X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Powtórne testy u nauczycieli. Minister zdrowia o rozważanych scenariuszach powrotu do nauki w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:48
- Rozmawiamy z premierem Mateuszem Morawieckim i z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem o powtórzeniu testów na koronawirusa u nauczycieli, aby zobaczyć, jaki będzie skutek powrotu uczniów do nauki stacjonarnej – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 w mobilnym punkcie pobrań wymazów przy Stadionie Miejskim w Poznaniu
Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 w mobilnym punkcie pobrań wymazów przy Stadionie Miejskim w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szefa resortu zdrowia zapytano we wtorek w Radiu Puls o poniedziałkową decyzję o tym, że 18 stycznia, czyli zaraz po feriach zimowych, do nauki stacjonarnej w szkołach wrócą uczniowie klas I-III szkół podstawowych.

Dwa scenariusze

Odpowiadając, Niedzielski podał, że dyskusja poprzedzająca tę decyzję trwała od zeszłego tygodnia.

niedzielski 1200 free.jpg
Minister zdrowia: udało się przerwać falę zgonów na COVID-19 dzięki wielu działaniom

- W piątek było m.in. posiedzenie rady medycznej, na którym się zastanawialiśmy w zasadzie nad dwoma scenariuszami – teraz mogę uchylić rąbka tajemnicy – właśnie nad scenariuszem otworzenia tego w całej Polsce, bądź ograniczenia się tylko do wybranych województw, gdzie sytuacja epidemiczna jest najlepsza – powiedział.

Ogromny koszt dla dzieci

Mówił, że "oba te scenariusze wychodziły naprzeciw pewnemu poczuciu, że każda decyzja przedłużająca nauczanie zdalne to ogromny koszt również dla dzieci, polegający na braku możliwości uczestniczenia w normalnej edukacji, przebywania w grupie rówieśniczej". Wskazał, że są to rzeczy bardzo ważne dla rozwoju dziecka.

Czytaj także:- Chcieliśmy, biorąc pod uwagę stosunkowo najniższe ryzyko, (...) dopuścić do kształcenia stacjonarnego klasy I-III – powiedział.

muller piotr PR1 1200.jpg
Piotr Müller: Polska ma zagwarantowaną dostawę 60 mln dawek szczepionki w tym roku

- Pierwotny pomysł, o którym rzeczywiście mówiłem, był taki, by ograniczyć się do dwóch województw, chodziło o woj. świętokrzyskie i małopolskie, ale zastanowiliśmy się nad tym – wyjaśnił Niedzielski.

Testowanie nauczycieli

- Dodatkowo (...) wzięliśmy pod uwagę, że rozpoczęliśmy proces testowania nauczycieli w całym kraju i będziemy mieli w tym tygodniu informację, jaki jest poziom zakażeń w grupie nauczycieli. Mam nadzieję, że za dwa, trzy tygodnie wrócimy do tego testowania, by zobaczyć, jaki jest skutek pandemiczny pójścia dzieci do szkół – poinformował.Minister zdrowia zapytany, czy oznacza to, że nauczyciele klas I-III będą jeszcze raz przetestowani, odpowiedział: "Myślimy o takim projekcie".

Klasy maturalne

Niedzielski pytany też był, czy następnym krokiem w powrocie do nauki stacjonarnej będzie powrót do szkół uczniów klas VIII i maturalnych.

Niedzielski Free tt KPRM-663.jpg
Niedzielski: 18 stycznia uczniowie klas I-III wrócą do szkół

- Nie chciałbym definitywnych informacji przekazywać, bo pandemia zaskakuje nas wszystkich (...), ale rzeczywiście, patrząc na pewne priorytety, to klasy VIII i maturalne ze względu na konieczność przygotowania się do egzaminów są takimi – powiedział. Jednocześnie zastrzegł, że nie podejmuje się podać żadnej perspektywy czasowej.

Badania przesiewowe

Wtorek jest drugim dniem testowania nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych i pracowników obsługi administracyjnej szkół na obecność SARS-CoV-2. Badania są dobrowolne i bezpłatne. Potrwają do 15 stycznia.

Czytaj także:Badania przesiewowe wśród nauczycieli rozpoczęły się w poniedziałek. Według ostatnich danych Ministerstwa Edukacji i Nauki do udziału w testach zgłosiło się ok. 165 tys. osób. Badania można zrobić w 600 punktach wymazowych. Akcję wspomaga 130 zespołów Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z danych zebranych przez PAP w regionach wynika, że do tej pory chęć poddania się badaniu zadeklarowało średnio od 50 do 70 proc. pracowników oświaty.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister edukacji i nauki: trzeba podnieść prestiż zawodu nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 07:42
- Chcę przeprowadzić kampanię społeczną podkreślającą wagę pracy nauczyciela - zapowiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" minister edukacji Przemysław Czarnek. Wśród celów wymienił wprowadzenie klarownej sytuacji w finansowaniu oświaty i zwiększenie prestiżu zawodu nauczyciela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opracowano nowy test na COVID-19. Wynik w 12 sekund

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 11:00
Amerykańscy naukowcy opracowali oparty na nanomateriałach test, który wykrywa przeciwciała skierowane przeciw dwóm antygenom koronawirusa w czasie 10-12 sekund. W ten sposób może zidentyfikować infekcję, a także ocenić reakcję pacjenta na szczepienie.
rozwiń zwiń