X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Elektroniczne postępowanie upominawcze a koszty sądowe. Senat zdecydował

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:55
Senat przyjął jednogłośnie projekt przewidujący zwolnienie od kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Przygotowana w Senacie propozycja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia ub.r.
Senatorowie na sali obrad
Senatorowie na sali obradFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik
senat pap 1200.jpg
Wznowiono obrady Senatu. Izba wyższa zajmie się m.in. nowelami związanymi z zapobieganiem pandemii

Senacka propozycja nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, za którą zagłosowało wszystkich 100 senatorów, została tym samym skierowana do prac w Sejmie.

Czytaj także:

W końcu kwietnia 2020 r. TK orzekł o niezgodności z konstytucją przepisu, który pozbawia stronę pozwaną możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Chodziło o przepis wyłączający możliwość uzyskania takiego zwolnienia.

Trybunał wskazał przy tym, że jedynym motywem wprowadzenia elektronicznego postępowania upominawczego była sprawność postępowania głównego i uniknięcie postępowań wpadkowych. Jednak zdaniem Trybunału, tempo rozpoznania sprawy nie jest wartością absolutną, dla której wolno byłoby poświecić ochronę praw podmiotowych. "Sprawność rozpoznania sprawy można zapewnić środkami innymi niż zamknięcie stronom drogi odwoławczej" - podkreślał TK.

Elektroniczne postępowanie upominawcze wprowadzono w 2010 r. W Lublinie powstał też wtedy specjalny sąd elektroniczny. Pytanie prawne w tej sprawie złożył do TK w sierpniu 2016 r. właśnie lubelski sąd. Zaznaczał, że zakwestionowany przepis budzi konstytucyjne wątpliwości w sytuacji, gdy należy przeprowadzić postępowanie dowodowe związane z wydatkami na etapie wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

"Ta teza nie okazała się w pełni trafna"

W związku z tym senacka komisja ustawodawcza przygotowała projekt nowelizacji dostosowującej przepisy do tego orzeczenia TK. - Ustawodawca kiedyś założył, że pozwany nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów, gdyż sprzeciw od nakazu zapłaty nie podlega opłacie, tyle że teza ta nie okazała się w pełni trafna, ponieważ pominięta została sytuacja, gdy skuteczność sprzeciwu wymaga postępowania dowodowego na wniosek pozwanego niedysponującego wystarczającymi funduszami - uzasadniał w grudniu zeszłego roku przewodniczący tej komisji senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski.

W związku z tym w zaproponowanej przez Senat zmianie dodano przepis głoszący wprost, że "w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa". Taki zapis sugerował resort sprawiedliwości. - Proponuje się ustawowe zwolnienie obu stron od wydatków w tym postępowaniu. Jest to podyktowane przede wszystkim rzadkim występowaniem sytuacji, w których zachodzi konieczność pokrywania wydatków z tytułu opinii biegłego, jak też potrzebą utrzymania prostoty i sprawności elektronicznego postępowania upominawczego - mówiła w grudniu wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

Według proponowanego projektu zmiana miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kolejny skandal w Senacie". Marek Pęk oburzony decyzją Tomasza Grodzkiego

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 13:28
- Marszałek Senatu Tomasz Grodzki przerwał głosowanie i ogłosił przerwę, mimo opinii legislatora, że jest to niezgodne z regulaminem izby wyższej. Wszystko to, bo przepadł wniosek o odrzucenie ustawy i większość nie wiedziała jak głosować poprawki - ocenił wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS. 
rozwiń zwiń