X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przyśpieszmy proces ratyfikacji". Bogusław Liberadzki o Funduszu Odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 08:35
- To byłby gest polityczny, mając także na uwadze protesty, jakie składaliśmy do budżetu, zapowiedzi weta. Powinniśmy uruchomić jednocześnie wszystkie możliwe instrumenty finansowe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Liberadzki (Lewica).
Bogusław Liberadzki
Bogusław LiberadzkiFoto: PR24

Największego wzrostu inwestycji w Polsce z napływu środków unijnych należy się spodziewać w latach 2022-2025 - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Przyjęty budżet UE składa się z tradycyjnych wieloletnich ram finansowych (WRF) oraz nowego Europejskiego Instrumentu Odbudowy (EIO, NextGenerationEU), finansowanego przez rynki kapitałowe.

kościński1200.jpg
Kościński: w styczniu rozpoczniemy konsultacje społeczne o wydatkowaniu środków UE

Prof. Bogusław Liberadzki podkreślał znaczenie środków unijnych w procesie wychodzenia państw Unii Europejskiej z kryzysu gospodarczego. - Powinniśmy jak najszybciej rozpocząć proces ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Mieliśmy różne problemy przy pracy nad budżetem, a Fundusz Odbudowy to 750 mld dla całej Europy. To otwarcie nadziei, także żądanie, by Komisja Europejska jak najszybciej otworzyła te finanse - zaznaczył.

- Byłby to przykład dla innych państw Unii Europejskiej. Przyśpieszmy proces ratyfikacji tego funduszu. To są pieniądze właśnie na walkę z pandemią koronawirusa, na wspieranie przedsięwzięć, dla przedsiębiorców, dla zmian Zielonego Ładu, cyfryzacji i postępu jakościowego i technologicznego, zmiany profilu całej gospodarki europejskiej, w tym Polski - przypominał gość audycji.

Europoseł komentował także zapowiedzi wznawiania działalności przez niektóre firmy pomimo obowiązujących ograniczeń. - Poziom akceptacji społecznej dla ograniczeń wynikających z lockdownu jest większy w Niemczech czy Belgii niż w Polsce, jest więcej zrozumienia, że to kwestia życia - ocenił.

Stwierdził także, że może pojawić się problem ze sporami sądowymi i kwestią odszkodowań za straty poniesione w czasie obowiązywania obostrzeń. - Może się okazać, że słabą stroną wprowadzenia w Polsce lockdownu jest nieuregulowanie tego ustawowo, a przez rozporządzenia Rady Ministrów. Dopiero post factum, z rozstrzygnięć sądowych dowiemy się, czy to było wystarczające - stwierdził prof. Bogusław Liberadzki.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość audycji: prof. Bogusław Liberadzki 

Data emisji: 14.01.2021

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka

Czytaj także

Kompromis ws. unijnego budżetu. Prof. Paruch: wygrali wszyscy

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 15:31
- Na pewno wygrała Unia Europejska, wygrały interesy Europy, wygrała Polska. Natomiast przegrała ta orientacja polityczna, która domagała się tego, by kompetencje państw członkowskich przejęła Komisja Europejska. Takiego rozwiązania nie będzie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch, politolog.             
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To, co stało się w Brukseli, jest sukcesem Europy". Majmurek o uzgodnieniach szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 19:34
- Bardzo dobrze oceniam powstanie funduszu odbudowy, który jest potrzebny europejskim gospodarkom i który jest wyrazem europejskiej solidarności - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Majmurek, publicysta "Krytyki Politycznej", oceniając konkluzje szczytu Unii Europejskiej. Gościem audycji był również Piotr Grzybowski z czasopisma "Niedziela".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Proces porozumienia przyśpieszyli Chińczycy". Ekspert o umowie inwestycyjnej pomiędzy Chinami a UE

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 21:15
- Nadal nie znamy pełnej treści umowy i mamy przed sobą kilkunastomiesięczny proces rektyfikacji w UE, który tez może przynieść parę niespodzianek - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastroje na Wyspach po brexicie. Dr Przemysław Biskup: dla Brytyjczyków to zamknięcie pewnego etapu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 20:22
- Większość Brytyjczyków jest zadowolona z umowy z tego względu, że jest to zamknięcie pewnego etapu. Umowa broni podstawowych zasad współpracy gospodarczej - powiedział dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodał przy tym, że jednak trudno mówić o entuzjazmie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w kontekście pandemii. Prof. Maciej Szymanowski: przeważa optymizm

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 20:14
- Drugi temat, który się pojawił, dotyczył tego, jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość po pandemii. Przeważa optymizm, opinia, że nasze państwa potrafią sobie poradzić w kryzysowych warunkach - powiedział o spotkaniu szefów parlamentów grupy V4 prof. Maciej Szymanowski z Instytutu Felczaka. Gościem "Świata w powiększeniu" był także dziennikarz Grzegorz Kuczyński.
rozwiń zwiń