromny człowiek". Zmarł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat, żołnierz AK

Jak wspominał w ubiegłym roku w Polskim Radiu 24 czas śledztwa prowadzonego w ubeckich kazamatach był najgorszym okresem w jego życiu.

- Śledczy, młody porucznik, był bestią. To nie był człowiek. To przechodziło ludzką wyobraźnię. Rekrutowano chłopaków, takich pastuszków bez szkoły podstawowej. Byli biedni, a nagle dostawali mieszkanie, wysoką pensję. Awans społeczny spadał im z nieba. Ta władza była dla nich święta. Do tego żeby być katem i bandytą trzeba mieć predyspozycje - wspomniał na antenie radiowej Leszek Mroczkowski.

"Nie balem się śmierci"

Bohater audycji opowiadał, że po latach działalności w partyzantce, w oddziałach WiN tacy ludzie jak on "nie mieli powrotu do normalnego życia i ginęli w łapach UB-ków". - Siedziałem w więzieniu i wierzyłem, że za chwilę z Czerwonymi stanę do walki. Ze śmiercią byłem zżyty, nie balem się śmierci. Bałem się bólu - wspominał Leszek Mroczkowski.

Zmarły był również działaczem Konfederacji Polski Niepodległej oraz Solidarności, a także komendantem Krajowej Komendy Głównej WiN - Zrzeszenia Oficerów i Żołnierzy Oddziałów Partyzanckich RP. W audycji "Powroty z Niepamięci" opowiadał również jak wyglądało życie byłego żołnierza partyzantki antykomunistycznej w PRL-u oraz o zrywie "Solidarności".

W roku 2009 Leszek Mroczkowski został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, natomiast w roku 2015 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W roku 2014 otrzymał awans na podpułkownika. Leszek Mroczkowski miał 90 lat.

dn

Zobacz więcej na temat: POLSKA odeszli 2021 śmierć
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ciepły i skromny człowiek". Zmarł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat, żołnierz AK

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 04:00
Zmarł kapitan Jan Jabłoniec ps. Fiat, żołnierz Armii Krajowej służący w czasie II wojny światowej w oddziale "Uskoka". O śmierci weterana poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek we wpisie na Twitterze.
rozwiń zwiń