X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ważne, jaka była reakcja po fakcie". Tomasz Latos o szczepieniach poza kolejnością na WUM

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:55
- Ta sprawa jest nie tyle dziwna, ile budzi zażenowanie i niesmak. Złe się stało, ale jeszcze gorsze od tego jest brnięcie w różnego rodzaju półprawdy, nieprawdy i kręcenie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos, szef Sejmowej Komisji Zdrowia.
Tomasz Latos
Tomasz LatosFoto: PR24/AK

Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, czy w trakcie organizacji szczepień na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym doszło do niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego. Wczoraj do Prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.

shutterstock szczepionka free szczepienia free 1200.jpg
Szczepienia na WUM poza kolejnością. Anna Kwiecień: tego nie da się wytłumaczyć

Tomasz Latos odniósł się do najnowszych informacji w sprawie szczepień na WUM. - Wydawało się, że w tej sprawie wiemy wszystko, teraz okazuje się, że to nie było osiemnaście "telefonów do przyjaciela" tylko blisko dwieście. Jeszcze bardziej jestem zaskoczony tym, że danego dnia w kolejce czekało ponad trzydzieści osób, mówię o pracownikach służby zdrowia, i się nie doczekało - zaznaczył.

- Trzeba było powiedzieć pierwszego dnia wszystko. Przeżylibyśmy szok, że jest to dwieście osób, nie osiemnaście, że osoby te uznały się, nie wiedzieć czemu, za pracowników służby zdrowia, bo przecież tak zostały zarejestrowane. Słowo "przepraszam" jest tu przede wszystkim na miejscu - stwierdził.

Dodał także, że nagłośnienie tej sprawy może skutecznie powstrzymać inne osoby przed takimi działaniami. - Sens mówienia o tym jest tylko taki, by skutecznie i ostateczne odstraszyć tych wszystkich, którzy ewentualnie mieli pomysł, by kombinować i obchodzić kolejkę. Chyba już nikt takiego pomysłu mieć w Polsce nie będzie - podkreślił.

- To jest związane z jednym słowem: przyzwoitość - albo się o tym pamięta i stosuje, albo nie. Schodząc z poziomu celebrytów, współpracowników znanej komercyjnej stacji, czy współpracowników SB czasów PRL, dochodząc do poziomu samorządowego, ktoś uważa, że coś mu się należy przed innymi. To wspólny mianownik dla wszystkich tych osób. Można mieć wrażenie, że najbardziej znanym celebrytom wydaje się, że są pierwszymi w Polsce, komuś w powiecie wydaje się, że jest pierwszy w gminie - komentował. - Mam nadzieję, że do podobnych przypadków nie dojdzie (…),  już chyba nikt odważny się nie znajdzie, wszyscy wiedzą, czym to grozi - niesmakiem i złą sławą - dodał. 

Poseł zaznaczył także, ze ważne jest, jaka była reakcja zainteresowanych po nagłośnieniu sprawy. - Jeżeli ktoś potrafi powiedzieć "przepraszam", a jest przypadek, że jedna z tych osób zgłosiła chęć działalności społecznej w celu zadośćuczynienia, to jest właściwa postawa. (…) Niektórzy tej refleksji nie mieli, uczmy się wszyscy na tym złym zdarzeniu, jak nie powinno się postępować, albo jak powinno się postąpić później.

Czytaj także:

O sprawie szczepień celebrytów i polityków na WUM jako pierwsi poinformowali w mediach społecznościowych studenci tej uczelni. Wśród zaszczepionych osób - jak ujawnili - są aktorzy: Krystyna Janda, Andrzej i Maria Sewerynowie oraz Wiktor Zborowski, a także były premier, obecnie europoseł Lewicy Leszek Miller i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Latos

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 13.35

PR24/ka

Czytaj także

"Ciągle nie usłyszeliśmy przeprosin". Jan Śpiewak o szczepieniach poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 18:41
- Myślę, że ta cała sytuacja pokazuje jak w soczewce pewne zachowania, pewne mechanizmy, to jak nasze państwo funkcjonuje, jak funkcjonuje nasze społeczeństwo. (...) Polacy gdzieś to widzą, gdzieś to czują, a teraz faktycznie mieli szansę kogoś złapać za rękę - mówił w Polskim Radiu 24 aktywista, społecznik, przewodniczący Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa Jan Śpiewak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na WUM zadziałał układ". Wybranowski o szczepieniach na COVID-19 poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 16:02
- Na WUM zadziałał układ, w którym byli ludzie wywodzący się PRL-owskiego rozdania tych elit - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Wojciech Wybranowski w odniesieniu do zaszczepienia przeciw COVID-19 osób poza kolejnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andruszkiewicz: nie wyobrażamy sobie dalszej współpracy z rektorem WUM, dla dobra sprawy powinien ustąpić

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 18:36
- Dla dobra pacjentów, subsydiów, jakie otrzymuje uczelnia, i współpracy rektor, jako osoba, która zawiodła, powinien ustąpić. W tej sprawie pan minister Niedzielski wyraził oczekiwanie nie tylko rządu, ale chyba również oczekiwanie społeczne - powiedział Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji.
rozwiń zwiń