X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Był jednym z ważniejszych działaczy opozycji demokratycznej. IPN upamiętnił Wojciecha Ziembińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:50
W 20. rocznicę śmierci Wojciecha Ziembińskiego, uczestnika opozycji antykomunistycznej, działacza na rzecz upamiętnienia ofiar zbrodni sowieckich i komunistycznych, laureata nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej", prezes IPN Jarosław Szarek złożył kwiaty na jego grobie na Powązkach. O wydarzeniu IPN poinformował na Twitterze.
Grób Wojciecha Ziembińskiego.
Grób Wojciecha Ziembińskiego.Foto: Instytut Pamięci Narodowej/Twitter

Wojciech Ziembiński był jedną z najważniejszych postaci niepodległościowej opozycji. W latach 50. uczestniczył w spotkaniach warszawskiego Klubu Krzywego Koła oraz Klubu Inteligencji Katolickiej, w latach 70. był sygnatariuszem Listu 59., będącego wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznej władzy i wprowadzeniu zmian w konstytucji PRL. Dokument ten był także deklaracją programową opozycji, zawierającą postulaty wolności słowa, sumienia i praktyk religijnych.

akta free ipn dokumenty free shutt 1200.jpg
Instytut Pileckiego przedstawi swoje cyfrowe archiwum. To ponad milion stron dokumentów

Wojciech Ziembiński współzakładał Komitet Obrony Robotników, należał do Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, działał w Solidarności. Był wielokrotnie represjonowany. W stanie wojennym, poszukiwany listem gończym, pozostał w podziemiu, do aresztowania w kwietniu 1982 roku. Skazany, siedział 7 miesięcy w areszcie śledczym przy Rakowieckiej. Należał do bliskich współpracowników błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i księdza Stefana Niedzielaka.

Wojciech Ziembiński działał na rzecz utrwalania pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz dokumentowania losów Polaków na Wschodzie.

kb

Czytaj także

"Nieprawda i rażąca nieznajomość przepisów". Wojskowe Biuro Historyczne o artykule Onetu dot. Cenckiewicza

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 20:45
"WBH odrzuca wszystkie tezy zawarte w artykule uznając je za nieprawdziwe, nacechowane złymi intencjami i mijające się z faktami" - głosi oświadczenie Wojskowego Biura Historycznego (WBH) zamieszczone na Twitterze przez instytucję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nigdy nie przestała pracować dla Polski". Kim była Lidia Lwow-Eberle?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 07:13
- 5 stycznia odeszła legendarna sanitariuszka V Brygady Wileńskiej, narzeczona majora Łupaszki - przypomniał w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski w audycji "Towarzystwo Niepokornych".
rozwiń zwiń